!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Galerie Fara v Plané nad Lužnicí
Kultura

Galerie Fara v Plané nad Lužnicí

Nově otevřené výstavní prostory v nádherné budově Farního úřadu v Plané nad Lužnicí chtějí oživit kulturní dění v Plané. Malé plánské muzeum na Táborsku bylo slavnostně otevřeno 27. září 2013.
Část krásné budovy fary na Táborsku je prozatím využívána jako prostor pro pořádání výstav. Zastupitelé města ale chtějí zrekonstruovat celou budovu, která by byla rozšířena o větší prostory pro muzeum, přednáškový sál a informační centrum.

Před otevřením galerie věnovali a zapůjčili řadu předmětů sami obyvatelé. Nejcennějším exponátem v galerii je mohutná bible z roku 1771, která patří do majetku farní knihovny. Tu v Plané na začátku 19. století založil farář Josef Gewinner. Je zde vystavena část pozůstalosti a obrazů Ládi Touska, které vystavoval starosta Plané František Hnojna (narodil se v roce 1876).

Vdova po známém podnikateli, kterému rodinnou vilu navrh spoluautor pražského Tančícího domu Vlado Milunic, poskytla různé dokumenty, jejichž původ sahá až do roku 1910. Obraz z roku 1936 zachycuje několik generací rodiny Hnojnovy. Můžete si prohlédnout  panely věnované slavným plánským vilám a chalupám nebo návštěvě T. G. Masaryka v Plané či pobytu Franze Kafky. Oblíbeným artefaktem se jistě stanou osobní věci a především typické brýle herce Josefa Kemra, který v Plané chalupařil a oblíbený tu byl za péči o kapličky.
Zobrazit více
28.1.
30.1.
Winter Classic Hockey Days

Winter Classic Hockey Days

Planá nad Lužnicí, Jižní Čechy
8.7.
10.7.
Festival Mighty Sounds 2022

Festival Mighty Sounds 2022

Tábor, Jižní Čechy
13.11.
Světový pohár v cyklokrosu 2022 v Táboře

Světový pohár v cyklokrosu 2022 v Táboře

Tábor, Jižní Čechy
4.2.
6.2.
Za vysvědčení do Zoo Tábor

Za vysvědčení do Zoo Tábor

Tábor, Jižní Čechy