Úvod > Co chcete dělat? > Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla
Zážitky

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se můžete podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.
Vyhlídkové valy jsou umístěny na dvou nejfrekventovanějších spotterských místech, a to u RWY 06/24, kam se lze pohodlně dostat z obce Kněževes, a u křížení vzletových a přistávacích drah RWY 12/30 a RWY 06/24, kam vede pěší cesta z nedalekého města Hostivice.
 
Vyhlídková místa letiště v Ruzyni byla doplněna také informačními tabulemi se zajímavostmi o běžných letadlech a plánem areálu letiště. Vyhlídky a jejich okolí se kvůli bezpečnosti letiště pravidelně kontrolují.
 

Vyhlídkový val u Kněževsi

Letiště Praha otevřelo v lednu 2019 u obce Kněževes nový val určený pro pozorování letadel. Ten původní musel být v květnu 2018 zrušen, jelikož bránil stavbě produktovodu leteckých pohonných hmot a plánovanému rozšíření perimetru letiště. Nový val je vyšší o téměř dva metry a oproti původnímu byl posunut o 51 metrů dále od přistávací dráhy. Nový val je vysoký 4,5 metru a tvoří ho zemina o objemu 735 m3. Návštěvníci se k němu dostanou po nezpevněné štěrkové cestě, která vede od přilehlé komunikace.


Vyhlídkový val Hostivice

Vyhlídkový val u města Hostivice je dostupný pěšky z města. Leží u pojezdové dráhy F a vidět je z něj na stojánky řady D a dráhy takřka v celé délce.
 

Další možnosti focení letadel

K pozorování a fotografování letadel doporučujeme využít i střechu OC Šestka, fotoexkurze pořádané Letištěm Praha a stávající otvory pro objektivy v oplocení letiště. Celekm jich je 54 a nacházejí se na místech, odkud se dají pořídit ty nejlepší záběry.