Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Letiště Praha – letadla, letecký provoz a exkurze na letišti
Exkurze letiště Praha, kudy z nudy
Zážitky

Letiště Praha – letadla, letecký provoz a exkurze na letišti

Letiště Praha je místem, kde můžete načerpat atmosféru dálek a poznání. Exkurze vás seznámí se současným provozem, leteckými společnostmi a s různými typy letadel. Máte příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou.
Zajímají vás letadla a letecký provoz? Viděli jste již start letadla nebo přistání přímo u přistávací dráhy? Víte, co vše se musí udělat po příletu či před odletem? Máte představu, kolik leteckých společností létá do Prahy? Zajímá vás Záchranná požární služba? Napadlo by vás, že mezi "zaměstnance" letiště patří i draví ptáci? Užijte si prohlídky unikátních prostor Letiště Praha pro veřejnost. Letiště Praha pořádá exkurze pro jednotlivce i skupiny, malé i velké.

V rámci exkurzí pořádaných Letištěm Praha máte příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou. Uvidíte provoz a shon na odbavovacích plochách, seznámíte se s dráhovým systémem a dostanete se do těsné blízkosti letadel.

Z několika desítek metrů uvidíte starty a přistání různých typů letadel. Budete mít možnost poznat nejmodernější stanici Záchranné a požární služby v České republice, která byla otevřena v roce 2006 či hangár F pro opravy a generální prohlídky letadel.
 

Seznam tras Letištěm Praha (tak, jak jsou označeny v rezervačním formuláři):

 • Trasa 1: exkurze interiérů i exteriérů letiště
 • Trasa 2: exkurze exteriérů letiště a Záchranné požární stanice
 • Trasa 3: exkurze v provozu letiště na odbavovací ploše a Czech Aviation Training Centra (CATC) – letecké simulátory (novinka 2023)
 • Trasa 4: exkurze na záchranné požární stanici – skupinová
 • Trasa 5: exkurze letecké techniky a služeb
 • Trasa 6: podrobná exkurze Záchranné požární stanice
 • Trasa 7: exkurze po exteriérech letiště a zázemí zimní údržby (pouze v zimním období)
 • Trasa 8: exkurze po letištním provozu a prohlídka Czech Aviation Training Centra (CATC) – letecké simulátory (novinka 2023)
 • Trasa 9: exkurze po interiérech i exteriérech letiště zaměřená zejména na udržitelnost a životní prostředí (novinka 2023)
 • Trasa F: individuální exkurze pro fotografy
 • Trasa M: skupinová pro MŠ, individuální pro rodiče s dětmi mladšími 3 let
 

Přehled možných individuálních prohlídek (podle zaměření):

Exkurze interiérů i exteriérů letiště. Prohlídka Terminálu 2 v interiéru a dále autobusem prohlídka na ploše, průvodce vás seznámí s provozem letiště, odbavením letadel, typy letadel. Budete mít možnost pozorovat starty a přílety jen několik metrů od dráhy.

Exkurze exteriérů letiště a Záchranné požární stanice. Čekají vás letadla na "ranweji", provoz na ploše i jedinečná záchranná technika v krátké návštěvě nejmodernější požární stanice v ČR. Na prohlídku letiště v části Jih a Sever a cargo zóna se vydáte vyhlídkovým autobusem. Zhlédnete odbavení letadel před startem i po přistání, navádění letadel na stání. Exkurzi doprovází průvodce.

Prohlídka v provozu letiště na odbavovací ploše a prohlídka CATC. V první části exkurze zjistíte, co se děje na letištní ploše než letadlo odletí nebo co se děje po příletu. Uvidíte starty a přistání různých leteckých společností poblíž dráhy. Ve druhé části si prohlédnete Výcvikové středisko, kde absolvujete základní okruh výcvikovým střediskem, s prohlídkou exteriéru výcvikových zařízení. Uvidíte unikátní prostředí, kde se školí piloti na simulátorech různých typů letadel, výcvikové zařízení pro palubní průvodčí a nouzové vybavení letadel.

Zážitek na reálném certifikovaném simulátoru zažijete v rámci Trasy 8. Můžete si vyzkoušet i skluzy, které se používají při nouzovém přistání nebo se podívat do kabiny simulátoru. Vše s instruktorem. Exkurze jsou určeny jak pro skupiny, tak pro individuální návštěvníky našich exkurzí.

Exkurze letecké techniky a služeb - na této prohlídce se dostanete do leteckého hangáru, exteriérů letiště i k ranveji. Seznámíte se s prováděním údržby letadel, revizí a potřebných kontrol. Z několika málo metrů uvidíte např. otevřené motory, zblízka podvozky letadel a další zajímavé činnosti. Následně vás vyzvedne autobus a projedete se po ploše letiště, kde zhlédnete odbavení letadel před startem i po přistání. Dostanete se do blízkosti vzletové a přistávací dráhy, kde budete moci sledovat starty a přistání letadel skutečně zblízka.

Exkurze zaměřená na udržitelnost a šetrný přístupe Letiště Praha k životnímu prostředí - během těchto exkurzí s prvky ESG (enviromentální, sociální a etická odpovědnost) se dozvíte více o hlukové problematice a nástrojích, kterými je možné hluk z letecké dopravy redukovat a kompenzovat. Průvodce vysvětlí cestu letiště k uhlíkové neutralitě, i systém fungování odpadového hospodářství, který je podobný menšímu městu. Získáte informace o procesu nakládání s leteckými pohonnými hmotami, odpadními i srážkovými vodami nebo o biomonitoringu, se kterým pomáhají také včely.

Překvapí vás rozsah a zaměření dotačních programů letiště připravených pro partnery i počet a různorodost dřevin, které na pozemcích letiště rostou. Možná vás překvapí, že dohled nad letištěm nevykonávají pouze lidé, ale bezpečnost leteckého provozu souvisí např. i se způsobem sečení travních porostů a výškou trávy podél runwaye. První část exkurze je v interiéru Terminálů, druhá v exteriérech letiště – na ploše.

Trasa pro Foto – je určena pro fotografy amatéry. Je zde možnost fotografovat přímo na ploše, u letadel a také poblíž dráhy, kde letadla startují a přistávají.

Trasa M je určena pro mateřské školy a pro rodiče s dětmi mladšími 3 let. V rámci této trasy děti zhlédnou celou letištní plochu a dozví se zajímavé informace o provozu letiště. Prohlédnou si odbavení letadel po přistání a před vzletem. Součástí prohlídky je také zastávka u dráhy a pozorování startů a přistání. Exkurze je s doprovodem průvodce.
 

Vyhlídkové plošiny u letiště

Milovníci letadel se mohou na aeroplány podívat také z několika volně přístupných vyhlídek. Vyhlídková terasa je k dispozici na Terminálech 1 a 2, další možností je návštěvna vyhlídkových valů u obcí Kněževes a Hostivice.


Důležité informace

Exkurzi je nutné si předem rezervovat prostřednictvím online formuláře. Exkurze se uskutečňují z Terminálu 2. Na prohlídku do neveřejných prostor se prochází přes bezpečnostní kontrolu, neberte tedy s sebou zakázané předměty (zbraně a jejich napodobeniny, špičaté předměty, tekutiny, gely, apod.); nealkoholické nápoje povoleny.

Aktuality

Lego večer pro dospělé

Unikátní herní a výstavní centrum BRICK CORNER pořádá zážitkový večer pro dospělé fanoušky stavebnice LEGO. Vstup je pro dospělé osoby od 18 let.
Praha 6, Praha

Kája a Bambuláček v Majalandu

Přijďte si společně zazpívat a pobavit se.
Tuchoměřice, Středočeský kraj

Beer&Grill Fest Hostivice

Návštěvníci jsou zváni na 1. ročník festivalu Beer&Grill Hostivice, který přinese pestrou přehlídku malých pivovarů a lokálních i světových lahůdek z grilu.
Hostivice, Středočeský kraj

Nordic Walking – hostivické rybníky

Vycházka do přírody nedaleko Prahy. Projdeme kolem rybníků, řekneme si něco z historie, procvičíme nordic walking techniku. Akce pro mírně i středně pokročilé zájemce, kteří mají zvládnuté základy nordic walking.
Hostivice, Středočeský kraj

Smrtijedský ples

Jedinečný zážitek plný kouzelnické elegance a nečekaných překvapení!
Praha 17, Praha

Otevření zábavního parku DinoLive Praha

Těšíme se na vaši návštěvu v DinoLive, kde vás čeká zábava a dobrodružství na každém kroku!
Praha 6, Praha

Festival krásy a módy

Máte rádi módu a neunikne vám žádný nový beauty trend? Tak to určitě nesmíte vynechat Festival krásy a módy v nákupním centru Metropole Zličín, který proběhne od 18. do 21. dubna.
Praha, Praha

Benchpress championship 2024 – Daily Fitness Zličín

Den bude nabitý a všichni si vyzkoušíme ze sebe vydat naše maximum. Každý, kdo si přijde zasoutěžit, od nás dostává menší vstupní dary a Agrezz nápoj, aby to zničil.
Praha 5, Praha

Aktivity v okolí

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se můžete podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.
Kněževes, Středočeský kraj

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se můžete podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.
Hostivice, Středočeský kraj

Portrét Václava Havla na pražském letišti

Na pražském letišti Václava Havla, v přízemí Terminálu 2, se nachází unikátní portrét bývalého prezidenta. Anamorfní instalace je složena z tisíců předmětů, které se dotýkají jeho života i odkazu a vypráví jeho životní příběh.
Praha 6, Praha

Vyhlídkové terasy na letišti Václava Havla v Terminálech 1 a 2

Najděte si chvilku a navštivte vyhlídkovou terasu, kde uvidíte letadla jako na dlani. Odměněni budete nevšedním pohledem na letištní plochu a letadla na ní.
Praha 6, Praha

Indoor-cycling ve fitcentru Gymstory v OC Šestka

Přírodní scenérie v podobě horských horizontů francouzských Alp nebo pláží v Miami, neopakovatelná atmosféra při každé lekci, perfektní vzduchotechnika a jedinečná technologie, kterou u nás jinde nenajdete. V OC Šestka ve fitcentru Gymstory si můžete zajezdit na kole na lekcích indoor-cyclingu.
Praha 6, Praha

Kryokomora v OC Šestka – mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu

Už jste byli v mínus 130 stupních Celsia? Pro někoho nemožné, pro jiné zase způsob, jak podpořit regeneraci svalů a kloubů, imunitu, hubnutí, omlazení i psychiku. Zkuste kryokomoru.
Praha 6, Praha

Muzeum her v OC Šestka

Více než 300 her na téměř 200 unikátních herních zařízeních, vše k vyzkoušení.
Praha 6, Praha

Brick Corner – herní svět stavebnice Lego

Navštivte úžasný svět ze stavebnice LEGO a užijte si jedinečnou atmosféru velkolepých výstavních exponátů a zábavných herních stanovišť pro děti i dospělé!
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Budweiser Budvar a Kavárna Caffè l’attesa – odpočinek na letišti

Na dohled obou letištních terminálů letiště v Praze Ruzyni můžete využít chvilky posezení v Restaurantu Budweiser Budvar nebo ve vedlejší Kavárně Caffè l’attesa. Obě zařízení nabízí služby pro pohodlné cestování – wifi free a obrazovka s odlety a přílety všech leteckých spojů.
Praha 6, Praha

Pekárna Fermento Hostivice – dobroty od olympioničky Zuzany Hejnové

V Hostivici nedaleko Prahy objevíte příjemnou pekárnu, jejíž výrobky vycházejí z italských tradic a receptur. Spolumajitelkou pekárny je stříbrná olympijská atletka a dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová.
Hostivice, Středočeský kraj

Hostivický statek a naučná stezka Hostivické rybniky

Restaurace je součástí komplexu Hostivický statek a nachází se v samém centru obce Hostvice na Husově náměstí
Hostivice, Středočeský kraj

Restaurace Dívčí skok v Šárce

Restaurace Dívčí skok se nachází nedaleko koupaliště Divoká Šárka, zhruba na půl cesty od konečné tramvaje na Evropské a Jenerálkou. V nabídce je jednoduché občerstvení a alkoholické i nealkoholické nápoje.
Praha 6, Praha

Pivovar Liboc u Divoké Šárky

Hostinec Nad Šárkou a Libocký pivovar je klasický rodinný podnik s příjemným interiérem, salónkem a zahrádkou. Čepuje se zde především pivo, které pro vás sládci vaří od roku 2013 přímo v objektu. Přijďte ochutnat některé ze svrchně i spodně kvašených piv bez filtrace a pasterizace!
Praha 6, Praha

Penzion Větrný mlýn v Praze

Příjemné a klidné prostředí, bohatá snídaně, dobré spojení do centra města. Ubytování v Praze nemusí být jen v činžáku – objevte Penzion Větrný mlýn – ubytování v klidné části Praha 6.
Praha 6, Praha

Hotel Centrum Krystal v Praze

Hotel v blízkosti Letiště Václava Havla. Součástí hotelu jsou moderní kongresové prostory, včetně auly pro 250 osob.
Praha 6, Praha

Burger Bar

Restaurace na Praze 6 s krásnou zahrádkou, domácími burgery a spoustou dalšího.
Praha 6, Praha