!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Exkurze na Letišti Praha – prohlídky se až do odvolání ruší
Zážitky

Exkurze na Letišti Praha – prohlídky se až do odvolání ruší

Letiště Praha ukončilo kvůli ppandemii koronaviru exkurze svého zázemí, a to jak do konce roku 2020, tak i v roce 2021. Až do odvolání se exkurze konat nebudou.
Zajímají vás letadla a letecký provoz? Viděli jste již start letadla nebo přistání přímo u přistávací dráhy? Víte, co vše se musí udělat po příletu či před odletem? Máte představu, kolik leteckých společností létá do Prahy? Zajímá vás Záchranná požární služba? Napadlo by vás, že mezi "zaměstnance" letiště patří i draví ptáci? Užijte si prohlídky unikátních prostor Letiště Praha pro veřejnost. Letiště Praha pořádá exkurze pro jednotlivce i skupiny, malé i velké.

V rámci exkurzí pořádaných Letištěm Praha máte příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou. Uvidíte provoz a shon na odbavovacích plochách, seznámíte se s dráhovým systémem a dostanete se do těsné blízkosti letadel.

Z několika desítek metrů uvidíte starty a přistání různých typů letadel. Budete mít možnost poznat nejmodernější stanici Záchranné a požární služby v České republice, která byla otevřena v roce 2006 či hangár F pro opravy a generální prohlídky letadel.
 

Přehled možných prohlídek:

Trasa 1 je určena zejména pro ty návštěvníky, kteří ještě neměli možnost odlétat z Letiště Václava Havla Praha nebo se zajímají o služby pro cestující, zázemí terminálů, odbavení cestujících. Čas 120 min, skupiny a individuální exkurze od 15 let.

Trasa 2 je prohlídka autobusem po provozu letiště v části Jih a Sever, Cargo zóna. Ukázky odbavení letadel před startem a po přistání, ukázky zavádění letadel na stání. Tato exkurze zahrnuje i pozorování startů a přistání u dráhy, seznámení s technickým zázemím letiště. Prohlídka obsahuje seznámení s interiérem a zejména technikou Záchranné požární stanice letiště. Čas 120 min, pro všechny věkové skupiny.

Trasa 3 je určena pouze pro skupiny od 15 let a je zajímavá hlavně pro ty návštěvníky, kteří ještě neměli možnost použít leteckou dopravu. Návštěvníci mají možnost seznámit se s Terminálem 1 a 2 uvnitř, s průběhem odbavení, bezpečnostní kontrolou cestujících, co vše je připraveno pro cestující, aby si zpříjemnili čas před odletem. Čas 90 min.

Trasa 4 zahrnuje prohlídku Záchranné požární stanice letiště Praha, vč. polygonu a seznámení s činností hasičů na letišti. Tato prohlídka je určena pro odbornou veřejnost, studenty středních a vysokých odborných škol. Čas 60 min., skupiny od 15 let.

Trasa 5 zahrnuje nejen provoz na plochách letiště (odbavování cestujících, příprava na odlet), ale i nahlédnutí do hangáru, kde společnost ČSA Technics opravuje letadla ČSA i dalších zahraničních společností.  Návštěvníci mají jedinečnou možnost zblízka pozorovat práci leteckých mechaniků. Dozví se, co vše se musí kontrolovat, jak často se provádějí revize a uslyší mnoho dalších zajímavostí o letadlech, které budou mít na dosah. Převážně jde o typy letadel B737 různých verzí, A319 – A320 a vrtulových ATR. Bude záležet jen na tom, který typ zde bude v čase exkurze na opravě či na revizi. Čas 120 min., individuální od 6 let, skupinové exkurze od 15 let.

Trasa F (fotoexkurze), speciální trasa nejen pro amatérské fotografy, kteří zde budou mít možnost fotografovat letadla z bezprostřední blízkosti  u dráhy i na ploše letiště, s možností vystoupit z autobusu. Je určena pro zájemce od 15 let, čas 150 min.
 

A380 na Letišti Václava Havla Praha

Airbus A380 společnosti Emirates přilétá denně a na exkurzích je možné vidět jeho přílet, odbavení nebo odlet. V návaznosti na zahájení provozu dle zimního letového řádu (od 30.10.2016) je přílet nově ve 12:40, odlet v 15:15. Exkurze, na kterých jej můžete spatřit, jsou označeny A380 (označení přímo v rezervačním formuláři).
 

Vyhlídkové plošiny u letiště

Milovníci letadel se mohou na aeroplány podívat také z několika volně přístupných vyhlídek. Vyhlídková terasa je k dispozici na Terminálech 1 a 2, další možností je návštěvna vyhlídkových valů u obcí Kněževes a Hostivice.


Důležité info

Exkurzi je nutné si předem rezervovat prostřednictvím online formuláře.Exkurze se uskutečňují z Terminálu 3 "staré letiště". Parkoviště před terminálem. Chůzí od MHD zastávky "Terminál 3 " 200 m. Při využití parkoviště před Terminálem 3, předložte při placení v pokladně svůj parkovací lístek a tak využijete slevu na parkování. Na prohlídku do neveřejných prostor se prochází přes bezpečnostní kontrolu, neberte tedy s sebou zakázané předměty (zbraně a jejich napodobeniny, špičaté předměty, tekutiny, gely, apod.); nealkoholické nápoje povoleny.
Zobrazit více