Úvod > Co chcete dělat? > Pečení frgálů v Resortu Valachy
Gurmánská turistika

Pečení frgálů v Resortu Valachy

V Resortu Valachy, který sdružuje trojici hotelů ve Velkých Karlovicích, si můžete frgály nejen zakoupit, ale také vyrobit vlastní pod vedením zdejších pekařek. Kdo by si je chtěl zakoupit, může tak učinit v recepcích hotelů kdykoli během dne.
Resort Valachy sdružuje hotely Lanterna, HoralGalik se dvěma relaxačními centry a Ski areálem Razula v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích, u slovenské hranice. Klade důraz na kvalitní wellness a rodinnou dovolenou, ale také na typickou valašskou gastronomii. Pořádá mj. známý Karlovský gastrofestival, jehož součástí je i tradiční soutěž o nejlepší valašský frgál.

Od sezony 2016 je možné se zde naučit výrobu frgálů pod vedením zdejších pekařek. Účastníci si během tříhodinového kurzu pod vedením pekařky zkusí celý postup a zhotoví si vlastní frgál, který si odvezou domů i s receptářem a zástěrou na památku. Dozví se také různé tipy a zajímavosti o historii a současnosti frgálu. Ten se na Valašsku dělá podle ustáleného výrobního postupu zřejmě již několik století.

První písemné zmínky o něm pochází z roku 1826. Jedná se o unikání pekařský výrobek, který nemá v okolních zemích obdoby, v prosinci 2013 se proto stal produktem s chráněným zeměpisným označením, které uděluje Evropská komise.

Pravý valašský frgál má průměr 30 centimetrů, váží zhruba 600 gramů a je s jednodruhovou náplní. Tou nejčastější bývají hrušky, tvaroh, mák a povidla, ale i jiné druhy ovoce a dokonce i zelí.

Kdy pečeme?
  • duben, květen, červen – každou sobotu 10 až 13 hodin
  • červenec, srpen – každé úterý a neděli 10 až 13 hodin
  • září, říjen, listopad – každou sobotu 10 až 13 hodin

Omezená kapacita (max. 20 míst), kurz se koná při minimálním počtu 10 osob.

Nutná rezervace předem na tel. 571 477 300 nebo e-mailu rezervace@valachy.cz.