Úvod > Co chcete dělat? > Obecní muzeum Skoronice - expozice Jízdy králů

Obecní muzeum Skoronice - expozice Jízdy králů

Kultura
Budova obecního muzea je ukázkou původní venkovské zástavby na Slovácku a její současný stav kopíruje dispozici a vnitřní členění domu z roku 1903. Stavení bylo v roce 2013 rekonstruováno a v původních světnicích byly instalovány dvě expozice.
Dvě místnosti v levém křídle budovy, které původně sloužily jako hospodářské prostory, hostí expozici věnovanou jízdě králů. Starobylý obřad, který byl v roce 2011 zapsaný na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví pod ochranou UNESCO se do dnešních dnů zachoval pouze ve čtyřech obcích na jihovýchodní Moravě, Skoronice jsou nejmenší z nich. Tento zvyk, jehož písemně doložené kořeny ve Skoronicích sahají až do 19. století, představují informační panely s historií jízdy, trojrozměrné předměty připomínající bohatství a mýtickou povahu letniční slavnosti i multimediální prezentace putování královské družiny.

Kuchyň a světnice původní venkovské chaloupky jsou zařízeny tak, aby si zachovaly podobu lidového bydlení první poloviny minulého století.  Autenticitu expozice lidového bydlení podtrhuje skutečnost, že většinu exponátů do muzea věnovali občané Skoronic. Před budovou muzea je instalovaný panel pojednávající o obou expozicích.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

B\V Vinařství Milotice

B\V Vinařství Milotice

Milotice, Jižní Morava
Vinařství Tomáš Krist

Vinařství Tomáš Krist

Milotice, Jižní Morava
Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Kyjov, Jižní Morava