Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Sklepní uličky v Kyjově
Památky

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Vinařské uličky v Nětčicích

První vinařskou stavbou v Nětčicích byl panský sklep, pro svoji kapacitu více než 4000 věder vína nazývaný Velký. Pro skladování vína však sloužil v době na přelomu 18. a 19. století. Sklep byl původně v roce 1780 vybudován jako sklad brambor pro kyjovskou palírnu, určitou dobu sloužil i jako ledovna. Stylová lisovna mohutných rozměrů byla nad sklepem vystavěna později.

Nejznámějším majitelem sklepa byl kyjovský folklorista a obnovitel tradice Slováckých roků Jožka Sedlář, jehož starý tereziánský sklep navštívila řada spisovatelů a básníků, malířů a muzikantů, plejáda herců včetně osazenstva Divadla na provázku a celý štáb FAMU v čele s Lubomírem Lipským.

Mezi několika novodobými lisovnami se sklepy stojí stará cihlová lisovna se sýpkou v podstřeší, jejíž rovný dřevěný strop podepírají mohutné trámy. Dávná a bohatá historie zdobí dva poslední sklepy v uličce. Dvě sta let starý, dvouprostorový Poláškův sklep je opatřený kamennou klenbou, tvořící úzkou a téměř hranatou chodbu. Nově postavená lisovna s posezením v patře a výborná vína čekají na milovníky jiskrného moku. Lisovna sousedního Šimečkova sklepa z roku 1882 byla na začátku 20. století přestavěna k bydlení. Výminek sloužil jako byt pro chudší občany města. V roce 1984 byl sklep s lisovnou zrekonstruován, současná podoba kopíruje původní vzhled stavení.

Boršovské sklepy

Ještě před třiceti lety stávaly boršovské zemní sklepy se zděným předsklepím u cesty do Bohuslavic. Poté, co musely ustoupit rozšiřování silnice, zůstal jedinou boršovskou kolonií jednostranný řádek sklepů ve Vývoze. Nejsou to však sklepy ledajaké, vznikaly většinou z dlouhých únikových podzemních chodeb vedoucích až k cestě do Bukovan.

Rozsáhlý Formanův sklep vznikl zakvelbením podzemí, které objevil majitel parcely při opravě rodinného domku, nad hlubokým sklepem vyrostla i patrová cihlová lisovna uprostřed kolonie, na jejímž dveřním rámu je vyznačený letopočet 1748. Ojedinělým architektonickým řešením kupole lisovny se může chlubit nadsklepní dům, jehož barevné průčelí ozdobené nikou s dřevořezbou svatého Vavřince vyrůstá v zahradě za dřevěným plůtkem. Stavba je zakreslena dokonce i v mapování z doby vlády Marie Terezie. Starobylost unikátního prostoru umocňuje i samotný sklep. Křivolaké kamenocihelné kvelbení s hliněnou podlahou končí krátkou chodbou, kde poklop umístěný v podlaze kryje tajemnou skrýš.

Sklepy Na Šištótě

První vinařské stavby v ulici U Sklepů byly vybudovány v polovině 18. století, většina letopočtů nad vchody do lisoven však uvádí pozdější datum. Převážně jde o přízemní lisovny se sklepy a posezením v předzahrádce. Na čelní stěně upoutá žudro zdobené lidovými ornamenty, novější stavby mají obytné patro, případně podkroví.

Slovácká búda pana Zavrtálka stojí na místě krechtu na zeleninu z 18. století, který na vinný sklep přestavěl ve 20. letech minulého století MUDr. Švarc. Sklep budovali jeho pacienti, kteří mu dlužili za léčbu – sedláci kopali a vyváželi hlínu, zedníci kvelbili nové prostory a spolu s ostatními dlužníky přistavěli i besednici a lisovnu. Společnými silami vybudovali chodbu tak dlouhou, že sklep ústí až v sousední Tiché ulici. Průčelí lisovny z červených cihel, dokončené v roce 1926, korunuje dřevěný vyřezávaný štít.

Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín několika pěstitelů z Kyjovska, byla v roce 2006 zřízena stálá vinařská expozice. V autentickém sklepním prostředí si můžete prohlédnout staré vinařské nářadí, nádoby, pracovní kroje vinařů. Součástí muzeální expozice je i dokumentace historie vinařství na Kyjovsku či popis a charakteristika jednotlivých odrůd.

Nejstarším stavením kolonie rozložené v místě bývalé střelnice je původně desátkový sklep, doložený v roce 1761. Vstup do široké besednice a cihlou kvelbeného podzemí napodobuje průčelí sklepů ve Vrbici. Kamenná čelní zeď a lomené oblouky otvorů i ostění jsou poctou mamince majitele sklepa paní Ježkové, která z vesnice pod kopcem Stráž pochází.

Dny otevřených ateliérů na jižní Moravě

Srdečně vás zveme na DNY OTEVŘENÝCH ATELIÉRŮ NA JIŽNÍ MORAVĚ do Vlastivědného muzea Kyjov. Uvidíte předvádění tradičních řemesel k putovní výstavě LIDIČKY POHLEĎTE, MISTRY DÍLA POCHVALTE.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Svátek seniorů

Svátek seniorů ve Vlastivědném muzeu Kyjov – 1. 10. 2023 od 13.00—17:00, vstup ZDARMA. Senioři 55+ vstup v tento den do Vlastivědného muzea Kyjov zdarma.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Lidičky pohleďte, mistry díla pochvalte

Vlastivědné muzeum Kyjov a Regionální pracoviště pro lidovou kulturu Jihomoravského kraje při Masarykově muzeu v Hodoníně vás srdečně zvou na výstavu „Lidičky pohleďte, mistry díla pochvalte“.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska

Předposlední výlet seriálu Krajem vína 2023! Poslední zářijový víkend strávíme v podzimních vinicích v okolí Kyjova.
Kyjov, Jihomoravský kraj

100. výročí zřízení Četnické stanice Svatobořice

Obecní kulturní dům Svatobořice-Mistřín Památník a muzeum Internačního tábora Svatobořice ve spolupráci s klubem policejní historie Brno srdečně zvou na výstavu a přednášku Československé četnictvo k příležitosti 100. výročí zřízení Četnické stanice Svatobořice.
Svatobořice-Mistřín, Jihomoravský kraj

Zvěřinové hody na Bukovanském mlýně

Zvěřinové hody na Bukovanském mlýně nejsou jen obměnou jídelního lístku, ale tradičním svátkem dobrého jídla a vzdáním holdu české myslivosti. Vychutnejte si to nejlepší z našich luhů a hájů moderně a pestře!
Bukovany, Jihomoravský kraj

Husí a kachní hody na Bukovanském mlýně

Ke Svatému Martinu neodmyslitelně patří i Svatomartinská husa. Vychutnejte si tento tradiční pokrm v restauraci Bukovanský mlýn.
Bukovany, Jihomoravský kraj

Zvěřinové hody

Kapitola zvěřiny a zvěřinových specialit, je součástí snad každé kuchařské knihy, ovšem již dávno pominuly doby, kdy zvěřina byla pravidelnou součástí našeho jídelníčku.
Bukovany, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Josefa v Kyjově

Kostel byl postaven ze zbytků původního kostela sv. Martina v letech 1831 – 1832. Z původního kostela zůstala věž z konce 17. století. Kaple měla sloužit jako hřbitovní, ale během první světové války chátrala. Dnes slouží kostel sv. Josefa jako zvonice a příležitostně ke kulturním akcím.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vlastivědné muzeum Kyjov

Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zámečku.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Penzion Régio v Kyjově

V samotném historickém centru Kyjova najdete Penzion Régio. Jeho služby ocení nejen obchodní cestující, firemní klientela, ale také rodiny s dětmi, cykloturisté a turisté ubytovaní na více nocí s cílem poznání atraktivního regionu.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k bývalému kapucínskému klášteru. Nachází se na hlavním Masarykově náměstí. Nad portálem je ve sgrafitovém rámu umístěno vyobrazení Madony s dítětem od Jano Köhlera z roku 1910.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Houpačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina

Nová turistická atraktivita na vás čeká v přírodě kyjovského Slovácka. Při procházkách narazíte na úžasné houpačky na stromech, většinou s krásným výhledem do krajiny.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Po hranici

Naučná stezka má sedm zastavení a seznámí vás s dějinami, pověstmi, historickými mapami a vznikem stabilního katastru na jižní Moravě. Zavede vás na úsek historické hranice milotického a buchlovského panství, kde se dochovalo na 20 hraničních kamenů z 18. st. Vhodná pro rodiny s dětmi i seniory.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Renesanční radnice s věží v Kyjově

Kyjovská radnice je dominantou Masarykova náměstí. Byla postavena v letech 1561 – 1562, věž byla zvýšena v roce 1582. Stavba je široká 22 m a výška věže dosahuje 39 m. V budově sídlí městský úřad.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Kluziště v Kyjově

Nové kluziště v Kyjově o velikosti 30 x 15 metrů je díky chladícímu agregátu přístupné i ve dnech, kdy rtuť teploměru neklesne pod nulu.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov v blízkosti centra Kyjova poskytuje tradiční pohoštění, degustace vín místních vinařů a lidovou hudbu. Akce jsou určeny jen pro skupiny na objednávku předem.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Penzion Jako Doma

Pohodlné 4* ubytování, vynikající snídaně. Vhodné pro rodinné pobyty a cyklo-dovolené. Máte rádi Jižní Moravu, víno, pohodu, a wellness? Pak se u nás budete cítit jako doma.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vinařská oblast Morava

Vinařská oblast Morava zahrnuje území od jižního cípu Moravy až po polohy rozkládající se na západ od Brna. Nachází se zde téměř 96 % ploch všech vinic registrovaných v ČR. Jižní Morava a její unikátní přírodní podmínky vytvářejí základ pro jedinečný, a přitom různorodý charakter zdejších vín.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vinařství Josef Dufek – víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek je vinařství rodinného typu s více jak 100letou tradicí, které se nachází ve vinařské obci Svatobořice – Mistřín ležící 3 km východně od Kyjova směrem na Hodonín. Vinařství je začleněno do vinařské oblasti Morava, podoblasti Moravské Slovácko.
Svatobořice-Mistřín, Jihomoravský kraj

Hotel Bukovanský mlýn – ubytování ve Slováckých chalupách

Hotel Bukovanský mlýn u Kyjova nabízí stylové ubytování, mlynářskou restauraci a vinný sklep. Ubytujte se v hotelu v samotném srdci Slovácka.
Bukovany, Jihomoravský kraj

B\V Vinařství Milotice

Všechna vyrobená vína z B\V Vinařství musí nejdříve zachutnat zdejším vinařům, kteří si je až poté dovolí nabídnout svým zákazníkům. Vlajkovou lodí vinařství je „královská“ odrůda Ryzlink rýnský. Velký důraz zde kladou také na červené odrůdy.
Milotice, Jihomoravský kraj

Vinařství Maňák – vynikající vína z Kyjovska

Z hlinitopísčitých vinic ve slovácké oblasti poblíž Kyjova získává vinařství Maňák už dvacet let kvalitní přívlastková vína bílých i červených odrůd. Vyrábí se zde i slámová, ledová i ovocná vína. Specialitou je 100% višňové víno. Lahve s etiketou vinařství Maňák se dostala do celého světa.
Žádovice, Jihomoravský kraj