Úvod > Co chcete dělat? > Drážní cyklostezky na Hodonínsku

Drážní cyklostezky na Hodonínsku

Letní sporty
Na Hodonínsku mají dvě netradiční cyklostezky. Trend, který lze pozorovat v USA, Francii nebo Austrálii, se před několika lety dostal i do České republiky. Na místě zrušených železničních tratí vyrůstají cyklostezky jako houby po dešti.
Už několik let je k dispozici trasa, tzv. Mutěnka, mezi Mutěnicemi a Kyjovem o délce 13 km a před prázdninami roku 2016 byla otevřena další, devítikilometrová stezka spojující Uhřice a Ždánice.

Stezky se těší velkému zájmu nejen ze strany cyklistů, ale i bruslařů a maminek s kočárky. Lavičky, stoly a odpadkové koše kolem Mutěnky jsou vyrobené ze slitiny, která má odkazovat na železniční historii.

Obce však v žádném případě neusnuly na vavřínech a do budoucna chystají instalaci informačních tabulí kolem tras, stejně jako prodloužení stezky ze Ždánic až do Klobouk u Brna.

Využívání bývalých železničních tratí jako cyklostezek má velice pozitivní odezvu. Zrušené tratě představují přímo ideální základ pro cyklostezky, neboť překonávají hluboká údolí i vysoké hory. Nejsou na nich prudká stoupání a klesání a jsou zpravidla oddělena od motorové dopravy. Železnice je ve většině případů doplněna o budovy nádraží, jež je možné využít pro další služby uživatelům drážní stezky - odpočívadla, ubytovny, půjčovny kol apod. Přestavba zrušené trati a náklady na údržbu jejího nového využití navíc mohou být úspornější řešení než likvidace i po ekonomické stránce.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Kyjov, Jižní Morava
Vinařství Josef Dufek - víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek - víno z Moravského Slovácka

Svatobořice-Mistřín, Jižní Morava
B\V Vinařství Milotice

B\V Vinařství Milotice

Milotice, Jižní Morava