Úvod > Co chcete dělat? > Drážní cyklostezky na Hodonínsku
Letní sporty

Drážní cyklostezky na Hodonínsku

Na Hodonínsku mají dvě netradiční cyklostezky. Trend, který lze pozorovat v USA, Francii nebo Austrálii, se před několika lety dostal i do České republiky. Na místě zrušených železničních tratí vyrůstají cyklostezky jako houby po dešti.
Už několik let je k dispozici trasa, tzv. Mutěnka, mezi Mutěnicemi a Kyjovem o délce 13 km a před prázdninami roku 2016 byla otevřena další, devítikilometrová stezka spojující Uhřice a Ždánice.

Stezky se těší velkému zájmu nejen ze strany cyklistů, ale i bruslařů a maminek s kočárky. Lavičky, stoly a odpadkové koše kolem Mutěnky jsou vyrobené ze slitiny, která má odkazovat na železniční historii.

Obce však v žádném případě neusnuly na vavřínech a do budoucna chystají instalaci informačních tabulí kolem tras, stejně jako prodloužení stezky ze Ždánic až do Klobouk u Brna.

Využívání bývalých železničních tratí jako cyklostezek má velice pozitivní odezvu. Zrušené tratě představují přímo ideální základ pro cyklostezky, neboť překonávají hluboká údolí i vysoké hory. Nejsou na nich prudká stoupání a klesání a jsou zpravidla oddělena od motorové dopravy. Železnice je ve většině případů doplněna o budovy nádraží, jež je možné využít pro další služby uživatelům drážní stezky – odpočívadla, ubytovny, půjčovny kol apod. Přestavba zrušené trati a náklady na údržbu jejího nového využití navíc mohou být úspornější řešení než likvidace i po ekonomické stránce.

Provozovatel

Informační centrum města Kyjova

Svatoborská 26
697 01 Kyjov
Tel.:
+420 518 323 484
Tel.:
+420 602 155 679
Email:
info@mukyjov.cz
WWW:
www.ickyjov.cz
GPS:
49,003326 17,119577
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Slovácko
Město:
Kyjov
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Kyjov, Jihomoravský kraj
Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Kyjov, Jihomoravský kraj
Vinařství Josef Dufek – víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek – víno z Moravského Slovácka

Svatobořice-Mistřín, Jihomoravský kraj
B\V Vinařství Milotice

B\V Vinařství Milotice

Milotice, Jihomoravský kraj