!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vlastivědné muzeum Kyjov
Kultura

Vlastivědné muzeum Kyjov

Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zámečku. Naleznete zde několik stálých expozic, které vás seznámí s pravěkým životem v této oblasti, místními kroji a životem našich babiček či přírodou zdejšího regionu.
Vlastivědné muzeum sídlí v renesančním zámečku již od roku 1928, nejstarší dochované stavbě ve městě. V muzeu se můžete seznámit s archeologickou expozicí s názvem Pravěk Kyjovska, kterou představují exponáty ze starší doby kamenné až po osídlení Slovany.

Druhou stálou expozicí je expozice etnografická, která seznamuje s vývojem lidového oděvu a historií bydlení na Kyjovsku. Prohlédnete si zde různé kroje a ukázku slovácké jizby s vysoko vystlanou malovanou postelí z roku 1863, kolébkou, malovanou truhlou s dřevěnými hračkami kyjovského hračkáře Pulsbergra, bidlem s přehozenými krojovými součástkami a nezbytnou kropenkou s růžencem u dveří.

Druhá část této výstavy nabízí pohled do "dvora, kuchyně a ložnice". Výhradně přes trojrozměrné předměty si tak především mladší návštěvníci mohou alespoň částečně představit, jak fungovalo hospodářství, mladá děvčata zase s jakým nádobím a kuchyňským vybavením musely pracovat jejich babičky a stařenky.

Přírodovědná expozice představuje přírodovědné sbírky formou velkoplošného dioramatu, které přiblížuje návštěvníkům přirozené prostředí, ve kterém ten který živočich skutečně žije, včetně autentických zvukových nahrávek. Je zde zastoupena lesostep s ukázkou staré vinice, karpatská bučina a dubohabřina a aluviální louka s rybníkem. Protože muzeum disponuje také vzácnou paleontologickou sbírkou Andělína Odstrčila, je přírodovědná expozice rozšířena o latexový otisk kyjovské hnědouhelné sloje a obraz Krajina Kyjovska v mladších třetihorách, který zachycuje živočichy a rostliny vyskytující se v tomto období v kyjovském regionu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Kyjov, Jižní Morava
Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Vinařství Josef Dufek - víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek - víno z Moravského Slovácka

Svatobořice-Mistřín, Jižní Morava
B\V Vinařství Milotice

B\V Vinařství Milotice

Milotice, Jižní Morava