Úvod > Co chcete dělat? > Lahůdkářství bistro Paukert – legendární pražské lahůdkářství

Lahůdkářství bistro Paukert – legendární pražské lahůdkářství

Gurmánská turistika
Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství na Národní třídě sice už není, avšak bistro s tímto jménem však naleznete na Rohanském nábřeží.
Dnešní „bistro“ či spíše designovou restauraci na Rohanském nábřeží provozují  tři nadšenci, kteří si vysnili vlastní bistro, a kterým spadla do klína šance svůj sen zrealizovat pod světoznámou značkou Jan Paukert. Podnik se nachází v administrativní budově River Gardens v pražských Holešovicích.

Pochutnat si zde můžete na domácích plněných bagelech, vinných klobásách, tradičním kroupovém kubovi s houbovým prachem nebo třeba kapřích nugetkách na pyré z červené řepy. Na jídelním lístku se objevuje také pljeskavica s pita chlebem a ajvarem, koprovka s vejcem, hrachová kaše, plněné bramborové knedlíky se švestkami nebo losos s kapari omáčkou a dušenou zeleninou.

Tradice Paukertova lahůdkářství sahá do roku 1916, kdy ho jako první české velkolahůdkářství založili Jan a Štěpánka Paukertovi. Za první republiky se stalo symbolem kvality a patřilo mezi nejslavnější lahůdkářské domy v Evropě. Navštěvovaly ho známé osobnosti jako Ema Destinnová, Hugo Haas, Lída Baarová, Jaroslav Seifert, Jan Werich či Jiří Voskovec. Paukertovy lahůdky zásobovaly také stůl rodiny prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka
 
V roce 1952 bylo lahůdkářství znárodněno, až v roce 1991 podnik v restituci získal zpět syn zakladatelů Jan Paukert mladší. Po rozsáhlé rekonstrukci se lahůdkářství pod názvem Jan Paukert opět otevřelo v říjnu 2008 a bylo zavřeno roku 2015. Nyní lahůdkářství provozuje Klára Neveselá, Jakub Parus a Monika Bruknerová.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 2. 2020