Úvod > Co chcete dělat? > Pöttingovský palác na Starém Městě
Památky

Pöttingovský palác na Starém Městě

Pöttingovský palác, palác Unitaria či Žlutý dům je barokní stavba v Karlově ulici, vzniká přestavbou původně gotických domů. Přestavbu roku 1726 pravděpodobně provedl Jan Blažej Santini-Aichel. Palác vlastní Náboženská společnost českých unitářů.
Na místě dnešního paláce na Starém Městě stávaly dva gotické, později renesanční domy. Ty byly postaveny před rokem 1726 na zakázku hraběte Františka Karla z Pöttingu, jehož erb a rodový erb jeho manželky Marie Josefy z Žerotína je patrný na portálu paláce, přestavěny a sloučeny do jednoho objektu ve stylu pozdního baroka. Autorem barokní podoby je Jan Blažej Santini-Aichel.

V letech 1929–1931 proběhla přestavba podle plánů Františka Kavalíra – vznikl tak nový trakt v zadní části paláce (Anenská 186/5) a byl zastavěn dvůr. Díky průchodu můžete z Karlovy ulice projít do Anenské.

Od roku 1924 palác vlastní Náboženská společnost českých unitářů. Bustu jejího zakladatele, Norberta F. Čapka, je možné vidět ve vestibulu paláce. Sídlí zde též Nakladatelství Unitaria. Největší síň Charlotty G. Masarykové má v dlouhodobém pronájmu Lucie Bílá, která zde pořádá svá vystoupení. Dále se tu nachází Muzeum českého granátu, několik bytů a hotel.

Provozovatel

Pöttingovský palác

Karlova 186/8
110 00 Praha 1
WWW:
https://www.pamat...
GPS:
50,085937 14,415128
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny