Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Katedrála svatého Klimenta na Starém Městě pražském
Památky

Katedrála svatého Klimenta na Starém Městě pražském

Katedrální chrám sv. Klimenta je jedním ze tří kostelů v areálu Klementina. Nechali jej vystavět v letech 1711-1715 jezuité, stavitelem Antoniem Luragem. Zvenku prostá stavba vyniká nákladností interiéru, cenné jsou především plastiky M. B. Brauna na šesti bočních oltářích a obraz od P. J. Brandla.
Katedrální chrám Apoštolského exarchátu je zasvěcen sv. Klimentovi, který se narodil v polovině 1. století v Římě. Stojí částečně na místě románského kostela sv. Klementa, který patřil řádu dominikánů. Barokní kostel v areálu Klementina nechali vystavět v letech 1711–1715 jezuité stavitelem Antoniem Luragem. Kostel využívá řeckokatolická církev pro bohoslužby ve staroslověnštině ukrajinštině.

Za autora projektu je považován František Maxmilián Kaňka. Jednolodní chrám se zvenčí vyznačuje střízlivým stylem, vyniká vysokou hranolovou věží s barokní cibulovitou bání. Interiér je naopak velmi zdobný – výzdoba kostela patří k nejkrásnějším barokním interiérům v Praze. Dřevěné sochy církevních otců, čtyř evangelistů ve výklencích, sochy šesti bočních oltářů nebo dřevořezby se scénami ze života sv. Františka Xaverského na kazatelně vytvořil Matyáš Bernard Braun. Obrazy jsou dílem Ignáce Raaba. Hlavní oltář vymaloval Josef Kramolín na zdi.

Na bohaté výzdobě se podíleli i další významní barokní umělci své doby. Štuková výzdoba je od S. Götzlera z roku 1715. Původní fresky od malíře J. Hiebla se zachovaly v jednotlivých klenebních polích a znázorňují výjevy ze života sv. Klimenta. Hlavnímu oltáři namalovaném iluzivní malbou dominuje obraz sv. Klimenta a obraz sv. Ignáce z Loyoly. V bočním oltáři sv. Vavřince a Linharta je obraz Petra Brandla sv. Linhart léčící nemocné. Na malířské výzdobě se také podílel Ignác Raab, který vytvořil obrazy jezuitských světců a českých patronů ve výklencích na pilastrech. Za zmínku stojí i bohatě zdobené lavice. Dlažba je sestavena z pestrobarevného mramoru. Kostel vyniká výbornou akustikou.

V roce 1931 byl kostel předán řeckokatolické církvi, v letech 1950–1969 patřil pravoslavné církvi a od roku 1969 opět slouží řeckokatolické církvi. Katedrála je ve správě Řeckokatolické církve byzantského ritu (uniaté). Turistické prohlídky probíhají pouze po domluvě.
 

70 let Knihovnického institutu NK ČR

Výstava seznamuje s historií metodického pracoviště působícího v Národní knihovně České republiky.
Praha 1, Praha

Jménem běloruského národa…

100 let od příchodu exilové vlády Běloruské lidové republiky do Prahy.
Praha 1, Praha

Z klementinských pokladů – Živé příběhy dávno zemřelých knížat?

Kosmova kronika v gotickém, renesančním a barokním dějepisectví
Praha 1, Praha

Genealogie pro každého – První standarta

Přednáška z cyklu, který připravuje Národní knihovna ČR ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností v Praze.
Praha 1, Praha

Vánoční workshop – Zabalte si Vánoce

Vytvořte si vlastní originální balicí papír.
Praha 1, Praha

První standarta

Přednáška z cyklu Genealogie pro každého.
Praha 1, Praha

Jubilejní výstava betlémů v Klementinu

Jen jednou za 100 let se koná Jubilejní výstava betlémů. Výstava je poskládána z děl nejlepších současných betlémářů z celé ČR. Při výběru betlémů byl důraz kladen na rozmanitost materiálů i použitých technologií.
Praha 1, Praha

Vánoční workshop – Zabalte si Vánoce

Vytvořte si vlastní originální balicí papír.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Hotel Aurus v samém centru Prahy

Čtyřhvězdičkový hotel v centru Prahy patří k nejkrásnějším historickým památkám z 16. století. Hotel nabízí čtyři dvoulůžkové pokoje a čtyři prostorná apartmá.
Praha 1, Praha

Divadlo Disk

Školní divadlo Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) je líhní mladých kreativních talentů.
Praha 1, Praha

Originální thajské masáže Thajský ráj v centru Prahy

Připravili jsme pro vás příjemné a tradiční prostředí Thajska, kde se vám budou věnovat školené masérky. Náš personál jsou studované a učené masérky převážně ze světoznámé chrámové škole Wat Pho, které vám dopřejí maximálního požitku.
Praha 1, Praha

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.
Praha 1, Praha

U Kunštátů – kavárna, vinárna a galerie v jednom z nejstarších pražských domů

V Domě u Kunštátů v Řetězové ulici v Praze se v unikátních prostorech zachovalých románských sklepů nachází galerie zaměřená nakvalitní současné umění. Vedle galerie zde funguje rovněž kavárna a vinárna.
Praha 1, Praha

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Od dubna 2023 bude možné s kvalifikovaným průvodcem nahlédnout do unikátních prostor Klementina, včetně Barokní knihovny.
Praha 1, Praha

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.
Praha 1, Praha

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

Autentista

Bar v samém srdci Starého města. Nabízí ta nejosobitější naturální vína starého kontinentu a jedinečnou selekci champagne.
Praha, Praha

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha

Crème de la Crème – nejlepší italská zmrzlina v Praze v Husově ulici

Všechny recepty na italské řemeslné zmrzliny píše Honza Hochsteiger alias "pan zmrzlinka", který mnoho let pracoval v Itálii i jiných místech světa pro nejlepší italské zmrzlináře a teď s láskou vaří nejlepší zmrzliny v Praze.
Praha 1, Praha

Staroměstský pivovar U Tří růží

V centru Prahy, na rohu Husovy a Jalovcové v domě U Tří stříbrných růží se nachází restaurační pivovar, který nabízí tradiční ležáky i pivní speciály.
Praha 1, Praha

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.
Praha 1, Praha

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Největší výstava o českém pivu v Praze se nachází v Husově ulici na Satrém Městě. Najdete zde historii a tradice českého pivovarnictví na jednom místě. Užít si můžete také ochutnávku českých piv v jedinečných historických sklepech.
Praha 1, Praha