Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci
Kultura

Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci

Prostor je tvořen hlavním propojeným ateliérem (interaktivní zónou) s čítárnou odborné literatury (relaxační „chill-out“ zónou) a nyní nově také fotografickým ateliérem s temnou komorou a příruční knihovnou, zaměřenou na fotografii, film, divadlo i nová média, a dále malířským ateliérem.
V souladu se strategií GHMP s důrazem na vzdělávací aktivity se otevírají veřejnosti nové prostory edukačního centra v Colloredo-Mansfeldském paláci, které jsou nyní rozšířené na 180 m2.  Nová část EC je opět bezbariérová. Autorem architektonického konceptu je Tomáš Svoboda. EC je určeno všem typům škol, rodinám s dětmi, dospělým, seniorům, znevýhodněným i dalším skupinám návštěvníků a individuálních zájemců.
 
Posláním EC je poskytovat služby všem návštěvníků, tzn. včetně znevýhodněných a handicapovaných občanů. Proběhlo zde již mnoho speciálních akcí pro skupiny se zrakovým, duševním i mentálním postižením, sociálně slabší apod. Uvítali jsme zde děti z Ukrajiny, které přišly o rodiče při rusko-ukrajinském konfliktu a pro které organizuje edukační oddělení již několik let workshopy ve spolupráci s Ukrajinsko- evropskou perspektivou.

Kreativní workshopy v EC  se  týkají  prioritně  témat  aktuálních  výstav,  ale  vycházejí  někdy  přímo  také z architektury objektu i z dalších pestrých okruhů – např. animovaný film, užitá grafika, kostýmy a masky, světelný design a street art. Vybavení ateliéru umožňuje experimentovat s množstvím technik z různých oblastí (kresba, malba, grafika, fotografie, prostorová, intermediální, akční i konceptuální tvorba apod.); prostor funguje jako kreativní výtvarná laboratoř. Akce zajišťují kvalifikovaní interní edukátoři, externí lektoři  s nejrůznějšími specializacemi  a  někdy  i samotní umělci. Rozvíjí se zde interdisciplinární přesahy (k fotografii, filmu, divadlu, novým médiím, literatuře, lingvistice, ekologii).

EC funguje také jako zázemí pro odborné akce (Komora edukačních pracovníků Rady galerií ČR, Asociace výtvarných pedagogů, Národní ústav pro vzdělávání). Schází se zde členové Komory ředitelů, Komory odborných a edukačních pracovníků i předsednictvo RG ČR a realizují se zde  i náslechy pro studenty  z uměleckých  a  pedagogických  škol  (ped.  fakulty  českých  univerzit,  VŠUP  a  AVU).  Díky seminářům k předmětu „pedagogický modul“ (pedagogické minimum) na VŠUP pod vedením PaedDr. M. Pastorové se EC stalo „experimentálním výukovým pracovištěm“ NÚV. Buduje se zde také centrální knihovna KEP RG ČR s dokumenty z významných projektů z KEP RG, ale i z jednotlivých galerií. Základem jsou strategické dokumenty a odborné materiály od PhDr. A. Brabcové, odborné konzultantky RG ČR a vedoucí zdejší pracovní skupiny „vzdělávací strategie galerií“. Knihovna je tedy zdrojem cenných informací pro galerijní pedagogy a studenty tohoto oboru. Výtvarné pedagožky GHMP se spolu s Evropskou rozvojovou agenturou zapojily do několikaletého mezinárodního edukačního výzkumného projektu App Your School (8 evropských zemí, Erasmus+), v rámci něhož se v EC testovaly tzv. „digitální ateliéry“ (smysluplné využití nových médií v edukaci).
 

Zimní plavby Pražskými Benátkami

Svařené víno, praskající dřevo, zimní hladina, labutě… to je zima v Pražských Benátkách. Užijte si plavbu po Vltavě s nejhezčím výhledem na Karlův most a panorama Hradčan. I v největších mrazech vás zahřejí kamínka, tak zvaný lodní bubínek, a svařené víno, které obdržíte v rámci lodního lístku.
Praha 1, Praha

Rychlovka na Karlově mostě a bojovka na Kampě

Zlaťáky a drahokamy v průběhu celé trasy. 1. část společná na Karlově mostě, 2. část – bojovka v terénu s mapičkami na Kampě.
Praha 1, Praha

Rychlovka na Karlově mostě a bojovka na Kampě

Zlaťáky a drahokamy v průběhu celé trasy. 1. část společná na Karlově mostě, 2. část – bojovka v terénu s mapičkami na Kampě.
Praha 1, Praha

Rychlovka na Karlově mostě a bojovka na Kampě

Zlaťáky a drahokamy v průběhu celé trasy. 1. část společná na Karlově mostě, 2. část – bojovka v terénu s mapičkami na Kampě.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista.
Praha 1, Praha

Artbanka Museum of Young Art

Nově otevřené muzeum v centru Prahy představující to nejlepší a nejprovokativnější ze současného mladého umění v prostoru velkolepého barokního prostoru paláce Colloredo-Mansfeld.
Praha 1, Praha

Pamětní deska Johanna Keplera

Slavný německý astronom, astrolog a matematik Johannes Kepler pobýval pět let v Praze. Na domě, kde bydlel, se nachází pamětní deska.
Praha 1, Praha

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

The Prague Beer Museum – ochutnávky speciálních piv v Praze

V Praze je možné navštívit pivní par The Prague Beer Museum neboli Pražské muzeum piva. Klasický interiér pivního baru nabízí přátelskou a neformální atmosféru. K dispozici je hostům 80 míst k sezení, více než 30 míst ke stání a v létě pak zahrádka.
Praha 1, Praha

The Mozart Prague

Hotel The Mozart Prague je bývalou rezidencí hraběte Karla Pachty a kdysi v něm při svém pobytu ve městě přespával Mozart; palác se pyšní nádhernými nástěnnými malbami, klenutými stropy, sochami a krby.
Praha 1, Praha

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha