Úvod > Aktivity & akce > Akce > Založeno 1918 - Symbolická moc českých korunovačních klenotů

Založeno 1918 - Symbolická moc českých korunovačních klenotů

Kdy 16. leden 2018 - 23. leden 2018 100. výročí vzniku ČSR
U příležitosti 25. výročí vzniku České republiky a na počátku jubilejního roku 2018, ve kterém si připomínáme 100. výročí založení Československa, budou ve Vladislavském sále Pražského hradu od 16. do 23. ledna 2018 mimořádně vystaveny české korunovační klenoty.
Klenoty zde budou poprvé vystaveny v nové vitríně umožňující návštěvníkům obdivovat zejména svatováclavskou korunu ze všech stran. Uvidí tak poprvé i zadní stranu koruny, kde je na čelence osazen intenzivně modrý a velice drahocenný safír, původem ze Srí Lanky (patří mezi největší modré safíry na světě). Do tradiční Gočárovy vitríny bude umístěna přilba sv. Václava, jeho zbroj a meč, užívaný při korunovačních ceremoniálech českých králů.

Touto úvodní vitrínou připomeneme historický vznik samostatného českého státu, který naši předci založili před tisíci sto lety a museli jej uhájit se zbraní v ruce.

Cestou od vitríny se zbrojí knížete Václava k vitríně s korunovačními klenoty projde návštěvník kolem řady výstavních panelů, na nichž budou popsány osudy klenotů a vývoj jejich symbolického významu po roce 1918. Dostane se vám odpovědi na otázku, proč i v době republikánské ctíme korunovační klenoty jako jeden ze symbolů naší státnosti. Oproti minulým výstavám korunovačních klenotů se návštěvníci mohou těšit i na slavnostní prezentaci Vladislavského sálu (podle architektonického návrhu prof. Petra Hrůši), čímž chceme zdůraznit jeho význam při historických a novodobých ceremoniálech spojených s českou státností.

Přístup do Vladislavského sálu je obvyklým způsobem z Jižních zahrad a přes Býčí schodiště. 
 

Korunovační klenoty jsou vystavovány pouze při výjimečných příležitostech. Naposledy se tak stalo v roce 2016 u příležitosti 700. výročí od narození českého krále a římského císaře Karla IV. České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Soupravu tvoří Svatováclavská koruna, žezlo, jablko, kožená pouzdra na ně, poduška pod korunu a korunovační plášť s doplňky.

Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem. Ostatní předměty jsou novější.

Výstava se koná v rámci projektu Založeno 1918.

Celý popis
Naposledy změněno: 27. 12. 2017

Ubytování a restaurace v okolí