ÚvodKalendář akcíFestivalyFringe Festival Praha 2024
23. ročník festivalu anglického divadla Prague Fringe se 27. 5. – 1. 6. 2024 vrací na Malou Stranu.

Prague Fringe Festival je kulturní akcí představující „mix divadla, komedie, hudby a zábavy“. Do Prahy se sjíždějí aktéři z celého světa, aby předvedli umění v malých pražských divadlech. Od roku 2002 festival pravidelně nabízí českým i zahraničním divákům možnost seznámit se s anglicky mluveným divadlem přímo v historickém srdci české metropole.

Původní festival vznikl ve skotském Edinburghu v roce 1947 a je dodnes největším uměleckým festivalem na světě.

Letos se diváci mohou těšit na 140 představení od 36 souborů z 15 zemí světa.

Jednou z hvězd letošního ročníku bude samotný Jára Cimrman. Česká legenda se vrací na prkna Malostranské besedy, kde před padesáti lety vystoupil vůbec poprvé. Inscenaci Záskok odehraje soubor Cimrman English Theatre v angličtině, a představí tak Cimrmana mezinárodnímu publiku. V Malostranské besedě vystoupí také britský vědec působící v ČR Dr. Michael Londesborough, MBE, známý z pořadu České televize. V podmanivé show Chemie lásky divákům dokáže, že láska není nic jiného než řetězec chemických reakcí. Českou stopu na festivalu doplní nadějná mladá tvůrkyně Bibiana Nesvadbová s autorskou inscenací Proč mi máma chybět nebude.

Do Prahy se vrací také festivaloví oblíbenci v čele s britským hercem Pipem Uttonem, který se tentokrát v působivé one man show promění v samotného Williama Shakespeara. V uhrančivém thrilleru Ať padají jako mouchy se představí oceňovaný dramatik Henry Naylor a výjimečná herečka Emily Carding. Na festivalu se představí také nové inscenace z Japonska, Finska, Austrálie, Ukrajiny a dalších zemí.
 
Čtvrtek 30. května bude již tradičně věnován představením v originálním znění, což ocení nejen milovníci Indie a Itálie, ale také místní indická a italská komunita. Bombajský Youtube hit UnErase Poetry zazní v hindštině. Na své si přijdou i znalci italštiny, kteří se mohou těšit na dvě inscenace oceněné na italských Fringe festivalech v Miláně a Catanii – o (ne)chtěném mateřství promluví Alice ne a one woman show Všichni jste mými hosty představí celou plejádu postav v podání jedné herečky. Dalším z výrazných mezinárodních zástupců bude oceňovaný tchajwanský soubor Shinehouse Theatre s lyrickou inscenací Šepot vln, kterou odehraje v originálním znění s českými a anglickými titulky.
 
Prague Fringe se tradičně koná na Malé Straně mimo jiné v Divadle Inspirace, A Studiu Rubín, Muzeu alchymistů a mágů a v Café Club Míšeňská. Letos budou poprvé dvě celé scény věnované komedii, na kterou se diváci mohou těšit v úspěšném Charles Bridge Comedy Club v těsném sousedství Karlova mostu, a v nové scéně OG Glenn’s Bar, který představí pečlivě sestavený program stand upů. Malostranská beseda bude hostit větší produkce jako Večer tříkrálový od Australské shakespearovské společnosti, bláznivý muzikál Princ Gayjaja nebo zmíněného Cimrmana.

Provozovatel

Prague Fringe - Malostranská beseda

Malostranské naměstí 21
111 00 Praha 1
Email:
info@fringe.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.pragu...
GPS:
50,088643 14,402775
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Aktuality

Z domoviny

Přinášíme cyklus tří koncertů, na nichž vystoupí skvělí studenti HAMU v nejrůznějších komorních uskupeních. Tři nedělní matiné oslaví Rok české hudby jedinečnou dramaturgií a představí Vám to nejlepší z komorní hry.
Praha, Praha

4. ročník festivalu Qu@rtet+

Doležalovo kvarteto ve spojení s předním českým violistou Karlem Untermüllerem v jednom z nejkrásnějších pražských sálů a s ryze českým programem.
Praha, Praha

Z domoviny

Přinášíme cyklus tří koncertů, na nichž vystoupí skvělí studenti HAMU v nejrůznějších komorních uskupeních. Tři nedělní matiné oslaví Rok české hudby jedinečnou dramaturgií a představí Vám to nejlepší z komorní hry.
Praha, Praha

Koncert proti totalitě

Tradiční součást oslav 17. listopadu, Koncert proti totalitě, cíleně reflektuje díla autorů, jejichž životy byly poznamenány totalitními režimy, a pro rok 2024 se navíc zaměří na skladatele původem z českých zemí.
Praha, Praha

Letní shakespearovské slavnosti 2024 v Praze

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara. Od 26. června do 7. září se v Praze můžete těšit na jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří, které umožňují nahlédnout i do míst, která bývají jindy uzavřená.
Praha 1, Praha

Speciální červnová nabídka restaurace Malostranská beseda

Nenechte si ujít speciální červnovou nabídku restaurace Malostranská beseda!
Praha 1, Praha

Malostranské trhy 2024

Malostranské trhy jsou otevřeny každý čtvrtek a každou první sobotu v měsíci.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.
Praha 1, Praha

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Pozůstatky rotundy v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně byly náhodně objeveny roku 2004 při rekonstrukci budovy. V rotundě je uložena replika dlažby z 11. století, do prostoru byl také umístěn fragment románského okénka a kamenný kruh, pozůstatek ze starší kůlové stavby.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí

Na rohu Karmelitské ulice a Malostranského náměstí stojí historický dům U Zlatého hroznu. Je to pozůstatek někdejší Oujezdské brány a věže, která byla součástí starého opevnění Malé Strany a byla zbořena roku 1727. Zbytek domu byl poté přestavěn na obytný dům.
Praha 1, Praha

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.
Praha 1, Praha

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.
Praha 1, Praha

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.
Praha 1, Praha

Galerie Jakubská – nový impresionismus v Praze

Galerie Jakubská vznikla v roce 1994 a od začátku prezentuje dílo ruského umělce Alexandra Onišenka.
Praha 1, Praha

A Studio Rubín – alternativní divadlo na Malostranském náměstí

Alternativní divadelní scéna zaměřená na domácí repertoár, který je tvořen zejména autorskými inscenacemi.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Česká restaurace s tradiční staročeskou kuchyní v Praze

Je čas se najíst jinak . . . Restaurace Česká Hospoda, je stylová restaurace v centru Prahy zaměřená na staročeskou a starofrancouzskou kuchyni v nově zrekonstruovaných prostorech ze 14.století s kapacitou 200 míst.
Praha 1, Praha

Hotel Nerudova 211

Na Malé Straně, v samém srdci Prahy, se nachází v barokní budově Hotel Nerudova 211.
Praha 1, Praha

Střelák – letní scéna Malostranské besedy

Střelecký ostrov nebo také Střelák – klid, láska, umění, dobré jídlo, pití a výtečná káva na nejlepším ostrově v Praze přímo mezi Národním divadlem a Újezdem.
Praha 1, Praha

Penzion Akademie múzických umění v Praze

Moderně zrekonstruovaná kolej.
Praha, Praha

Ochutnávka vín v Malostranské vinárně s vinotékou

Poznávejte vynikající vína z Moravy i od méně známých vinařů v osobní, originální a oduševnělé vinárně.
Praha 1, Praha