ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVladislavský sál na Pražském hradě
Památky

Vladislavský sál na Pražském hradě

Vladislavský sál ve Starém paláci na Pražském hradě vás ohromí svojí velikostí a zejména unikátně řešenou klenbou. Aby se panstvo nemuselo moc unavovat, tak se do něj vjíždělo přímo na koních. Unikátem je také to, že se do současnosti sál zachoval ve své původní podobě.
Jeden ze stavebních klenotů Starého královského paláce Pražského hradu byl vybudován v rámci velkorysé přestavby paláce, která byla zahájena na pokyn krále Vladislava Jagellonského – po němž nese své jméno, roku 1483. Reprezentační prostora pochází z let 1486-1502 a je dílem geniálního stavitele Benedikta Rejta. I dnes vás ohromí neobvykle složitá, převýšená klenboa s krouženými žebry bez použití středových opěr.

Vladislavský sál byl od šestnáctého století využíván především ke královským reprezentačním účelům. Odehrávaly se zde korunovační slavnosti a hostiny, rytířské turnaje, trhy s uměleckým a luxusním zbožím. Svoji reprezentační funkci si prakticky zachoval dodnes. Konaly se zde volby prezidenta republiky a slavnostní shromáždění spojená s významnými dny České republiky. Z jihozápadní části Vladislavského sálu vede portál do Ludvíkova křídla s místnostmi České kanceláře. Určitě si z hodin dějepisu vzpomínáte na České stavovské povstání – tak to začalo ve druhé místnosti České kanceláře roku 1618, kdy byli z okna do hradního příkopu vyhozeni dva místodržící (Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, a Jaroslav Bořita z Martinic) s písařem Fabriciem. Událost se obešla bez ztrát na životech a všichni tři aktéři byli posléze za svůj hrdinný pád do kompostu bohatě odměněni.

Vladislavský sál se dnes opouští po Jezdeckých schodech, které byly původně vystavěné pro příjezd rytířů, kteří vjížděli na koních přímo do sálu. Schodiště je zaklenuto složitou pozdně gotickou krouženou klenbou. Říká se, že zde mohlo najednou projíždět na koních až 100 jezdců.

Ze sálu lze nahlédnout do kostela Všech svatých, jelikož bývá pro veřejnost přístupný pouze při bohoslužbách nebo při koncertech, které se zde pořádají.

Provozovatel

Správa Pražského hradu

III. nádvoří Pražského hradu
119 08 Praha 1
Tel.:
+420 224 373 102
Email:
tourist.info@hrad.cz
WWW:
https://www.hrad.cz
GPS:
50,090709 14,401644
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Poznámka:Vstupné na velký okruh Pražským hradem dospělí 350 Kč, snížené 175 Kč, rodinné 700 Kč. Malý okruh: dospělí 250 Kč, snížené 125 Kč, rodinné 500 Kč.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Dětský víkend: Poznejte české patrony na Pražském hradě

Tradiční dětský víkend na Pražském hradě opět nabídne program pro celou rodinu. Přijďte o víkendu 29. – 30. června prozkoumat areál Hradu a poznat jeho historii do hloubky!
Praha, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovanéá prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.
Praha 1, Praha

Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

Správa Pražského hradu nabízí zájemcům prohlídku románského a gotického podlaží Starého královského paláce. S průvodcem se podíváte do expozice Příběh pražského hradu a do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří, které umožňují nahlédnout i do míst, která bývají jindy uzavřená.
Praha 1, Praha

Prague Garden Party

V červnu 2024 se otevřou zahrady Pražského hradu nové gastronomické akci Prague Garden Party, Food festival v Královské zahradě. Od 28. do 30. června budou moci návštěvníci v nádherných královských zahradách Pražského hradu ochutnat speciality z celé Evropy.
Praha 1, Praha

Francouzský trh v Královské zahradě Pražského hradu

Oblíbený Francouzský trh, který se tradičně konal na Kampě a v loňském roce v zahradách zámku Troja, se letos opět stěhuje. Tentokrát si francouzské speciality užijete od 28. do 30. června v Královských zahradách na Pražském hradě.
Praha 1, Praha

Cesta kolem světa za 45 minut – za obzory školního zeměpisu a dějepisu

Interaktivní výstava o tom, jak člověk v minulosti viděl svět, jak jej viděly děti ze školních lavic, jak se učení o Zemi vyvíjelo, kde co žije a co se pěstuje v kterých krajinách...
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.
Praha 1, Praha

Nové proboštství na Pražském hradě

V areálu Pražského hradu stojí Nové proboštství od poloviny 19. století. V posledních letech prošlo rekonstrukcí, dokonce se zde přistavovalo.
Praha, Praha

Reprezentační prostory Pražského hradu

Zpravidla dvakrát do roka, v souvislosti s oslavami státních svátků 8. 5. a 28. 10., se návštěvníkům Pražského hradu otevírají i jeho reprezentační prostory. Mezi ně patří např. Španělský sál, Rudolfova galerie či Sloupová síň s Rothmayerovým sálem.
Praha 1, Praha

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.
Praha 1, Praha

Kapitulní děkanství na Pražském hradě

Budova kapitulního děkanství na Pražském hradě je v jádru renesanční objekt (se zbytky románských a gotických prvků), který dal barokně přestavět kapitulní děkan Adam Ignác Mladota ze Solopysk. Autorem projektu byl Jan Blažej Santini-Aichel.
Praha 1, Praha

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.
Praha 1, Praha

Prašná věž – Mihulka

Prašná věž Mihulka byla vystavěna Benediktem Rietem koncem 15. století jako nejmohutnější dělová bašta nového hradního opevnění. Dle tradice zde v době Rudolfa II. zde byla císařská alchymistická laboratoř.
Praha 1, Praha

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Známá restaurace na Pražském hradě, v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta, se znovu otevřela v roce 2023.
Praha 1, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Hotel Nerudova 211

Na Malé Straně, v samém srdci Prahy, se nachází v barokní budově Hotel Nerudova 211.
Praha 1, Praha

IPPA Café Pražský hrad – kavárna a cukrárna v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu

Ippa Café představuje vynikající kavárnu a cukrárnu s pouze domácími designovými zákusky. Ochutnejte některé z nich na Pražském hradě – cukrárnu a kavárnu naleznete v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha