Úvod > Co chcete dělat? > Vladislavský sál na Pražském hradě
Památky

Vladislavský sál na Pražském hradě

Vladislavský sál ve Starém paláci na Pražském hradě vás ohromí svojí velikostí a zejména unikátně řešenou klenbou. Aby se panstvo nemuselo moc unavovat, tak se do něj vjíždělo přímo na koních. Unikátem je také to, že se do současnosti sál zachoval ve své původní podobě.
Jeden ze stavebních klenotů Starého královského paláce Pražského hradu byl vybudován v rámci velkorysé přestavby paláce, která byla zahájena na pokyn krále Vladislava Jagellonského – po němž nese své jméno, roku 1483. Reprezentační prostora pochází z let 1486-1502 a je dílem geniálního stavitele Benedikta Rejta. I dnes vás ohromí neobvykle složitá, převýšená klenboa s krouženými žebry bez použití středových opěr.

Vladislavský sál byl od šestnáctého století využíván především ke královským reprezentačním účelům. Odehrávaly se zde korunovační slavnosti a hostiny, rytířské turnaje, trhy s uměleckým a luxusním zbožím. Svoji reprezentační funkci si prakticky zachoval dodnes. Konaly se zde volby prezidenta republiky a slavnostní shromáždění spojená s významnými dny České republiky. Z jihozápadní části Vladislavského sálu vede portál do Ludvíkova křídla s místnostmi České kanceláře. Určitě si z hodin dějepisu vzpomínáte na České stavovské povstání – tak to začalo ve druhé místnosti České kanceláře roku 1618, kdy byli z okna do hradního příkopu vyhozeni dva místodržící (Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, a Jaroslav Bořita z Martinic) s písařem Fabriciem. Událost se obešla bez ztrát na životech a všichni tři aktéři byli posléze za svůj hrdinný pád do kompostu bohatě odměněni.

Vladislavský sál se dnes opouští po Jezdeckých schodech, které byly původně vystavěné pro příjezd rytířů, kteří vjížděli na koních přímo do sálu. Schodiště je zaklenuto složitou pozdně gotickou krouženou klenbou. Říká se, že zde mohlo najednou projíždět na koních až 100 jezdců.

Ze sálu lze nahlédnout do kostela Všech svatých, jelikož bývá pro veřejnost přístupný pouze při bohoslužbách nebo při koncertech, které se zde pořádají.

Provozovatel

Správa Pražského hradu

III. nádvoří Pražského hradu
119 08 Praha 1
Tel.:
+420 224 373 102
Email:
tourist.info@hrad.cz
WWW:
www.hrad.cz
GPS:
50,090709 14,401644
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Poznámka:Vstupné na velký okruh Pražským hradem dospělí 350 Kč, snížené 175 Kč, rodinné 700 Kč. Malý okruh: dospělí 250 Kč, snížené 125 Kč, rodinné 500 Kč.

 

Časová náročnost

1,0 hodina