ÚvodKalendář akcíKomentované prohlídkyKomentovaná prohlídka kostela a kláštera sv. Gabriela
Presbytář
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Komentované prohlídky v celé ČR.
Doporučujeme teplé oblečení, v kostele i v klášteře je větší zima než venku.

Klášter sv. Gabriela v Praze na Smíchově byl založen od roku 1888 a stal se po třech mužských benediktinských klášterech prvním ženským konventem beuronské kongregace. Pro sestry klášter postavili benediktini z Beuronu, kteří museli v době Bismarckova kulturního boje odejít v roce 1875 do exilu. V roce 1880 se přestěhovali do kláštera Emauzy, kam přinesli nově vznikající sakrální beuronské umění (odsud název) a o osm let později vystavěli na protilehlém břehu Vltavy první ženský klášter. Beuronský klášter sv. Martina byl obnoven v roce 1887 a působí dodnes v jihozápadním Něměecku (v Bádensku-Württembersku). V Praze mniši zůstali až do roku 1945.

Finance na stavbu kláštera a kostela na Smíchově zajistila Gabriela hraběnka ​Swéerts-Sporck. Byl pojmenován po jejím křestním patronu jako klášter sv. archanděla Gabriela. Správný název kostela je Zvěstování Panně Marii. 

Po vzniku Československé republiky se benediktinky z pražského Smíchova přestěhovaly do Rakouska. Inventář, který si odvezly s sebou, se v roce 2008 navrátil zpět do Prahy. Při prohlídce uvidíte původní kompletní interiér kostela. V Evropě vznikaly další beuronské benediktinské kláštery, celkem jich bylo 40, dnes jich je 16. Zabývaly se nově vzniklým sakrálním beuronským uměním, které bylo příkladem gesamtkunstwerku, jehož základem byl geometrický kánon, podle něhož vznikaly nástěnné mozaiky (krypta na Monte Cassino) a nástěnné malby, sochy a umělecké řemeslo. Sestry ze sv. Gabriela se zpočátku zabývaly iluminacemi na pergamenu podle pravidel beuronského umění, v klášteře tak vznikly ateliéry malby a výšivek. Benediktinky měly v klášteře i vše potřené k fotografování. Pod Lenzovým vedění (P. Desideius Lenz OSB – zakladatel beuronského umění) malovaly i na zdi, což je v historii ženských klášterů beuronské kongregace zcela ojedinělé. Do roku 1918 vyzdobily vlastními nástěnnými malbami klášter. Inspiraci a výuku získávaly od svého mentora P. Desideria Lenze. Byl nejen zakladatelem beuronského umění, ale i autorem návrhu na veškerou výmalbu kostela Zvěstování Panně Marii. Lenz v období šesti let učil malířsky nadané sestry pochopit velmi komplikovaná geometrická pravidla, která byla jakousi skicou malby, ale i uměleckou historii dob dávno minulých, ze kterých čerpal informace. I Egypťanům známá estetizující geometrie vycházela z představy, že čísly vyjádřená harmonie je odrazem univerza, nekonečnosti Božího tvoření. Při liturgii používali mniši i sestry gregoriánský chorál, jehož oktáva je založena na principu číselného souladu. 

V klášteře kromě zachovalé knihovny, kapitulní síně, křížové chodby a refektáře swe nachází konventní místnost (dnes přebudovanou na pitevnu), která sloužila sestrám k odpočinku (rekreaci) a kde stál klavír (viz dobová fotografie). Při vstupu do kláštera ho s sebou přivezla jedna ze sester, ve Vídni narozená Maria von Eberhard, která přinesla i několika kufrů not, knih o hudbě a o umění, a hlavně reprodukce egyptských výtvarných děl. 

Provozovatel

Nadační fond Malakim

Holečkova 106/10
150 00 Praha 5
Tel.:
+420 777 221 950
Email:
monica.bubna.liti...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://malakim.cz/
GPS:
50,074875 14,396065
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 5
Tipy na výlet:
Praha 5 a okolí
 

Cena

Cena: 150 Kč

Poznámka:Snížili jsme ceny vstupenek na 150,- Kč. Platba je možná v kostele před prohlídkou, prosíme v hotovosti.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Papír Fest 2024

Papír Fest je výběrový festival lokálních papírenských značek. Na své si tu přijdou milovníci sešitů, diářů, samolepek, psacích potřeb, přáníček, washi pásek a spousty dalších pokladů z papíru. Letos se koná 8. června 2024 na Praze 5.
Praha 5, Praha

Sny generace Y

Hudba generace Y v podání Orchestru BERG. Světová premiéra prostorové kompozice Pavla Šabackého a v českých premiérách hudba Báry Gísladóttir z Islandu a Sofie Avramidou z Řecka. Jak zní svět této generace?
Praha, Praha

Prosecco piknik & Itálie v parku

Zábava, sportovní aktivity, živá hudební produkce, skvělé street food a hlavně víkend plný prosecca na piknikové dece ve zcela nově rekonstruovaném parku Sacré Coeur na Praze 5 s nádherným a ojedinělým výhledem na celou Prahu
Praha 5, Praha

Prosecco piknik & Itálie v parku

Zábava, sportovní aktivity, živá hudební produkce, skvělé street food a hlavně víkend plný prosecca na piknikové dece ve zcela nově rekonstruovaném parku Sacré Coeur na Praze 5 s nádherným a ojedinělým výhledem na celou Prahu
Praha 5, Praha

Prosecco piknik & Itálie v parku

Zábava, sportovní aktivity, živá hudební produkce, skvělé street food a hlavně víkend plný prosecca na piknikové dece ve zcela nově rekonstruovaném parku Sacré Coeur na Praze 5 s nádherným a ojedinělým výhledem na celou Prahu
Praha 5, Praha

Národopisné dny v Národopisném muzeu Národního muzea

Srdečně vás zveme na Národopisné dny v Národopisném muzeu Národního muzea a přilehlé zahradě Kinských.
Praha, Praha

Komentovaná prohlídka Národopisného muzea s výtvarnou dílnou pro dospělé

Provedeme vás etnografickou expozicí muzea a seznámíme s každodenním i svátečním životem českého, moravského a slezského venkova v 18., 19. a první polovině 20. století a představíme tradiční lidovou kulturu na území České republiky.
Praha, Praha

Dvoudenní příměstský tábor – Staň se tovaryšem tradičních řemesel

​Poznejte tradiční řemesla na příměstských dílnách v Národopisném muzeu! Národopisné muzeum Národního muzea připravilo pro děti ve věku 5–8 let na letní prázdniny 2024 seznámení s tradičními řemesly na letních příměstských táborech.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Gabriel Loci v Praze na Smíchově – historické prostory k pronájmu

Jedinečný komplex v těsné blízkosti Kinského zahrady byl postaven v novorománském stylu, a stavba, vybudována v letech 1888–1891, je pozoruhodná svou uměleckou výzdobou ve slohu beuronské umělecké školy. Klášter se proměnil v originální umělecké a kulturní centrum Gabriel Loci.
Praha 5, Praha

Park a kaple Sacré Coeur

Kaple Sacré Coeur leží na místě bývalého konventu u kostela Pána Ježíše. V roce 1924 byla odsvěcena a dnes je to výjimečný prostor pro výjimečné události. Prostor slouží jako aukční síň, konají se zde svatby, ale také exklusivní módní přehlídky a jiné společenské akce.
Praha 5, Praha

Sousoší zadnic Davida Černého na pražském Smíchově

V areálu bývalého centra pro současné umění FUTURA se nachází pětimetrové sousoší zadnic od Davida Černého. Sousoší není volně přístupné od doby, kdy centrum v roce 2022 zaniklo.
Praha 5, Praha

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.
Praha 5, Praha

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.
Praha 5, Praha

Aikido Praha

Aikido Praha je otevřený prostor, který je přístupný pro všechny zájemce o asijská umění, převážně bojová asijská umění Aikido, Aiki-jitsu, Kyusho-jitsu, Iaido a krásné umění jógy.
Praha 5, Praha

Oriental Spa & Wellness na Praze 5

Dopřejte si, aby vaše masáž byla opravdovým zážitkem všech smyslů a vychutnejte si své oblíbené masáže a SPA procedury v našem orientálně laděném centru, kde vás kromě kvalitní masáže a osobního přístupu našich terapeutů čeká také překrásná orientální atmosféra.
Praha 5, Praha

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Vietnamské rodinné bistro Nhà hai hành – Dům u dvou Cibulí

Nhà hai hành naleznete na pražském Smíchově. Jídlo ve vietnamské kultuře spojuje rodinu a přátelé a právě to chtěli provozovatelé přenést do české metropole.
Praha 5, Praha

Thajská restaurace RattanaKosin v Praze

Thajskou restauraci RattanaKosin naleznete nedaleko Anděla. Interiér vás okouzlí a stejně tak chutě autentické asijské kuchyně, která si zakládá na tradici, ale zároveň umí být i moderní.
Praha 5, Praha

Dhaba Beas

Dhaba Beas je síť vegetariánských a veganských samo-obslužných restaurací vycházející hlavně z tradiční indické, thajské, vietnamské a české kuchyně.
Praha 5, Praha

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do našich domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.
Praha 5, Praha

Prostě dobrý kafe

Malá a útulná kavárna v Praze na Smíchově, kde mají Prostě dobrý kafe. A nejen to. Čerstvě praženou kávu si koupíte i domů a k ní vše potřebné pro její kvalitní přípravu.
Praha 5, Praha

Začni svůj pátek s Chateauneuf du Pape

Degustace – víno, olivy, sýr.
Praha, Praha

Kavárna Mezi Srnky

Kavárna Mezi Srnky nabízí výběrovou kávu z pražírny Fathers Coffe a lokální a farmářské suroviny, ze kterých připravuje nejen výborné snídaně. Kavárna má pobočky na Vinohradech a na Smíchově.
Praha 5, Praha

Ellory Café & Ellory – Real Chocolate Factory

Krásná čokoládová dílna v blízkosti Arbesova náměstí v Praze. Na tomto krásném místě si nedáte jen výbornou čokoládu, zákusky, ale také neodolatelné francouzské víno, crémant či champagne.
Praha 5, Praha