Úvod > Kalendář akcí > Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad
Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad
"> "> "> "> ">
12.9.
9.12.
+ Přidat foto

Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad

Kdy 12. září 2018 10:00 - 9. prosinec 2018 18:00 Výstavy
Výstava „Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad“ diváky seznamuje s koncepcí, akvizicemi a osudy sbírky, která byla nakupována pro Pražský hrad z úroků tzv. Národního fondu Masarykova v letech 1920–1952.
Sbírka byla součástí státní reprezentace, ale především měla za úkol reprezentovat prezidenta republiky a jeho úřad. Od počátku proto vycházela z názorů Tomáš Garrigue Masaryka, které se snažil uvést do života v rámci svých politických snah. Vzhledem k úctě k jeho osobě byly tyto ideje do značné míry dodržovány a rozvíjeny i za jeho nástupce Edvarda Beneše.

Sbírku zároveň až do roku 1948 pomáhaly vytvářet osoby, které patřily do úzkého okruhu spolupracovníků prvního československého presidenta, byly dobře obeznámeny s jeho uvažováním a především, chápaly osobu TGM jako zástupný fenomén pro celou ideu československé státnosti.

V expozici v Císařské konírně návštěvníci uvidí více než 100 obrazů, u nichž nepůjde pouze o slavná jména autorů, ale o příběh o tom, jak měla zakoupená díla spoluvytvářet obraz Pražského hradu jako symbolu nové demokratické republiky. Díla pro Hrad totiž byla vybírána nejen podle estetického klíče (za kvalitu obrazů ručil přední historik umění V. V. Štěch), ale i podle určitého klíče ideologického, jenž korespondoval s dobou vzniku nové republiky a politickými cíli jejích vrcholných představitelů.

Divák se v expozici dozví, že v otázce umění konzervativní T. G. Masaryk vybíral hlavně obrazy českých autorů 19. století, kteří již tehdy patřili a dodnes patří do kánonu dějin umění (mj. J. Mánes, M. Aleš, A. Slavíček); výstava však dá nahlédnout i do akvizic Edvarda Beneše, který se nebránil ani nákupům umění moderního.

Všechny vystavené obrazy zdobí reprezentační a administrativní prostory Pražského hradu a v představené koncepci budou souborně vystaveny vůbec poprvé. Návštěvníci budou mít unikátní možnost v novém kontextu prozkoumat slavná díla jako například Portrét Boženy Němcové od J. Hellicha, po dlouhé době vystavené Zrcadlo J. Čermáka nebo Motiv z Kameniček A. Slavíčka. Zároveň si budou moci prohlédnout malby, které vytvářely veřejný obraz prezidentského úřadu jako jsou portréty T. G. Masaryka a E. Beneše od Otto Petrse, či kancléře Přemysla Šámala od Viktora Strettiho, které budou vystaveny vůbec poprvé.

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2018