Úvod > Aktuality > Tož to kupte! Na Hradě se představí díla, která zakoupil T. G. Masaryk
Kultura

Tož to kupte! Na Hradě se představí díla, která zakoupil T. G. Masaryk

  • Vydáno10. září 2018
Portrét Boženy Němcové od J. Hellicha, Zrcadlo J. Čermáka nebo třeba Motiv z Kameniček od A. Slavíčka. To jsou jen některá z děl, která budou od 12. září do 9. prosince k vidění v Císařské konírně Pražského hradu v rámci výstavy Tož to kupte! V expozici v Císařské konírně návštěvníci uvidí více než 100 obrazů, u nichž nepůjde pouze o slavná jména autorů, ale o příběh o tom, jak měla zakoupená díla spoluvytvářet obraz Pražského hradu jako symbolu nové demokratické republiky.
Hynais_Mářé MagdalenaPražský hrad završí oslavy 100. výročí založení ČSR výstavou souboru děl, které po roce 1918 vybral a zakoupil pro interiéry Habsburky vyklizeného Pražského hradu první československý prezident T. G. Masaryk. Věta, která ožívá v názvu výstavy "Tož to kupte!" je zaznamenaným autentickým výrokem, kterým TGM posvětil nákup cyklu akvarelů Život na panském sídle od velmi ceněného malíře Josefa Mánesa.

V expozici v Císařské konírně uvidíte více než 100 obrazů, u nichž nepůjde pouze o slavná jména autorů, ale o příběh o tom, jak měla zakoupená díla spoluvytvářet obraz Pražského hradu jako symbolu nové demokratické republiky. Díla pro Hrad totiž byla vybírána nejen podle estetického klíče (za kvalitu obrazů ručil přední historik umění V. V. Štěch), ale i podle určitého klíče ideologického, jenž korespondoval s dobou vzniku nové republiky a politickými cíli jejích vrcholných představitelů.

TGMNáš první prezident se zaměřil hlavně na obrazy známých českých autorů 19. století (především J. Mánesa, M. Alše nebo A. Slavíčka), ovšem na výstavě nechybí ani obrazy, které pořizoval pro Pražský hrad náš druhý prezident Edvard Beneš. Ten se nebránil ani nákupům moderního umění. Nenechte si ujít unikátní příležitost prohlédnout si taková díla jako například Portrét Boženy Němcové od J. Hellicha, po dlouhé době vystavené Zrcadlo J. Čermáka nebo Motiv z Kameniček A. Slavíčka. V Císařské konírně budou k vidění i portréty T. G. Masaryka a E. Beneše od Otto Petrse, které se veřejnosti vystavují vůbec poprvé.

Vstupné na výstavu je stanoveno na 100 korun pro dospělé, konírna je otevřena denně od 10 do 18 hodin. Komentované prohlídky k výstavě proběhnou s autorkami Markétou Ježkovou a Jitkou Šosovou ve dnech 30. září, 14. října, 18. listopadu a 9. prosince. Sraz účastníků je vždy v 16 hodin u pokladny výstavy.
Císařská konírna na Pražském hradě

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Další aktuality

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky