!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Karel IV. Jaký byl? Výstava na velkoformátových panelech na Kampě
Karel IV. Jaký byl? Výstava na velkoformátových panelech na Kampě
">
8.6.
26.6.
+ Přidat foto
Společenské akce

Karel IV. Jaký byl? Výstava na velkoformátových panelech na Kampě

Kdy 8. červen 2016 – 26. červen 2016
Expozice Karel IV. Jaký byl? bude na pražské Kampě k vidění znovu od středy 8. do neděle 26. června 2016.
Prostřednictvím textů z dobových zpráv i vyobrazení panovníka na velkoformátových panelech, nahlédnou do života jednoho z nejpozoruhodnějších vladařů doby.

Výstava bude volně přístupná veřejnosti na Kampě 24h denně. Večer jsou panely nasvícené tak, aby ještě více umocnily atmosféru a návštěvníci se mohli ponořit do doby svého císaře.

Expozici s názvem Karel IV. Jaký byl? vytváří devatenáct panelů s portréty panovníka a dalšími dokumenty. Obsahuje také úryvky zpráv o něm i z jeho vlastních textů. Ukáže tak, jak se viděl on sám i jak ho viděli jeho současníci. Expozice se soustředí na osobnost Karla IV. a to nejen na fyzickou podobu, ale i na vystižení jeho vnitřního světa. K vidění bude mimořádný výběr jeho portrétů v nadživotní velikosti. Z mnoha unikátních podkladů je vyberáno a ukázáno to nejvýznamnější, možná diváci zjistí i leccos překvapivého.

Pořadatelem výstavy je společnost Medialogue, spolupořadatelem je Hlavní město Praha a partnerem je Univerzita Karlova.

Expozice na Kampě je součástí velkých oslav sedmistého výročí narození Karla IV. a pro hlavní město Prahu, které se vedle vlastních projektů spolupodílí na řadě dalších, je tedy přirozené organizátory podpořit.

Slavnostní otevření výstavy se konalo 25. dubna na výročí položení základního kamene Nového města pražského.

 
Sledujte pokus o přesnou rekonstrukci panovníkova obličeje po čtyřiceti letech!

Expozici s názvem „Karel IV. Jaký byl?“ vytváří devatenáct oboustranných panelů s mimořádným výběrem portrétů panovníka v nadživotní velikosti a dalšími dokumenty. Obsahuje také úryvky zpráv o něm i z jeho vlastních textů. Ukáže tak, jak se viděl on sám i jak ho viděli jeho současníci. Velkým lákadlem expozice je téměř detektivní pátrání po skutečné podobě Karla IV.
 
Na základě průzkumu z roku 1976, kdy přední český badatel prof. MUDr. Emanuel Vlček zdokumentoval ostatky císaře, vznikly pro potřeby výstavy dvě srovnávací studie, umožňující porovnání dobových portrétů a kosterních pozůstatků. Díky tomu vznikly dvě kresby s rekonstruovanou podobou Karla IV. Kresba také ukáže císaře bez jeho „mystického“ úsměvu, kterým jej vybavili sochaři Parléřovy huti.  Postup rekonstrukce konzultoval autor výstavy s přední specialistkou RNDr. Hanou Eliášovou, která působí v Kriminalistickém ústavu Policie české republiky.
 
 

Ztracená zakládací listina Univerzity Karlovy – poprvé ožívá barvami a v nadživotní velikosti

Rekonstrukce panovníkova obličeje není jedinou zajímavostí expozice. K vidění bude také například historická fotografie z černobílého negativu z roku 1935, dnes nezvěstné zakládací listiny Univerzity Karlovy. Díky moderním technologiím se jí podařilo vrátit zpět barvy.
 
Obrazové dokumenty doplňují vybrané texty. Citace středověkých kronik, dopisů a záznamů umožní divákům doplnit si představu jak o osobnosti císaře, tak o době Lucemburků. Nepříliš známé jsou zejména ukázky z Karlovy zdravovědy či z dopisů, které císaři psal italský básník Francesco Petrarca. V lékařských radách se lze dočíst, co má císař jíst, ale také jak má odpočívat, že se nemá stresovat anebo má cvičit.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 28. 7. 2020