Srní

Jedno z oblíbených a celoročně využívaných horských středisek leží v centru národního parku Šumava. Srní dostalo jméno podle hojného výskytu srnčí zvěře, ale kvůli zvířatům se sem jezdí i dnes. U Srní totiž vznikl unikátní přírodní vlčí výběh, kde můžete vlky pozorovat z dřevěné lávky.

Co musíte vidět v Srní

Pláně s horskými roubenými chalupami, kolem dokola lesy, kostel Nejsvětější Trojice a kolem něj penziony, hotely a kavárny, tak vypadá Srní. Říká se mu též šumavské Lurdy, to podle Hauswaldské kaple, která do roku 1957 stávala ve stráni nad Vchynicko-tetovským plavebním kanálem. Dnes z ní zbyly jen základy, v okolí můžete vidět jedinečný vodní a skleněný památník, kam přitéká voda z lesního pramene v ručně tesaných vantrokách uložených na bludných kamenech.
 

Klostermann a vlci

Obec Srní je proslavená romány spisovatele Karla Klostermanna, značený Srnský okruh vás dovede ke Klostermannově vyhlídce, opačným směrem k Antýglu a do Povydří míří Klostermannova naučná stezka. Současnou celebritou jsou ovšem vlci, kteří žijí v přírodním výběhu o rozloze 3 hektary, jímž vede 300 metrů dlouhá visutá pozorovací lávka. Naučnou vlčí stezku a speciální výběh, v němž Národní park Šumava zakládá novou generaci původních obyvatel Šumavy, najdete jihovýchodně od Srní.
 

Jeleni, Vydra, slatě a vyhlídky

Kromě vlků můžete na několika místech Šumavy ze speciálních srubů volně pozorovat jeleny; pozorovatelny jsou v Srní, Borové Ladě a na Jeleních Vrších. Srní je také skvělým místem pro výlet do nejhezčích partií kolem řeky Vydry, značené trasy vás dovedou k Tříjezerní slati nebo k vyhlídce z vrchu hory Oblík. Všechna tato místa v zimních měsících křižuje hustá síť upravovaných lyžařských stop.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Šumavský park otevře srub v obůrce Beranky u Srní pro pozorování jelenů
15. leden 2019 10:00

Šumavský park otevře srub v obůrce Beranky u Srní pro pozorování jelenů

Srní
V národním parku Šumava se ve čtvrtek 17. ledna otevře jeden z pozorovacích srubů, z nichž lze v zimním období sledovat jeleny, srnce a další zvěř ve volné přírodě. Šumavská divoká zvířata můžete pozorovat v přezimovacích obůrkách nebo během výprav do divočiny. Ty letos povedou třeba kolem Kvildy nebo Stožce, kam se můžete vypravit za poznáním krásné zimní přírody i historie. Registrovat se na některý termín pozorování jelenů v obůrce Beranky u Srní již můžete pomocí on-line rezervace. Podle sněhových podmínek se bude také možné od konce ledna přihlásit na podobný program i v přezimovacích obůrkách na Borové Ladě.

Ubytování a restaurace