Úvod > Aktuality > Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Vydáno 13. června 2018 Životní styl
Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Některé z oslav se budou konat již tento víkend (16. a 17. června), další z nich pak v průběhu příštího týdne (22. - 24. června) anebo až první červencový víkend. Kde se slaví a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete vám prozradí portál Kudy z nudy.
Jak den slunovratu 21. červen, nejdelší a nejjasnější den v roce, tak svatojánské oslavy 24. června, na den sv. Jana Křtitele, provázely řady rituálů.

V nich často hrála důležitou roli svatojánská kytice či věneček z devatera kvítí, nejčastěji prohazované dveřmi, pokládané pod polštář anebo podávané oknem. Co do takové kytice patřilo? Odpověď najdete třeba na Vlčí Hoře v Národním parku České Švýcarsko.
 

Tajemství svatojánské noci nejen na zámku

NechaniceLetní slunovrat na zámku Hrádek u Nechanic proběhne už v sobotu 16. června od 18 do 22 hodin. V podání herců ochotnických divadel a hostů uslyšíte a uvidíte tajemný příběh svatojánské noci. S hraběcí rodinou, služebnictvem a dalšími postavami prožijete příběh s tajemstvím, zábavou i poučením a s nečekaným koncem.

Tajemnou svatojánskou noc si můžete užít od 22. do 24. června ve Velkých Losinách. Od pátku do neděle zve obec Losiny na hudební koncerty pod širým nebem, přednášky a koncerty v kostele, bohatý jarmark a zábavu pro děti i dospělé.

Květinová výzdoba RájecOslava léta se chystá také na zámku Rájec nad Svitavou, kde se chystá květinová výstava Svatojánské kvítí. Přístupná bude od 5 do 7. července 2018.

Sen noci svatojánské, tedy oživené prohlídky zámku Zákupy, se konají 14. července, a to v podání členů Divadelního souboru Havlíček Zákupy; letos se během každé prohlídky odehraje pohádkový příběh Kuba a zkrocená kráva.
 

Svatojánské kvítí v zahradách i komnatách

Svatojánské slavnosti pořádá každý rok společnost Nobilis Tilia ve svém areálu ve Vlčí Hoře. Začíná se v pátek 22. června v 17.30 hodin, závěrečný rituál se odehraje v neděli 24. června dopoledne. Čeká vás například laboratoř v přírodě, míchání parfémů, koncerty folkových kapel či svatojánský půlnoční rituál, ale také čajovna, ezoterika a alternativní léčebné metody. Na sobotní program platí dospělí vstupné 150 Kč, děti do 15 let 50 Kč, miminka a kojenci neplatí nic.
 

Slunovrat jako za starých časů...

ZeměrájTradičně, postaru s tajemnými lidovými zvyky, cimbálem a poezií, oslavíte Svatojánský večer ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Oslavy v areálu Valašské dědiny začínají v pátek 22. června od 21.00 hodin.

Prožít den s obyvateli reálné raně středověké vesnice a oslavit s nimi Slunovrat lze také v zážitkové areálu Zeměráj, a to v sobotu 23. června. Můžete si vyrobit amulet, zaskákat přes vatru, zatančit si v rytmu bubnů, podrbat kozy nebo třeba okopávat zahrádky. Kromě toho si samozřejmě užijete stovku dalších atrakcí Zeměráje.

KouřimSlavnosti věnované odkazu našich předků se odehrají v holašovickém Stonehenge v noci z 23. na 24. červen. Slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc přinese tradiční hudební nástroje a hudbu, posilňující nápoj, stavbu keltské máje, workshopy, za menhir zapadající slunce a mnoho dalšího.

Svatojánská noc se také chystá ve skanzenu v Kouřimi. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? Vše se dozvíte, věnec si uvijete a namícháte nápoj lásky!
Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm

Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm

Oslava slunovratu, noc plná magie, milostných rituálů a ohňů na vás čeká ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm 21. června.

Hukvaldská Svatojánská noc

Hukvaldská Svatojánská noc

Magická noc na hradě Hukvaldy. Kdy? 21. června.

Noc na Grabštejně nabitá renesancí

Noc na Grabštejně nabitá renesancí

Na Grabštejn na speciální noční dětské prohlídky!