Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Svatojánská slavnost a Den s vílou Izerínou na Krásné
Svatojan - sekáč Richard Hübel
Festivaly

Svatojánská slavnost a Den s vílou Izerínou na Krásné

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Liberecký kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
K již tradiční letní akci patří na Krásné Svatojánská slavnost, která se letos uskuteční již po třinácté ve stejném termínu, Úplně poprvé se na Krásné uskuteční Den s vílou Izerínou. Známá a oblíbená akce pro děti přesídlila z Jizerky na Krásnou ke Kittelovu domu. Bude součástí Svatojánské slavnosti
Den s vílou Izerínou a Svatojánská slavnost 24. 6. 2023  Krásná – Kittelův dům od 12 hod – 24 hod
Svatojánská noc je lidový svátek slavený v předvečer svátku křesťanského světce Jana Křtitele, který spadá na 24. června. Navazuje na předkřesťanské oslavy letního slunovratu, Velkou roli při tomto svátku měl především oheň, voda, nahota a zeleň. Typickým prvkem této noci jsou svatojánské ohně, pálené na kopcích. Symbolicky představují slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu sil. Tyto ohně se pro získání síly přeskakují.

Víla Izerína po mnoha letech mění své působiště, z lesů a jizerskohorských lučin přitančí blíže do kraje. Však už si to tu byla obhlédnout začátkem jara. Těší se na všechny, obzvlášť na malé návštěvníky. Děti si budou moci například uplést svatojánský věneček z lučního kvítí, zahrát si na archeologa a najít nějaký poklad.  Návštěvníci si mohou rovněž prověřit své znalosti z přírody, a to jak z oboru fauny, tak i flory. Dovednost, odvahu si mohou vyzkoušet v chůzi na chůdách, chůzí bosou nohou v přírodním terénu stezky pro bosé nohy. A protože se nacházíme v kraji sklářů, chybět nebudou ani navlékačky korálků. Majitelé fotoaparátů i chytrých telefonů se budou moci na památku s vílou zvěčnit. Program Svatojánské slavnosti u Kittelova domu začne v poledne klepáním kosy s názornou ukázkou ručního sečení a končit bude večer u plápolajícího ohně s hvězdami nad hlavou.

A protože Svatojánská slavnost je oslavou života, ve všech jeho podobách, celý den bude provázen hudbou, zpěvem i tancem, mimo jiné i vodě, a to u kostela, u studánky sv. Josefa. Také letos jepřipravena pohádka pro děti a přednáška archeologa, který poví a předvede, jak se postupovalo při výrobě kamenných sekerek. Řemeslné stánky s výrobci najdete v blízkosti Burku. Návštěvníci se opět mohou těšit opět na výbornou kuchyni huťských žen a také na dobré pivo Krasavec ze soukromého pivovaru od Boudů.

Program:
12.00 Klepání kosy a sekání louky po staru. Vlastní kosy s sebou
12-16.00  Dětský den s vílou Izerínou – Odpoledne plné soutěží, her, hudby, zpěvu a tance. Kytara, zpěv: Václav a Katka
* Devatero zastavení s vílou Izerinou: (pletení věnečků, bylinkářka, rybář, archeolog, cirkusák, mlynář, otužilec, sklářka, fotokoutek)
13.00  Svatojánský den i noc mají zvláštní moc. (Vyprávění na téma Země, bylinky, oheň, voda, vzduch)
14.00  Barevná pohádka – Jarmila Enochová: O cestě pohádkovým lesem, o setkání s pohádkovými tvory.
15–18.00  Stanband – liberecká kapela – blues, rock
16.00 Pravěké sekerky – přednáška s ukázkou archeologa Petra Šídy
17.00 Zapálení svatojánského ohně s následným  posezením

Po celý den
Andílek-dětské centrum ze Železného Brodu-malování na obličej, hry a dovednosti pro děti
Stánkaři se svými řemeslnými výrobky
Oblíbená domácí kuchyně žen z Huti
Pivo Krasavec ze soukromého pivovaru

V Pěnčíně se ale 24. června 2023 konají celkem čtyři události v jednom dni.
  • Vedle Svatojánské slavnosti a Víly Izeríny se uskuteční
  • Pěnčínské slavnosti –  ožije i centrum obce Pěnčín. Na fotbalovém hřišti je připraven pestrý program se sportem, koncerty i  stánky. Vystoupí Jiří Krampol, Broďanka, Amfora (fotbal) Kouzelník Alex, De Bill Heads, Žízeň.
  • Oslava 100 let Pěnčínské školy – den otevřených dveří od 10.00 do 15.00 hod.

Provozovatel

Kittelovo muzeum p.o.

Krásná 10
468 21 Pěnčín
Tel.:
+420 488 588 695
Email:
sedlak@pencin.cz
WWW:
https://www.penci...
GPS:
50,694439 15,215347
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Tipy na výlet:
Pěnčín a okolí
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinné vstupné: 150 Kč

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Léčitelé Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje

Přednáška PhDr. Chvátala, autora výstavy Léčitelé Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje se uskuteční 4. října 2023 od 17.00 hodin. Výstava nese podtitulek od Kittela k Patočkové.
Pěnčín, Liberecký kraj

Sklářský víkend s Kittelem

Kittelovo muzeum a Jiřina Štrynclová Vás srdečně zvou do Kittelova domu na setkání sklářů s ukázkami výroby a prodejem výrobků. Připraven je také kulturní program, koncerty Katastrofální předpověď počasí, Mecheche Band a přednáška PhDr. Vladimíry Jakouběové.
Pěnčín, Liberecký kraj

Sklářský víkend s Kittelem

Kittelovo muzeum a Jiřina Štrynclová Vás srdečně zvou do Kittelova domu na setkání sklářů s ukázkami výroby a prodejem výrobků. Připraven je také kulturní program, koncerty Katastrofální předpověď počasí, Mecheche Band a přednáška PhDr. Vladimíry Jakouběové.
Pěnčín, Liberecký kraj

Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo další ročník Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Trendy, design, umění, udržitelná produkce, to jsou hlavní témata čtyř výstav a doprovodných programů.
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj

Trendy.Design.Produkce

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo pod názvem Trendy.Design.Produkce výstavu toho nejlepšího ze skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky.
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj

Svatováclavské tvoření pro rodiny s dětmi

Podzim začíná v Muzeu skla a bižuterie svátkem sv. Václava, a to rodinným tvořením ve znamení teplých, podzimních barev.
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj

Grand Showtime – Jablonec nad Nisou

Ti nejlepší youtubeři na dosah ruky poprvé v Libereckém kraji!
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj

Schránky skleněné paměti

Výstava představuje doposud neznámé historické sklo ze sbírek Městského muzea. Výstava Schránky skleněné paměti probíhá v galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě od 2. září od 7. října 2023.
Železný Brod, Liberecký kraj

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum bylo v roce 2019 přesunuto do nově zrekonstruovaného Kittelova domu. Expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství, archeologii a geologii. Zajímavým tématem jsou místní kamenné sekerky.
Pěnčín, Liberecký kraj

Kostel sv. Josefa v Krásné u Pěnčína

Kostel sv. Josefa v Krásné nedaleko Penčína v Jizerských horách nechal téměř jen svými náklady postavit v letech 1756 až 1760 místní nejslavnější rodák Johann Josef Kittel.
Pěnčín, Liberecký kraj

Kittelova naučná stezka u Pěnčína v obci Krásná

Areál Kittelovsko leží v obci Krásná nedaleko Pěnčína (asi 5 km jižně od Jablonce nad Nisou). Stezka informaje návštěvníky o životě doktora Kittela, pověstech i památkách, které se na Kittelovsku nachází. Informační panely jsou celoročně volně přístupné.
Pěnčín, Liberecký kraj

Areál Pěnčín – brusírna skleněných perlí, kozí farma či vyhlídkový vláček

Výletní areál Pěnčín nabízí mnoho zajímavého ke zhlédnutí a může být i výchozím bodem pro výpravy do blízkého okolí. Chcete vědět, jak se vyrábí skleněné perle, navštívit mačkárnu, šitlovnu, rumplovnu, brusírnu nebo leštírnu perlí? Navštivte Výletní areál Pěnčín!
Pěnčín, Liberecký kraj

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.
Pěnčín, Liberecký kraj

Mordýřská studánka u Černé Studnice

Studánka se nachází je u lesní cesty nedaleko silnice z Dolní Černé Studnice do Huti.
Nová Ves nad Nisou, Liberecký kraj

Hauptova usedlost a Mléčná studánka u Nové Vsi nad Nisou

V osadě Horní Černá Studnice je trojice zajímavých lokalit. Je to půldruhého století stará Hauptova usedlost, louka se vzácnou květenou a také zvaná Mléčná studánka.
Nová Ves nad Nisou, Liberecký kraj

DollyRanch

Nabízíme jízdu na koních v krásné přírodě Jizerských hor.
Pěnčín, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Odal Pěnčín u Jablonce nad Nisou – rezonanční terapie

Relaxace na farmě. Rezonanční terapie spočívá v unikátním vibračním působení velmi speciálních hudebních nástrojů na celé tělo, fyziologii a mysl člověka.
Pěnčín, Liberecký kraj

Glamping ubytování v Bledově – Tiny house done a chatička

Beldov je les, loučka, chalupa a Tiny house done nedaleko obce Smržovka v Jizerských horách. Za den či dva v Tiny house done zjistíte, jak málo stačí ke štěstí a vyzkoušíte odpočinek na 12 metrech čtverečních s výhledem do lesa.
Nová Ves nad Nisou, Liberecký kraj

Petřín v Jablonci nad Nisou – hotel, restaurace a rozhledna

Hotel Petřín v Jablonci nad Nisou nabízí ubytování ve 22 pokojích, dva sály pro firemní i soukromé akce a restauraci se zahrádkou, odkud je překrásný výhled na město a Jizerské hory nad ním. Rozhledna je již opět otevřená.
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj

Vodácká ubytovna U Tlusťocha v Malé Skále

Turistická ubytovna U Tlusťocha se nachází v samém srdci Malé Skály nealeko sportovně rekreačního centra Žlutá plovárna. Ubytování je vhodné pro nenáročné turisty, vodáky projíždějící Malou Skálou nebo třeba větší skupiny a školy.
Malá Skála, Liberecký kraj

Penzion U Potůčku ve Smržovce

Typický horský penzion, přebudovaný z Jizerskohorského statku, umístěný v klidné okrajové části podhorského městečka Smržovky, na tzv. Samotě u Štaffů, pod rozhlednou Černá studnice. Dominantou kouta je jeden z nejkrásnějších kostelů v tomto kraji, kostel sv. Michaela Archanděla z roku 1781.
Smržovka, Liberecký kraj

Domeček Neposeda na samotě pod Jizerskými horami

Glampingový domeček Neposeda stojí na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malé obci jménem Haratice. Nabízí příjemné ubytování na samotě s veškerým komfortem pro váš dokonalý relax.
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj

Apart Hotel Jablonec

U nás si pohodlí užije opravdu každý, ubytování nabízíme od jednolůžkových pokojů, přes prostorné rodinné apartmány s kuchyňkou, po velký mezonetový superior. K hotelu patří vlastní restaurace – Restaurant 59, zaměřená na moderní gastronomii.
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj

Hotel Rehavital

Hotel se nachází v samém srdci města Jablonci nad Nisou v blízkosti Jizerských hor. Hotel je ideální pro ty, kteří mají rádi přírodu a klid, ale nechtějí ztratit kontakt s městem.
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj