Úvod > Co chcete dělat? > Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě
Příroda

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.
Východní z nich byl v minulosti několikrát povalen a jako ležící též popsán v knize Tajemná místa Pošumaví. V roce 2003 byl příznivci megalitů opět postaven přibližně do původní polohy. Dnes tu tedy můžete spatřit působivou dvojici menhirů, která přivedla kdysi českokrumlovského badatele Schefczika k názoru, že jde o vizíry ke sledování data letního slunovratu dle východu slunce. Ten se měl na místním horizontu odehrávat v azimutu 53°. Odtud byl odvozen i další název kamenů Sonnwendsteine, to jest slunovratové kameny. Oba kameny jsou aktility, tj. vyzařují energii kamene.

Severně od skály je v kameni vodní mísa. Původní domněnka, že tu byl ještě třetí kámen v řadě, se při bližším průzkumu nepotvrdila. Zato je pravděpodobné, že jižně pod kameny stál menší vizír, bez kterého by určení přesného směru východu slunce nebylo možné. Je již však rozbit.

Útvar se nachází na kótě 1056 m a je na dnešních mapách nesprávně označován názvem Homole (svým tvarem homoli nepřipomíná). Původní název celého rozsáhlého vrcholu, který býval odlesněn a dobře viditelný ze širokého okolí, byl Fanflek nebo Farrenfleck – Býčí skvrna. Samotný skalnatý vrcholový útvar byl odedávna označován jako Heidensteine – Pohanské kameny.

Ubytování a restaurace v okolí