Úvod > Česká nej > Kulturní > Valašské muzeum v přírodě – největší muzeum v přírodě v Česku
Kulturní

Valašské muzeum v přírodě – největší muzeum v přírodě v Česku

Muzeum v Rožnově p. Radhoštěm bylo založeno v roce 1925 a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Při návštěvě rožnovského skanzenu poznáte Valašsko takové, jaké bylo v době před sto a více lety.
V podhorském městě Rožnově pod Radhoštěm rozprostírajícím se na úpatí Beskyd stojí Valašské muzeum v přírodě, první a až do 70. let 20. století jediné muzeum svého typu v naší zemi. VMP bylo otevřeno už v roce 1925. Skládá se ze čtyř částí, Dřevěného městečka, Mlýnské doliny, Valašské dědiny a zahrnuje více než 100 staveb, v nichž v přirozené krajině stojí originální roubené stavby přenesené z terénu i kopie a rekonstrukce historických budov. K návštěvníkům všech věkových skupin muzeum promlouvá skanzen prostřednictvím expozic utvořených na základě skutečných příběhů jednotlivců nebo celých rodin v minulosti žijících a pracujících na Valašsku.

Již zakladatelé Valašského muzea v přírodě usilovali o vytvoření živého muzea – areály proto během celého roku ožívají pořady a akcemi zaměřenými na prezentaci běžného života, folkloru, obřadů, zvyků a rukodělných technologií. Do mnohých z nich se mohou návštěvníci aktivně zapojit a odnést si nevšední zážitek či vlastnoručně vyzkoušet nelehkou práci našich předků. Muzeum rovněž spravuje areál dřevěné secesní architektury Dušana Samo Jurkoviče na Pustevnách, který je národní kulturní památkou.


Dřevěné městečko, mlýnská dolina a valašská dědina

Dřevěné městečko je nejstarší částí muzea, pro veřejnost bylo otevřeno v roce 1925. Byly do něj přeneseny domy z rožnovského náměstí. Fojtství je kopií stavby z Velkých Karlovic. Dřevěný kostelík sv. Anny je kopií vyhořelého kostela z Větřkovic, ale byl osazen věží z Tiché. Byl postaven v období 2. světové války a vysvěcen v roce 1945. Kolem kostelíka sv. Anny se rozprostírá hřbitov zvaný Valašský Slavín. Je místem připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska.

Mlýnská dolina shromažďuje funkční technické stavby (valcha, mlýn, pila, hamr, lisovna oleje). Většina exponátů je poháněna vodou. Mlýnská dolina je nejmladší částí muzea, pro veřejnost byla otevřena v roce 1982.

Valašská dědina je nejrozsáhlejší část skanzenu, ve které je soustředěno více než 70 staveb. Hospodářská stavení, salaše, stáje, kovárna a větrný mlýn představují typické osídlení Valašska. Pro funkční typ větrného mlýnu však nebyla zvoleno vhodné místo, a tak se síla větru nedá prakticky využít. Součástí je i chov původního valašského plemene ovcí.


Z historie vzniku Valašského muzea

O vznik Valašského muzea v přírodě se zasloužili členové rožnovského muzejního spolku, zejména sourozenci Alois a Bohumír Jaroňkovi. Již před první světovou válkou předložili plány na přenesení několika roubených staveb do městského parku. Uskutečnit své cíle se jim však podařilo až při přípravách národopisné slavnosti v roce 1925. Na mýtinku lázeňského parku byly tehdy přestěhovány dva roubené domy z rožnovského náměstí spolu s dalšími menšími stavbami a v prostorách mezi nimi se odehrála velkolepá folklorní slavnost zvaná Valašský rok. Vznikl tak základ areálu Dřevěné městečko, který byl postupně rozšiřován o další dřevěné stavby a zároveň takto bylo založeno jedinečné nové muzeum – Valašské muzeum v přírodě.

Již samotní zakladatelé si uvědomovali, že městská část muzea dostatečně nevypovídá o způsobech života na celém Valašsku, a proto usilovali o realizaci vesnického areálu. Záměr na vybudování Valašské dědiny vznikl na počátku 50. let a o desetiletí později byla zahájena na rožnovské pasece zvané Stráň výstavba prvních roubených chalup a hospodářských staveb. Cílem bylo vytvořit co nepravdivější obraz valašské dědiny zasazené do rázovité valašské kulturní krajiny.

Dřevěné městečko a Valašská dědina byly na počátku 80. let doplněny o třetí, technický, areál zvaný Mlýnská dolina s funkčními historickými stavbami poháněnými vodou.
Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů

Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů

I na rok 2020 si Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo pro děti od mateřských po střední školy řadu výchovně vzdělávacích programů. Tyto programy jsou zaměřeny na zvykoslovný rok (Velikonoce na Valašsku, Vánoce na dědině), na pracovní a výrobní technologie (Slabikář devatera řemesel, Barvíř modrotisku) a řadu dalších atraktivních témat. Tyto jsou prioritně, až na Slabikář devatera řemesel, určeny pro předem objednané skupiny.

O víkendu můžete v rožnovském skanzenu navštívit živý betlém

O víkendu můžete v rožnovském skanzenu navštívit živý betlém

Tu pravou vánoční atmosféru určitě navodí o víkendu „Živý betlém“ ve Valašském muzeu. Na lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše, která se odehraje ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se můžete těšit v sobotu a v neděli 16. a 17. prosince 2023 od 17:00 hodin.

Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm 2024

21. 6.
Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm 2024

Oslava slunovratu, noc plná magie, milostných rituálů a ohňů na vás čeká ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm v pátek 21. června 2024.

Stavění máje v Rožnově pod Radhoštěm

1. 5.
Stavění máje v Rožnově pod Radhoštěm

Tradiční lidová májová slavnost konající se v areálu Valašské dědiny. Areály muzea jsou otevřeny od 9:00 do 16:00.

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční Vánoční jarmark

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční Vánoční jarmark

Prožít neopakovatelnou atmosféru vánočních zvyků na Valašsku můžete už tento víkend v sobotu 9. a neděli 10. prosince 2023. Do areálu Dřevěného městečka zamíří stovka tradičních lidových výrobců. Vánoční jarmark svým vystoupením zpestří např. Bartošův soubor ze Zlína či cimbálová muzika Valašsko nebo CM Marty Gerlíkové.

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 9. a 10. prosince 2023. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty ze Zděchova, Lačnova a z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Nebudou chybět pastuchové, ti dorazí až z Maďarska! V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm vás uvítá i v prosinci

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm vás uvítá i v prosinci

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo na předvánoční čas mnoho akcí. Všechny mají společné téma – ukázky adventních a vánočních tradic. Dozvíte se zde, jak vypadaly Vánoce za starých časů. Nejbližším programem je Mikulášský podvečer, který proběhne už ve čtvrtek 5. prosince 2019.

Jánošíkov dukát 2024

9. 8.11. 8.
Jánošíkov dukát 2024

Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR – Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět rozezní temperamentní slovenské melodie.

Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm

3. 8.4. 8.
Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm

33. ročník, program věnovaný zpracování dřeva s ukázkami práce tesařů, šindelářů, truhlářů, kameníků, dráteníků, sklenářů, hrnčířů a dalších řemeslníků. Setkání kovářů z České republiky.

Zvonečkový jarmark v Rožnově pod Radhoštěm 2024

5. 7.7. 7.
Zvonečkový jarmark v Rožnově pod Radhoštěm 2024

Ve dnech 5. až 7. 7. 2024 ožije Dřevěné městečko Zvonečkovým jarmarkem. Více než třicet mistrů hrnčířů, keramiků, dráteníků, šperkařů a medařů z celé Moravy představí návštěvníkům své řemeslo a výrobky.

Ondrášova valaška

7. 6.9. 6.
Ondrášova valaška

Od pátku 7. 6. do neděle 9. 6. se mohou Rožnované i návštěvníci města těšit na bohatou folklorní nabídku. V areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě proběhne 5. ročník přehlídky uměleckých a folklorních souborů s názvem Ondrášova valaška.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející prodloužený víkend od 17. do 19. listopadu 2023 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.

Expozice ve Valašské dědině a Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě zůstávají mimořádně otevřené

Expozice ve Valašské dědině a Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě zůstávají mimořádně otevřené

Ještě dva víkendy vybízejí k procházce po rozsáhlém areálu Valašského muzea v přírodě. Vedle areálu Dřevěného městečka jsou v tomto mimosezónním období přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Pro nadcházející víkendy, od 5. do 6. a od 12. až do 13. listopadu 2022, připravilo Valašské muzeum v přírodě pro návštěvníky možnost prohlídek areálu od 9:00 do 16:00 hodin.

Valašský hortikomplex představí úrodu z polí, zahrad a sadů

Valašský hortikomplex představí úrodu z polí, zahrad a sadů

Letošní „úrodu z polí, zahrad a sadů“ představí Valašské muzeum v přírodě v rámci výstavy Valašský hortikomplex. Ta každoročně prezentuje ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny. Výstavu si budou moci návštěvníci prohlédnout v prostorách Janíkovy stodoly v Dřevěném městečku od 14. do 22. října 2023. Otevřena bude dle návštěvní doby muzea, tj. od 9:00 do 16:00 hodin mimo pondělí.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku pro milovníky folkloru připravil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě. Bezpočet různorodých krojů ze všech koutů Valašska si prohlédnete v prvním patře Sušáku.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Státní svátek a Svatováclavské slavnosti můžete prožít ve skanzenu v Rožnově

Státní svátek a Svatováclavské slavnosti můžete prožít ve skanzenu v Rožnově

I na podzim zve k prohlídce Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Jde o největší a zároveň nejstarší skanzen ve střední Evropě, ve kterém je umístěno téměř 150 památkových objektů. Návštěvníci si mohou vychutnat podzimní krásu Dřevěného městečka a Valašské dědiny. Na Karlově kopci nad skanzenem pak stojí za návštěvu Jurkovičova rozhledna. Víkendové hodové speciality v hospodě Na posledním groši a ve Vaškově hospodě nabídnou posvícenské kachny a husy. Areály provoní medovina, pražené oříšky, trdelník, koření a sušené byliny. Uvidíte také ukázky zpracování vosku a včelích produktů, ukázky drátování keramiky, výroby dřevěných šperků či ručně šitého textilu.

Chladné léto není v Beskydech problém

Chladné léto není v Beskydech problém

Letošní výkyvy letních teplot nutí turisty a návštěvníky Beskyd hledat i jinou zábavu, než je pobyt v čisté přírodě. Využít mohou i tzv. Beskydy Card, turistickou kartu s tipy a výhodami na 100 druhů služeb, kde se vedle wellness a nejrůznějších sportovních aktivit objevila muzea i nošovický Pivovar Radegast. Na své dovolené tak lze zkombinovat přírodu a sport s poznáváním historie a národních kulturních památek v Beskydech a na Valašsku.

Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě

Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě

Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě od 4. až 6. srpna 2023 XXIV. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice Jánošíkův dukát 2023 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravuje Dny řemesel a setkání kovářů

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravuje Dny řemesel a setkání kovářů

Již po daatřicáté se v areálu Dřevěného městečka setkají mistři starých řemesel, aby svůj um předvedli návštěvníkům programu „Dny řemesel a setkání kovářů“, který proběhne ve dnech 29. a 30. 7. 2023. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky prací kovářů, tesařů, šindelářů, truhlářů, sklenářů, kameníků, klempířů, hrnčířů a dalších řemeslníků. K vidění budou staré profese při zpracování a opracování dřeva – výroba štípaných plotů, dřevěných žlabů a potrubí, loukoťových kol, ruční řezání kulatiny.

Pekařská sobota přinese soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Pekařská sobota přinese soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaplní v sobotu 15. července 2023 pekaři. Pekařská sobota naplní Dřevěné městečko vůní čerstvého chleba a přivítá pekařské firmy, které představí svůj sortiment – nabídnou nejen „běžné“ pečivo, tedy chléb a rohlíky, ale také sladké pečivo, koláče a cukroví. Pekaři se také zapojí do tradičních soutěží o nejlepší chleba a nejlepší rohlík. Zpestřením budou netradiční pekařské discipliny, tzv. pekařský trojboj.

Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby

Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby

Valašské muzeum v přírodě a také celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá od 2. do 4. července 2021 zpěvem a tanci. Folklorní soubory z České republiky i ze zahraničí se představí na Mezinárodním folklorním festivalu Rožnovské slavnosti.

Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu

Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu

Areál Dřevěného městečka a Valašské dědiny ve Valašském muzeu v přírodě, ale i celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá v sezóně zajímavými akcemi. V průběhu jara se návštěvníci mohou těšit na klasické venkovské slavnosti a kratochvíle. V květnu to bude připomínka tradičních jarních prací, stavění a kácení máje, Slabikář řemesel a oslavu si zaslouží i celosvětový Den muzeí. Začátkem léta skanzen rozezní Ondrášova valaška a tajemství dávných rituálů poodhalí Svatojánský podvečer.

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.

Užijte si advent v Rožnově pod Radhoštěm: jarmarky, trhy, koledy a hračky

Užijte si advent v Rožnově pod Radhoštěm: jarmarky, trhy, koledy a hračky

Advent a Vánoce v Rožnově pod Radhoštěm přinesou řadu akcí. Vánoční trhy s hudebními podvečery na rožnovském náměstí, tradiční dvoudenní Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě a Živý betlém doplní stejně jako v minulých letech přehlídka soch z ledu a sněhu.

Hejův nožík – vůně dřeva ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Hejův nožík – vůně dřeva ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 9. července již dvaadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který je do programové nabídky zařazen po čtyřech letech, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, který je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, lidiček a zvířátek, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9 do 18 hodin.

Ondrášova valaška roztančí Rožnov pod Radhoštěm

Ondrášova valaška roztančí Rožnov pod Radhoštěm

Ve dnech 10. až 12. června 2022 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční druhý ročník přehlídky folklórních a uměleckých souborů Ondrášova valaška, který navazuje na dlouholetou a bohatou tradici Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská valaška. Hlavními hosty budou Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna a taneční divadlo Ifjú Szivek z Bratislavy.

Skanzen, liška a rozhledna: valašské novinky a akce v roce 2016

Skanzen, liška a rozhledna: valašské novinky a akce v roce 2016

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm letos pořádá na pět desítek tradičních zvykoslovných pořadů a folklorních festivalů. Jednotlivé kousky, z nichž se skládá celoroční programový cyklus Valašský rok, a k tomu několik dalších valašských novinek vám představí portál Kudy z nudy.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví devadesátku!

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví devadesátku!

Kulaté výročí devadesát let od svého založení slaví v roce 2015 Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (1925 – 2015). I pro letošní rok jsou pro návštěvníky připraveny zajímavosti a novinky před sezónou. Výše vstupného zůstává stejná jako v roce 2014 a zároveň v mimosezónním období (přelom podzimu a zimy) bude prodloužena otevírací doba o vybrané víkendové dny. Zůstává zachována i zvýhodněná cena vstupného do muzea formou permanentky.

V Mlýnské dolině Valašského muzea byla dokončena rekonstrukce vodního náhonu

V Mlýnské dolině Valašského muzea byla dokončena rekonstrukce vodního náhonu

Téměř rok trvající rekonstrukce vodního náhonu v délce 800 metrů od vtokového objektu na Rožnovské Bečvě až po správní budovu muzea, a to včetně obou rybníků v Mlýnské dolině a rybníku v Dřevěném městečku, byla již s ohledem na počasí zdárně ukončena. Nebude tím již narušen průběh prohlídek v areálu Mlýnské doliny, který je již od května otevřen.

Valašské muzeum v přírodě má svou vlastní poštovnu

Valašské muzeum v přírodě má svou vlastní poštovnu

Součástí Valašského muzea v přírodě jsou oživovací aktivity v jednotlivých areálech. Jednou z nich je i expozice poštovního úřadu, vhodně začleněná do zástavby areálu Dřevěné městečko. Expozice staré pošty je časově vymezena přelomem 19. a 20. století.

Pravé masopustní veselí zažijete v Zubrnicích

Pravé masopustní veselí zažijete v Zubrnicích

V sobotu 27. ledna 2024 zve na veselou masopustní obchůzku Muzeum v přírodě Zubrnice. K masopustnímu veselí se můžete přidat od 9:00 do 16:00 hodin. Těšit se můžete na čerstvé pečivo, zabíjačkové pochoutky a celodenní program pro rodiny s dětmi. Součástí oslav bude také výstava o historii masopustu i prodej tradičních masek. Průvod masek obcí Zubrnice přichystal folklorní soubor Dykyta z Krásné Lípy.

Do Valašského muzea s levnější permanentkou

Do Valašského muzea s levnější permanentkou

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nabízí svým návštěvníkům na rok 2013 novou, levnější permanentku! Za dvacet vstupů do muzea zaplatí milovníci folkloru pouhých 350 korun. Valašské muzeum se tím snaží vyjít vstříc všem zájemcům zvláště z Rožnova pod Radhoštěm a okolí.

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zve na připomínku tradičních jarních prací našich předků. Program nazvaný Jaro na dědině oživí v sobotu 20. května 2023 Valašskou dědinu. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm letos slaví 85. narozeniny

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm letos slaví 85. narozeniny

V dnešním Valašské muzeu v přírodě uvítali první návštěvníky v červenci 1925 při příležitosti národopisných slavností, nazvaných Valašský rok. Od té doby muzeum významně změnilo svou tvář. Rozrostlo se a dnes nabízí návštěvníkům více než šest desítek zpřístupněných objektů s expozicemi, které se nacházejí v jeho areálech – Dřevěném městečku, Valašské dědině, Mlýnské dolině a Pustevnách.

Ondrášova valaška

Od pátku 7. 6. do neděle 9. 6. se mohou Rožnované i návštěvníci města těšit na bohatou folklorní nabídku. V areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě proběhne 5. ročník přehlídky uměleckých a folklorních souborů s názvem Ondrášova valaška.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Zvonečkový jarmark v Rožnově pod Radhoštěm 2024

Ve dnech 5. až 7. 7. 2024 ožije Dřevěné městečko Zvonečkovým jarmarkem. Více než třicet mistrů hrnčířů, keramiků, dráteníků, šperkařů a medařů z celé Moravy představí návštěvníkům své řemeslo a výrobky.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Anenská pouť v Dřevěném městečku

Oslava svátku patronky Valašska sv. Anny spojená s krojovaným procesím z farního kostela Všech svatých a pouťovou slavností v Dřevěném městečku.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm

33. ročník, program věnovaný zpracování dřeva s ukázkami práce tesařů, šindelářů, truhlářů, kameníků, dráteníků, sklenářů, hrnčířů a dalších řemeslníků. Setkání kovářů z České republiky.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Jánošíkov dukát 2024

Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR – Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět rozezní temperamentní slovenské melodie.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Běh rodným krajem Emila Zátopka

V sobotu 21. září 2024 startuje již 22. ročník „Běhu rodným krajem Emila Zátopka“- memoriálu olympijského vítěze. Koná se pravidelně nejbližší sobotu k jeho narození, což bylo 19. 9. 1922.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Czech O-Tour Beskydy

Závody v orientačním běhu ze seriálu Czech O-Tour na Plzeňsku. Pro zkušené orientační běžce, začátečníky i celou rodinu.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm

29. ročník Pekařské soboty v Dřevěném městečku – oslava cechu pekařského, ochutnávky pečiva, soutěže o nejlepší chleba s rohlík, výstava pečiva.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Výstava věnovaná historii tesařského řemesla v českých zemích.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko je nejstarším areálem Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. K vidění je zde rozsáhlý soubor lidových staveb, které stály v městečku nebo okolí již od počátku 19. století. V areálu lze navštívit muzeum, kuželnu, stodolu, kostel, hostinec a mnoho jiných dobových staveb.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku pro milovníky folkloru připravil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě. Bezpočet různorodých krojů ze všech koutů Valašska si prohlédnete v prvním patře Sušáku.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě

Mlýnská dolina ukazuje zájemcům dodnes funkční dřevěné stavby na vodní pohon – valchu mlýn, pilu, lisovnu oleje nebo hamr. Nechybí ale i další roubené stavby – obytný dům, stodola, kovárna a kaplička. V objektu vozovny si můžete prohlédnout expozici „Dopravní prostředky na Valašsku".
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Agh Rožnov pod Radhoštěm

Hotel nabízí příjemné a komfortní ubytování. Ubytovat se můžete v nejrůznějších typech apartmánů – císařský, valašský, zlatý či apartmán Modrá laguna. K nahlédnutí je zpřístupněna vinotéka hotelu s možností degustace vín z celého světa.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Restaurace Posezení u Libuše Rožnov pod Radhoštěm

Restaurace se nachází přímo v srdci Rožnova s výhledem na náměstí. Elegantně a decentně zařízená nábytkem z jemně kovaného materiálu v kombinaci se dřevem a živými květinami nabízí kapacitu 30 míst a v létě venkovní terasa před restauraci.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Pivnice Harcovna

Srdečně Vás zveme do naší valašské pivnice, kterou najdete v samém srdci Valašska, v Rožnově pod Radhoštěm, 400m od náměstí směrem na Hutisko-Solanec.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Hotel ibis Styles Relax Rožnov pod Radhoštěm

ibis Styles Relax Rožnov pod Radhoštěm se nachází v pečlivě zrekonstruované budově z osmdesátých let minulého století, která nabízí 88 pohodlných pokojů, restauraci s venkovní terasou a útulné lobby.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Villa Rosenaw v Rožnově pod Radhoštěm

Villa Rosenaw v Rožnově pod Radhoštěm nabízí ubytování a restauraci, Hostům je k dispozici bezplatné soukromé parkoviště, bar a zahrada. Vaše domácí mazlíčky můžete vzít s sebou.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Wellness & spa hotel Horal Rožnov pod Radhoštěm

Hotel leží pod úpatí hory Radhošť, nabízí prostorné pokoje, jedinečné wellness centrum s devíti saunami mezi kterými najdete např. Bio sennou saunu či peelingovou saunu. Dále se v hotelu nachází relaxační bazén, restauraci s venkovní terasou, vinárnu s krbem a tři konferenční prostory.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Mobilheim kemp Rožnov pod Radhoštěm

Kemp mobilních domů v Rožnově pod Radhoštěm, leží nedaleko centra, tohoto lázeňského města, plného kultury a sportu. V malebné krajině kolem řeky Bečvy se nachází Valašské muzeum v přírodě, nedaleko jsou Pustevny a Radhošť.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Camping Rožnov

Přijeďte si vychutnat rodinnou dovolenou do kempu na úpatí hory Radhošť na území Beskyd. Kempování a obytná auta zde mohou parkovat celoročně.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj