Úvod > Aktuality > České značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku
Životní styl

České značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku

Poslechněte si audio verzi článku
Znáte francovku Alpa, malý kousek ve sbírce českého rodinného stříbra? Používali ji zápasník Gustav Frištenský a fotbalový brankář František Plánička, proslavila ji i filmová pohádka Ať žijí duchové – ovšem její hrdina, rytíř Brtník z Brtníku, ji popíjel a používat znamenitý nápoj na mazání kloubů mu připadalo krajně pošetilé.
Rytíř Brtník v tom rozhodně není sám: vlažná voda s pár kapkami Alpy na kloktání anebo kostka cukru nasáklá Alpou patří k „zaručeným“ receptům na bolesti v krku či nachlazení, pár lžiček prý pomáhá při žaludečních potížích a své by mohli vyprávět i teenageři, kteří ji s oblibou popíjejí na letních táborech. Tak mnohostranné využití patrně zakladatel firmy, brněnský lékárník Josef Veselý, nečekal.
 

Značka se skvělými začátky

Francovku značky Alpa začal Josef Veselý vyrábět v roce 1913 ve vlastní továrně na chemické a kosmetické přípravky v Brně – Králově Poli. Ochrannou známku Alpa si dal zaregistrovat 22. června 1913, receptura je dodnes stejná: jde o alkoholický roztok éterických olejů, silic, vonných látek ze čtrnácti bylin a přírodního mentolu z máty, a je podobně tajná jako třeba složení bylinného likéru Becherovka.
 
Alpě se od začátku dařilo; závod se přestěhoval do dnešní Palackého ulice a slibně se rozvíjel; například v roce 1926 opustily závod dva miliony lahviček! V té době přitom měla Alpa poměrně silnou konkurenci, vyráběly se francovky značky Diana, Lví francovka, Královská francovka či Hanácká francovka, svou francovku měl i Baťa. Do dnešní doby ale přežila jedině Alpa, byť s jinou etiketou. Až do roku 1930 zdobila lahvičky lesní víla, sklánějící se nad studánkou, nové modré logo se žlutou hvězdou vymyslel akademický malíř Leo Heilbrunn. Pracoval také pro Baťu, ale nepřežil druhou světovou válku; dva roky strávil v Terezíně a v roce 1944 zahynul v Osvětimi.
 

Kdo byl Alois Paleček?

Osudy grafika i Alpy jsou dobře zmapované: francovka přežila obě světové války a na základě znárodňovacího dekretu se od 1. ledna 1948 přestěhovala do Velkého Meziříčí. Tady totiž byla regionální firma podobného zaměření, kde se vyráběly vonné mořské houby a jemné voňavky, zkrátka podobný sortiment, jako měla společnost Alpa. Dnes jde o rodinnou firmu, kde pracuje sedmdesát zaměstnanců a na Vysočině byste prý jen těžko našli podnik, kde to voní příjemněji. Kromě francovky se tu vyrábějí masážní gely, pleťové vody a opalovací krémy, balzámy na rty, kolínské vody a další kosmetické přípravky.
 
Na jednu otázku ale hledá Alpa odpověď už více než sto let: jak vlastně název vznikl? Traduje se, že s rakouskými Alpami nemá nic společného a prý jde o složeninu začátečních písmen Aloise Palečka, jenže se neví, kdo to byl. Nejčastější verze uvádí, že šlo o jednoho ze společníků firmy nebo člena rodinného klanu Veselých.

Dodejme, že se neví ani to, jak se Alpa dostala do filmu Ať žijí duchové a do rukou herce Jiřího Sováka alias rytíře Brtníka z Brtníku. Dnes by šlo o hodně draze zaplacený product placement, tehdy mohlo jít o docela obyčejný žertík, vymyšlený během natáčení. Vzpomínáte, jedním z míst, která se ve filmu objevila, byl hrad Krakovec.
 

Co ještě byste měli vědět o francovce Alpa?

  • K popíjení se vážně nehodí, výrobce zdůrazňuje její dezinfekční a antiseptické účinky, příjemný chladivý efekt a podporu zdravého prokrvení kůže. Je určena převážně k zevnímu použití, ke vtírání do pokožky, k masážím a na obklady nebo přísada ke koupelím, využívá se také ke kloktání a jako mírný dezinfekční prostředek.
  • Když rozrůstající se závod potřeboval nové prostory, byla vyhlášena architektonická soutěž. Návrh nové reprezentativní budovy pocházel od architekta Bohuslava Fuchse, firma se do ní přestěhovala v roce 1938. Dnes je začleněná v administrativním komplexu na Palackého třídě 916/158 v Brně.
  • Za první republiky měla Alpa dobře zpracovanou reklamu a využívala i známé osobnosti. Například první československý prezident T. G. Masaryk dostal k 80. narozeninám dárkovou kazetu vyloženou kůží z antilopy se třemi lahvičkami francovky a písmenem A z ryzího zlata.
  • Ostatně známé tváře používají masážní výrobky z velkomeziříčské továrny i dnes, Alpou to voní například v kabinách hokejistů Sparty Praha, Komety Brno nebo v Třinci.
Dřevěná vyhlídka na svahu Plazy na Rakovnicku

Dřevěná vyhlídka na svahu Plazy na Rakovnicku

Unikátní řemeslné dílo a zároveň cíl mnoha turistů a návštěvníků představuje nová celodřevěná vyhlídka na Plazích nad řekou Berounkou v blízkosti osady Kostelík u obce Slabce na Rakovnicku ve Středočeském kraji. Vyhlídka stojí v lesním porostu, který spravují Lesy ČR.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit zná téměř každý: plastická, polotuhá a snadno tvarovatelná modelovací hmota pro tvořivou práci dospělých i dětí, z níž se dá vyrobit téměř cokoliv. Málokdo ale ví, že jde o ryze český vynález, který vznikl na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se s portálem Kudy z nudy pátrat po tajemstvích třetí říše!

Další aktuality

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty