ÚvodAktualityJaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských
Bylinková zahrada Kratochvíle
Příroda

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

  • 1. června 2022
Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.
Ať už pěstujete bylinky v malém, tedy v truhlících na okenním parapetu, anebo jste se pustili do větších projektů a postavili si třeba vlastní bylinkovou spirálu, výlety do speciálních zahrad vás nikdy nezklamou. Každá je jiná, každá pracuje s jinou koncepcí a leckde také pořádají nejrůznější akce a kurzy. Záleží jen na vás, zda takový výlet věnujete lovu nápadů, objevování a rozvíjení znalostí, jednoduchému odpočinku uprostřed přírody anebo nakupování čajů, esencí, mastí a jiných výrobků.


Otevřené zahrady Botanicus v Ostré

Zahrada BotanicusCentrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus jsou již otevřeny a své návštěvmíky uvítají vždy od úterý do neděle, až do 2. října 2022, vstupenka je za 120 Kč. Rostliny jsou pěstovány v ekologických zahradách, které mají nejen charakter produkčních ploch, ale zároveň slouží i jako zahrady vzdělávací a odpočinkové. Produkce firmy Botanicus je výhradně ekologická, bez použití průmyslových hnojiv, chemických postřiků a stimulátorů. Své úsilí firma zaměřuje nejen na kvalitu výrobků, ale i na originální, nápaditý, vkusný a praktický design. Při výrobě Botanicus využívá původní, tradiční receptury v kombinaci s poznatky současné moderní vědy. Kosmetické výrobky Botanicus obsahují nejvyšší možné množství rostlinného materiálu. Veškerý sortiment nabízí ve vlastních nebo franchisingových obchodech Botanicus v Čechách i v zahraničí.
 

Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích

Bylinková zahrada ValticeBylinková zahradazahradě zámku ve Valticích je milým doplňkem ke komponované krajině Lednicko-valtického areálu, zapsané mezi památkami UNESCO. Jedná se o jedinečnou zahradu s více než 300 druhy bylin. Objevíte zde okrasné záhony, na kterých jistě oceníte inspiraci pro vlastní zahrádku, děti potěší pískoviště nebo možnost zalévat bylinky. Naučné záhony vám představí zejména léčivé rostliny, najdete zde také byliny afrodiziakální, bylinky mýtů a legend, barvířské rostliny i ty, které můžete využít v aromaterapii či v kuchyni. Kuriozitou je "jedlý" záhon s rychle rostoucími bylinkami, vhodnými k časté sklizni – ochutnat můžete třeba potočnici, šruchu nebo jedlé chryzantémy. Můžete si také vybrat některý z kurzů, zaměřených na využití bylin nejenom v kuchyni a k domácímu léčení, ale také k výrobě vlastní přírodní kosmetiky. Otevřeno je denně až do konce září, v říjnu v pátek a o víkendech, vstupné stojí 60 Kč.
 

Bylinková zahrada svaté Hildegardy v Čejkovicích

Zahrada SonnentorSpolečnost Sonnentor už řadu let vyrábí bio-čaje a bio-koření. Jejich bylinkový ráj najdete v Čejkovicích na jižní Moravě. Vzorem pro bylinkovou zahradu svaté Hildegardy se staly středověké klášterní zahrady – geometrické a funkční, propojené kamennými cestičkami, plné bylinek a léčivých rostlin, ale také zeleniny a užitkových plodin, které se zpracovávaly v klášterních kuchyních. Zahrada sv. Hildegardy je členěna do několika zajímavých částí. Tvoří ji zahrada aromaterapeutická, okrasná s odpočinkovou zónou a dětský naučný koutek. Prostor pro odpočinek a relaxaci zde naleznou lidé všech věkových kategorií, od našich nejmenších pokladů v kočárku, až po babičky a dědečky. Součástí je i samoobslužný zdroj pitné vody v provedení čajových konviček. Ze zahrady je přístup na Vyhlídku na výsluní, kde se rozhlédnete do malebného okolí Čejkovic. Zde se seznámíte i s našimi včelkami medonosnými, kterým jsme poskytli příbytek na extenzivní střešní zahradě osázené sukulenty, jako jsou netřesk a rozchodník. Vyhlídka je přístupná zcela zdarma v době otevření prodejny. Ta je otevřena denně od pondělí do čtvrtka 9:00 – 17:00 hod., v pátek a sobotu 9:00 – 18:00 hod. a v neděli 9:00 – 17:00 hod. Od července do konce srpna je otevřeno denně od 9:00 až do 18:00 hodin.
 

Bylinková zahrada v Kuksu

KuksBarokní areál v Kuksu prošel náročnou rekonstrukcí a kromě střech, fasád, interiérů a hospodářských budov, které slouží jako výstavní a konferenční prostory, se obnovy dočkala i původní bylinková zahrada. Podobně jako barokní památka získala zpět svůj lesk z dob největší slávy na přelomu 17. a 18. století, kdy v ní členové řádu Milosrdných bratří pěstovali bylinky a ovoce. Dnes ve 144 záhoncích spatříte ukázky historického pěstování bylin. Lepšímu vzhledu zahrady napomohla i rekonstrukce sušárny a demolice zastaralého skleníku. Nové moderní zázemí nyní mají zahradníci a zahradnice vedle bývalé sýpky u hospitálu (u restaurace). V tomto skleníku zrárně pěstují i citrusy a jiné exotické druhy rostlin. Navíc zde přes zimu nalézají útočiště karásci z venkovních nádrží na vodu (piscin). Zahrada je zdarma otevřena každý den za rozbřesku a uzavírá se se západem slunce.
 

Kam se ještě vypravit za bylinkami?

Žena v heřmánkuTřeba tam, kde bývaly okrasné zeleninové záhony už před staletími – do zahrady u zámku Kratochvíle. U severní zdi zahrady dodnes objevíte neobvyklou renesanční zahradu s bylinkami a zeleninou v pečlivě geometricky tvarovaných záhonech. V Českém Krumlově zve k prohlídce zahrada Kouzelné bylinky, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu. Najdete ji v Důlní ulici, přibližně 100 metrů od parkoviště u hlavního vchodu do Zámecké zahrady. V areálu Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem, kde pečují o pacienty s roztroušenou sklerózou, leží nádherná bylinková zahrada Josefa Kamela.
Prohlídky kukské bylinkové zahrady – za bylinkami na Kuks

8. 6.9. 6.
Prohlídky kukské bylinkové zahrady – za bylinkami na Kuks

Zveme na komentované prohlídky kukské bylinkové zahrady.

Levandulová farma Starovičky – levandule z jižní Moravy Životní styl

Levandulová farma Starovičky – levandule z jižní Moravy

Farma byla založena v roce 2013, kdy zde vysadili více než 40 tisíc keříků levandule lékařské. Pole se nachází v malé obci Starovičky, nedaleko Hustopečí a Lednicko-valtického areálu – v kraji vína, lidových tradic a významných kulturních památek.

Bylinková zahrada Josefa Kamela v Žirči Příroda

Bylinková zahrada Josefa Kamela v Žirči

Bylinková zahrada v Domově svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem je místem odpočinku a relaxace nejen pro pacienty s roztroušenou sklerózou, ale také pro nejširší veřejnost. Zájemci zde mají možnost také bylinky zakoupit.

Klášterní zahrada ve Vrchlabí Příroda

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Levandulová farma Židovice pod Řípem Životní styl

Levandulová farma Židovice pod Řípem

Malá rodinná farma z Podřipska zaměřená na pěstování levandule s několikaletou tradicí. Největší důraz je kladen na kvalitu, o levanduli zde pečují s maximální péčí, veškeré práce provádí na farmě ručně. Zdejší výrobky mají bio kvalitu.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice Příroda

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Levandulový statek Bezděkov Životní styl

Levandulový statek Bezděkov

Lukášovi a Veronice, kteří žijí na statku v Bezděkově přišlo líto nevyužívat okolní pole smysluplně a rozhodli se na něm vysázet levanduli a pole přihlásit k bio certifikaci. Dnes zde najdete prosperující statek, kam můžete přijít na prohlídku, krámeček a v obci Levandulovou expozici a galerii.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově Příroda

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Zahrada letohrádku Kratochvíle Příroda

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Při projektování letohrádku Kratochvíle vycházel jeho tvůrce Baltazare Maggi z manýristického renesančního náhledu. Součástí zámku je také renesanční zahrada se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců.

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově Příroda

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově

Bylinková zahrada v Českém Krumlově pro odbornou i laickou veřejnost nabízí exkurze pro skupiny, školy, školky. Provozuje jógové a vzdělávací studio, obchůdek přímo v zahradě, kde lze zakoupit bylinky, bylinné čaje nebo knihy.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích Příroda

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Další aktuality

Pět míst, kde si užijete safari v Česku

Budete se divit, ale safari už dávno není jen výsadou Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Na safari se můžete vypravit do mnohých dalších zoologických zahrad po celé České republice – například do Olomouce, Chomutova, Ostravy i Brna. Pojďte s námi na výpravu za krásnými zvířaty do safari výběhů!
23. květen 2024 8:00
Příroda

Kde si užít nejkrásnější západy slunce? Udělejte si romantický večer!

Patříte spíše k sovám než ke skřivanům? Pak právě pro vás máme skvělé nápady na netradiční výlet – vyrazte s přáteli či se svou láskou na krásná místa, kde budete moci pozorovat západ slunce. Každodenní přírodní divadlo má své kouzlo v každé roční době, ale nyní, když jsou dny téměř nejdelší v roce a večery bývají příjemně vlahé, se bude jistě jednat o mimořádný zážitek. Vyrazte za posledními paprsky Slunce na kopce, vršky a vrchy a nezapomeňte si s sebou foťák. Stmívání nad krajinou je totiž velmi fotogenické.
22. květen 2024 19:00
Příroda

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Mají vaše děti rády Rumcajse, Ledříčka, Ondráše a další lapky a loupežníky? Pak se vydejte s portálem Kudy z nudy na veselé loupežnické putování po hradech, skalách, jeskyních a jiných tajemných místech. Zjistíte, že loupežníky se Česko jen hemží!
22. květen 2024 6:00
Příroda

Autem na rozhlednu: tipy na místa z celého Česka, kam dojedete až těsně pod vyhlídkovou věž

Nechce se vám šlapat kilometry pěšky a přeci máte chuť vyrazit se svým autem či na motorce za krásnými rozhledy? Kudy z nudy má pro vás řešení – udělejte si výlet na místa, odkud je to na rozhlednu nebo vyhlídku doslova pár kroků. V dnešních tipech pro mototuristy vám nabídneme místa, kde najdete parkoviště těsně u rozhledny. Ocení je nejen majitelé automobilů a příznivci jízdy na dvou kolech, kteří nechtějí své miláčky nechat dlouho bez dozoru, ale třeba i méně pohybliví turisté, kteří hledají zajímavý cíl pro své cesty.
19. květen 2024 15:00
Příroda

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
18. květen 2024 8:44
Příroda

Josefínka, Vrkoč nebo Mlynářův kámen: nejkrásnější vyhlídky na Labe

Proč Bedřich Smetana zapomněl v cyklu symfonických básní Má vlast na Labe? Možná kvůli délce toku: zatímco Vltava se kroutí mezi šumavskými kopci více než sto kilometrů a hudební skladatel tu našel tisíce horských půvabných motivů, Labe – ačkoli pramení o více než 200 metrů výš – se s horami nijak nepáře a na svou cestu do podhůří potřebuje kilometrů zhruba dvacet.
16. květen 2024 9:07
Příroda

20 tipů, kde se můžete každé jaro potěšit rozkvetlými rododendrony

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, rozzáří každoročně jarní dny všemi barvami. K nám se dostaly ze své domoviny, z Číny, kde jsou pěstovány v mnoha druzích a odrůdách. Právě teď kvetou bíle, růžově, fialově, červeně, žlutě či oranžově. Vydat se za nimi můžete do některé z botanických zahrad, zámeckých parků nebo arboret. Krásnou sbírkou rododendronů je známý například park v Průhonicích, zámecký park ve Vrchotových Janovicích, Arboretum Nový Dvůr anebo Rododendron park v Zoo Ostrava.
15. květen 2024 9:00
Příroda

Kam ještě za zvířátky, když nechcete do velké zoo? No přece do zooparku!

Nemůžete se nabažit exotických i domácích zvířat a zvířátek, ale všechny známé zoo jste již navštívili? Není třeba zoufat. Inspirujte se našimi dnešními tipy a vydejte se za svými oblíbenci do zooparků a menších zoologických zahrad.
12. květen 2024 12:00
Příroda