Tovačov
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Tovačov

Když se vydáte z Prostějova do Přerova, už zdálky uvidíte obrovskou štíhlou věž. Patří k tovačovskému zámku, nazývá se Spanilá a měří 96 metrů. Pod ní, v srdci rovinaté Hané a u soutoku řek Moravy a Bečvy pak leží město Tovačov, obklopené rybníky a lužními lesy.

Co musíte vidět v Tovačově

V obraně renesančního tovačovského zámku vždy hrála důležitou roli voda, ostatně jeho předchůdcem byla vodní tvrz. Věděli to i páni z Cimburka, kteří okolní bažinatý terén proměnili v rybníky a na konci 15. století hrad přestavěli na pohodlnější sídlo.

Renesance je pro Tovačov typická: město má renesanční půdorys, náměstí obklopuje řada cenných domů, renesanční portál najdete i na radnici, jen kostel sv. Václava je barokní. Jižně od historického jádra můžete navštívit židovský hřbitov s malým muzeem.
 

Bitva u Tovačova 1866

Až uslyšíte o bitvě u Tovačova, vězte, že šlo o střet pruských a rakouských vojáků v polovině července 1866 po porážce Rakouska v bitvě u Hradce Králové. Ve městě a okolí potyčku připomíná několik památek, zejména pomník u silnice mezi Tovačovem a Olomoucí. Na desce jsou vytesána jména všech padlých rakouských vojáků. Další drobné památky představují kříže, pomníky věnované jednotlivým vojákům a pískovcové pyramidy podobné ústřednímu pomníku.
 

Výlety k soutoku Bečvy s Moravou, do Troubek a do Dubu

Na výlety pěšky či na kole se můžete vypravit kolem tovačovských rybníků, u řady z nich se v létě můžete vykoupat. Červená značka vede k soutoku Bečvy a Moravyornitologickou pozorovatelnou. Za Troubeckým jezerem uvidíte Troubky, obec, kterou poničila velká povodeň v roce 1997. Podobně jako Spanilá věž tovačovského zámku je další dominantou Hané zdaleka viditelný barokní chrám Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou, obci ležící severně od Tovačova.
13.8.
Středověký den na zámku

Středověký den na zámku

Tovačov, Olomoucký kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov, Cesty pro zdraví