Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Výlet z Teplic nad Bečvou k Hranické propasti

Výlet z Teplic nad Bečvou k Hranické propasti

Lázně Teplice nad Bečvou leží poblíž města Hranice v sevřené kotlině řeky Bečvy a na poměrně malém prostoru nabízejí všechno, co byste od správných lázní čekali. Bonusem pro lázeňské hosty jsou výletní trasy do okolí, třeba k Hranické propasti anebo trochu delší na hrad Helfštýn.
Mnozí klienti si Teplice nad Bečvou zamilují z celého srdce a opakovaně se sem vrací – ostatně právě srdce se tady s úspěchem léčí už pět set let. Pro zdejší pobyty se vám budou hodit dobré boty; lázeňské parky sice leží na březích Bečvy, ale cestičky a vyznačené turistické trasy se rozbíhají i do okolních kopců.
 

Z jeskyní do propasti

ZbrašovZbrašovské aragonitové jeskyně objevíte přímo v centru lázní. Prohlídky nejteplejších jeskyní v Česku – průměrná teplota vzduchu je 14,2 °C – trvají necelou hodinu, příležitostně se v nich konají koncerty a výstavy. Výstupní štola vede ven na nábřeží Bečvy, odkud kolem kolonády zamíříte k lávce přes řeku, přejdete na druhý břeh a dojdete k malé železniční stanici. Trasu lemuje červená turistická značka, k níž se kousek nad nádražím připojí lesní naučná stezka Hůrka. Ta vám představí nejzajímavější místa Hranického krasu v čele s Hranickou propastí, která je první zastávkou na trase.

Při pohledu shora se naše nejhlubší propast tváří docela krotce; vidíte přibližně 70 metrů hluboko, ale od jara do podzimu výhled komplikují stromy a keře. Ve skutečnosti je Hranická propast světovým unikátem a svou dosavadní naměřenou hloubkou 384 metrů druhou nejhlubší zatopenou propastí na světě. Vtip spočívá v tom, že sondy zatím nedosáhly dna a její konečná hloubka tak může být mnohem větší.
 

Od propasti do Hranic

Hranická propastOd propasti vedou pohodlné a příjemné lesní pěšiny do Hranic. Projdete kolem torza středověkého hrádku Svrčova, oceníte hezký pohled na lázeňské hotýlky a promenády z vyhlídky ve skalách nad řekou se sochou sv. Jana Nepomuckého a můžete zvolna sejít k autokempu do Hranic, kde naučná stezka končí. Pokud se však od vyhlídky vrátíte o kousek zpět a necháte se vést zelenou značkou, dojdete lesem a okrajovými částmi města až k poutnímu místu u Kostelíčka, jak se tu říká kostelu Narození Panny Marie na východním okraji Hranic. Odtud pak snadno dojdete do centra města a výlet můžete zakončit třeba relaxací v hranickém aquaparku.
 

Přes lesy na hrad Helfštýn

HelfštýnK malebnému hradu Helfštýn sice z Teplic nad Bečvou dojdete skoro po rovině, ale cesta tam a zpátky měří téměř 25 km, takže je skvělou tréninkovou trasou třeba pro milovníky Nordic Walking. Výhodou je, že tam a zpátky můžete jít rozdílnými cestami; červeně značená vede přes vrcholky protáhlého hřebene, modře značená se klikatí po úbočích nad Bečvou. Pamatujte jen na dostatek vody, studánek je tu pramálo a často bývají vyschlé.

Prohlídky rozsáhlého hradu zpestřují divadelní, hudební i taneční představení, ukázky dobových zbraní, vystoupení skupin historického šermu a také kovové artefakty na nejrůznějších místech hradního areálu. Jsou výsledkem každoročních setkání uměleckých kovářů, kteří se na Helfštýně scházejí od roku 1982 vždy koncem srpna.