!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Velké Žernoseky

Jedním z nejkrásnějších úseků Labe je Porta Bohemica neboli Brána Čech, kaňonovité údolí v místech, kde řeka míří do Českého středohoří. Pohled na nádhernou krajinu s impozantními vrcholky a svahy porostlými vinicemi si vychutnáte právě při návštěvě Velkých Žernosek.

Velké Žernoseky a jejich malý protějšek

Tam, kde se Labe zařezává mezi první svahy Českého středohoří v údolí zvaném Brána Čech, Porta Bohemica, leží na pravém břehu obec Velké Žernoseky.

Přívoz ji spojuje s Malými Žernosekami na protějším břehu a usnadňuje tak putování po Litoměřické vinařské stezce i výlety do okolí těm, kteří jedou po Labské stezce. Hlavní památkou obce je pozdně gotický kostel sv. Mikuláše a zámek, v němž sídlí jedna z vinařských firem.
 

Vinařství, vinice a viniční domky

Velké Žernoseky patří k obcím se staletými vinařskými tradicemi. Pod zámkem se dochovaly barokní vinné sklepy, které se dodnes využívají ke zrání vín, několik vinařství nabízí degustace, oblíbenou akcí je Žernosecké vinobraní. Ve stráních nad řekou směrem k Bráně Čech pak leží prvotřídní viniční tratě Mariánská hora, Malá Vendule a Velká Vendule. Při toulkách vinicemi objevíte dva malebné viniční domky, o kousek dál pak leží skalnatý ostroh Kalvárie se třemi kříži a vyhlídkou.
 

Koupání a výletní plavby

Mezi Velkými Žernosekami a obcemi Píšťany a Žalhostice pod vrchem Radobýl bývala pískovna, jejíž písek se využíval například pro stavbu velkých vodních děl na Vltavě, zejména Slapské a Orlické přehrady. Dnes je zatopená a pod jménem Píšťanské jezero známá jako oblíbená rekreační oblast. Skvěle se sem dostanete nejenom pěšky nebo na kole, ale také po řece díky pravidelné lodní linceÚstí nad Labem do Litoměřic. Oblíbeným cílem pěších i cyklistických výletů je vrch Lovoš a Opárenské údolí.

Aktuality z města

18. říjen 2017 10:00

U Velkých Žernosek byl otevřen nový úsek Labské stezky

Velké Žernoseky
Na konci září byl otevřen nový, 0,6 km dlouhý, úsek Labské stezky u Velkých Žernosek, který umožní cyklistům vyhnout se silnici II/261. Z nového úseku, který vede podél řeky od přívozu vinařské obce Velké Žernoseky, se naskýtají překrasné výhledy na Bránu do Čech (Portu Bohemica). Nový úsek je i součástí evropské dálkové cyklotrasy EuroVelo 7 - Sluneční trasy spojující norský Nordkap s maltskou Valettou.

Aktivity

Kostel sv. Mikuláše ve Velkých Žernosekách

Kostel sv. Mikuláše ve Velkých Žernosekách

Velké Žernoseky, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace

Rodinné vinařství Mikulenkovi

Rodinné vinařství Mikulenkovi

Velké Žernoseky, Severozápadní Čechy
Turistická ubytovna Porta Bohemica ve Velkých Žernosekách

Turistická ubytovna Porta Bohemica ve Velkých Žernosekách

Velké Žernoseky, Severozápadní Čechy
Vinárna Vinařský klub Velké Žernoseky

Vinárna Vinařský klub Velké Žernoseky

Velké Žernoseky, Severozápadní Čechy