Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov

Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov

Když se blížíte silnicí podél Labe směrem na sever k Ústí, okamžitě si jich všimnete. Na jednom břehu se tyčí na skále majestátný hrad Střekov, na druhém výletní zámeček Větruše. Každý z nich má úplně jinou historii, ale přece mají jedno společné. Z obou je krásný výhled na město i řeku. Díky jejich kouzlu není Ústí nad Labem jen průmyslovým městem lemovaným paneláky.

Zamilujte si Ústí nad Labem jako Tomáš Herák

střekovHojně navštěvovaná výletní restaurace s vyhlídkovou terasou a poetickým názvem Větruše vyrostla nad soutokem LabeBílinou koncem 19. století. V následujících letech ji však postihly těžké časy. V 50. letech necitlivé stavební úpravy a v 80. letech konečně uzavření celého objektu. Nebýt důkladné přestavby zahájené v roce 2002, byla by dnes jen smutnou vzpomínkou na období před listopadem 1989. Dnes je z Větruše opět areál, kde se dá bohatě trávit volný čas.
 
Vypravte se na Větruši moderní lanovkou z ústeckého obchodního centra Forum nebo procházkou po žluté turistické značce z hlavního nádraží. Nahoře se můžete pokochat výhledem do krajiny z rozhledny a navštívit restauraci. Čas se tu však dá strávit i aktivně. Zábavně – sportovní areál nabízí tenisové kurty a hřiště na míčové hry. Dětem se určitě budou líbit bludiště ze zrcadel a živého plotu či velké hřiště s houpačkami.
 

Cestou ke Střekovskému zdymadlu

LabePokud zatoužíte po pěším výletu, z Větruše vede příjemná naučná stezka Větruše – Vrkoč směrem k Vaňovským vodopádům. Kousek za nimi uvidíte unikátní skalní útvar připomínající rozčesané ženské vlasy – odtud získal název Vrkoč. Poté dojdete ke zdymadlu Střekov, odkud se vám otevře nádherný pohled na stejnojmennou hradní zříceninu a masiv Vysokého Ostrého na druhém břehu řeky.
 
Přes zdymadlo vede pěší lávka, která umožňuje prodloužit si výlet o zmiňovaný hrad Střekov. Historie poměrně zachovalé zříceniny sahá do doby Jana Lucemburského, kdy byla postavena za účelem dohledu nad labskou vodní dopravou. Poté vystřídal několik majitelů. V roce 1563 ho získal rod Lobkowiczů, kterým byl v 50. letech minulého století zabaven. V restituci jej získali zpět až v roce 1992. V současnosti je zřícenina přístupná veřejnosti od konce března do konce října. V sezóně se tu konají různé slavnosti a také noční prohlídky s průvodci v dobových kostýmech. Z pamětihodností Ústí nad Labem stojí za návštěvu kostel Nanebevzetí Panny Marie se svou typickou šikmou věží. Gurmánské zážitky potkáte v restauraci Na Rychtě.