Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Poznejte okolí Ústí nad Labem

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je jedním z měst, kde se ani po několika dnech nebudete nudit. Až poznáte jeho dvě hlavní dominanty Větruši a Střekov, vydejte se na výpravy do jeho okolí. Leží v nádherném Labském údolí, které je lemované turistickými trasami a cyklostezkami. Seznámíte se jak s přírodními krásami, tak s historií sahající do prvopočátků našich dějin.

Na výlety z Ústí s Radkou Neumannovou

Píšťanské jezeroUdělejte si pěkný cyklovýlet z Litoměřic do Ústí nad Labem. Z centra Litoměřic nebo od železniční zastávky sjeďte k Labi a dejte se po cyklostezce vedoucí po jeho pravém břehu. Skoro celou cestu budete mít řeku „na dohled“.
 
Za Žalhosticemi, nad nimiž se tyčí čedičový vrch Radobýl, spatříte po levé straně Pišťanské jezero. Bývalá pískovna za teplých dnů slouží jako oblíbené přírodní koupaliště. O kousek dál vás přivítá zámek Velké Žernoseky. Dvoupatrová budova je pozoruhodná tím, že je propojena s rozsáhlým komplexem vinných sklepů. Zdejší vinařství má velmi dlouhou tradici a funguje dodnes. Můžete si prohlédnout historické sklepy, ochutnat víno a poté se třeba ubytovat přímo v zámeckém komplexu.
 
Za Žernosekami se na chvíli odpojíte od Labské cyklostezky na zelenou a poté žlutou turistickou značku, abyste mohli obdivovat pozoruhodnou přírodní rezervaci Kalvárie s Tříkřížkovým vrchem. Výrazný skalní ostroh je součástí České brány (Porty Bohemicy). Je to místo, kde klikatící se Labe vstupuje do Českého středohoří a vytváří krásný kaňon. Ze skalních vyhlídek je krásný pohled na řeku a vrcholky hor. Obzvlášť hezky je tu na jaře, kdy kvetou nejrůznější druhy rostlin.
 

Rokle inspirující Karla Maye

Průčelská rokleV blízkosti zámku Libochovany se vrátíte zpět na Labskou cyklostezku a pokračujte přes Církvice, Sebuzín až do Brné. Odtud si podle chuti udělejte procházku do skalnaté Průčelské rokle, kterou se vine stejnojmenný potok. V rokli jsou také dva vodopády Průčelský a Výří. V horkých měsících bohužel často vysychají. Tajemné místo prý inspirovalo německého romanopisce Karla Maye.
 
Vraťte se zpátky k řece a brzy dojedete do Ústí, které poznáte podle nezaměnitelného hradu Střekov. Majestátná zřícenina umělců se tyčí nad Labem ve výšce sto metrů. Její krása učarovala Richarda Wagnera, Karla Hynka Máchu, Johanna Wolfganga Goethe a Karla Maye.
 
O kousek dál se na druhém břehu pokochejte pohledem na vrcholek s výletním zámečkem Větruše, který je pro svou kouzelnou atmosféru vyhledávaným místem víkendových procházek obyvatel města i turistů.  
 

K pomníku Přemysla Oráče

Pohled na horu ŘípPokud vás zajímají nejstarší české dějiny, vydejte se na jihozápad od Ústí do obce Stadice. V její blízkosti se rozprostírá Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče. Podle legendy jde o místo, ze kterého byl tento muž povolán poselstvem kněžny Libuše na český knížecí stolec. Právě on je považován za zakladatele slavného knížecího a později královského rodu Přemyslovců.
 
Nedaleko Ústí leží rovněž památná hora Říp, spojená s českými bájemi a pověstmi. Zde stanul praotec Čech se svou družinou a rozhodl se v této krajině zapustit kořeny.