Luže
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Luže

Luže se rozkládá ve východních Čechách v údolí říčky Novohradky na rozhraní Labské nížiny a Českomoravské vrchoviny. Už zdálky uvidíte zříceniny hradu Košumberk a mohutný areál bývalé jezuitské rezidence s kostelem Panny Marie na Chlumku.

Co musíte vidět v Luži

Luže má štěstí: lesnatá krajina bez větších průmyslových podniků se pyšní mimořádně kvalitním a čistým ovzduším. Lázeňské klima vedlo už v roce 1901 k založení Hamzovy dětské léčebny, původně určené k léčbě tuberkulózy. Na volně přístupné arboretum s několika pavilony navazuje areál hradu Košumberk s pěknou vyhlídkou do okolí, v centru městečka si prohlédněte renesanční radnici, gotický kostel sv. Bartoloměje a synagogu, v lese východně od Luže objevíte židovský hřbitov.
 

Slavný architekt jako stavební polír?

Barokní poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku dala na sklonku 17. století postavit majitelka panství Marie Maxmiliána Eva Terezie hraběnka ze Žďáru, provdaná za Jindřicha Viléma Slavatu z Košumberku. Získala totiž milostný obraz Panny Marie Pasovské a chtěla pro něj vybudovat důstojné místo. Vedoucím stavby při stavbě chrámu byl Giovanni Battista Alliprandi (asi 1665–1720), později velmi známý architekt. V období baroka takhle začínala kariéra nejednoho budoucího významného stavitele.

Výlety k rozhlednám a do Maštalí

Nedaleké Toulovcovy Maštale zná kdekdo, a tak v jejich stínu často zůstávají další zajímavá místa. Zkuste se například vypravit do Střemošic k dobře viditelnému geologickému zlomu, který přechází ve skalnatý svah; místo s vynikajícím rozhledem se nazývá přírodní rezervace Poklona. Z opačné strany nabízí výhled na Luže rozhledna Jahůdka, příjemným výletním cílem je i zámek v Chrastuněkolika expozicemi, sportovní vyžití nabízí ferrata Šilinkův důl, cesta podél řeky zajištěná řetězy a můstky.

Turistická informační centra


Akce

2.7.
3.7.
90 let fotbalu v Luži

90 let fotbalu v Luži

Luže, Pardubický kraj