Luže

Luže se rozkládá ve východních Čechách v údolí říčky Novohradky na rozhraní Labské nížiny a Českomoravské vrchoviny. Už zdálky uvidíte zříceniny hradu Košumberk a mohutný areál bývalé jezuitské rezidence s kostelem Panny Marie na Chlumku.

Co musíte vidět v Luži

Luže má štěstí: lesnatá krajina bez větších průmyslových podniků se pyšní mimořádně kvalitním a čistým ovzduším. Lázeňské klima vedlo už v roce 1901 k založení Hamzovy dětské léčebny, původně určené k léčbě tuberkulózy. Na volně přístupné arboretum s několika pavilony navazuje areál hradu Košumberk s pěknou vyhlídkou do okolí, v centru městečka si prohlédněte renesanční radnici, gotický kostel sv. Bartoloměje a synagogu, v lese východně od Luže objevíte židovský hřbitov.
 

Slavný architekt jako stavební polír?

Barokní poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku dala na sklonku 17. století postavit majitelka panství Marie Maxmiliána Eva Terezie hraběnka ze Žďáru, provdaná za Jindřicha Viléma Slavatu z Košumberku. Získala totiž milostný obraz Panny Marie Pasovské a chtěla pro něj vybudovat důstojné místo. Vedoucím stavby při stavbě chrámu byl Giovanni Battista Alliprandi (asi 1665–1720), později velmi známý architekt. V období baroka takhle začínala kariéra nejednoho budoucího významného stavitele.

Výlety k rozhlednám a do Maštalí

Nedaleké Toulovcovy Maštale zná kdekdo, a tak v jejich stínu často zůstávají další zajímavá místa. Zkuste se například vypravit do Střemošic k dobře viditelnému geologickému zlomu, který přechází ve skalnatý svah; místo s vynikajícím rozhledem se nazývá přírodní rezervace Poklona. Z opačné strany nabízí výhled na Luže rozhledna Jahůdka, příjemným výletním cílem je i zámek v Chrastuněkolika expozicemi, sportovní vyžití nabízí ferrata Šilinkův důl, cesta podél řeky zajištěná řetězy a můstky.

Turistická informační centra


Aktivity

Zřícenina hradu Košumberk

Nechte se přenést do 14. století, kdy české království spravoval Karel IV. Můžete zde porovnat životní podmínky a potřeby obyvatel ve středověku s dnešní přetechnizovanou dobou. Pohled na zřícené zdi vybízí k otázkám. Jak se jim tu bydlelo? Byli zde šťastní? Nebyla jim zima?
Luže, Pardubický kraj

Vycházkový okruh Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky u Luže

Město Luže připravilo 7,5 km dlouhý vycházkový okruh Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky. Okruh začíná pod hradem Košumberk a pokračuje dále po červené směr Bílý Kůň kolem Paletínské kaple.
Luže, Pardubický kraj

Hamzův park a arboretum Luže

Hamzův park a arboretum je domovem domácích i cizokrajných dřevin. Park založil profesor MUDr. František Hamza v prvním desetiletí dvacátého století cíleně jako lesopark v severní části Českomoravské vrchoviny.
Luže, Pardubický kraj

Rozhledna Jahůdka Luže

Dřevěná rozhledna je 12 m vysoká a je složena ze tří nad sebou umístěných vyhlídkových plošin. Za příznivého počasí nabízí krásný výhled na Orlické hory a město Luže.
Luže, Pardubický kraj

Naučná stezka Hamzův park a arboretum Košumberk

V areálu parku se nachází Hamzova léčebna. Naučná stezka s novými prvky tak potěší nejen veřejnost, ale i dětské pacienty.
Luže, Pardubický kraj

Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži

Poutní areál, chrám Panny Marie Pomocné a jezuitská rezidence jsou významnou uměleckou památkou z rozhraní raného a vrcholného baroka. Jako komplexní umělecké dílo patří k nejvýznamnějším projevům doby kolem r. 1700 nejen v kontextu českého, ale celého středoevropského baroka.
Luže, Pardubický kraj

Muzeum zdravotnictví v Hamzově léčebně v Košumberku

Expozice v Hamzově léčebně v Lužích-Košumberku dokumentují jednotlivá období vývoje zdravotnictví, zejména dokumentují vývoj péče v této léčebně. Návštěvníci mohou nahlédnout do originálů písemností jejího zakladatele Františka Hamzy, část expozice se věnuje i patronovi parku Václavu Větvičkovi.
Luže, Pardubický kraj

Kostel sv. Bartoloměje Luže

Kostel sv. Bartoloměje stojí ve středu města Luže, trochu ve stínu známějšího kostela Panny Marie na Chlumku.
Luže, Pardubický kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Chrudim

Proběhněte se kolem řeky Chrudimky. Tato trasa je určena všem běžcům, co běhají bez testerů a čipů v botách. Vede po asfaltu. Můžete si vybrat, zda poběžíte jen 2350 metrů nebo celých 5 kilometrů.
běhání v Chrudimi, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
výlet s dětmi po Pardubicku, Výlety pro děti

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.
Pardubický kraj, Výlety pro děti