Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Městské muzeum Chrast – výstavy a poučení v někdejší rezidenci královéhradeckých biskupů
Kultura

Městské muzeum Chrast – výstavy a poučení v někdejší rezidenci královéhradeckých biskupů

Stálé expozice obsahují geologii a paleontologii, archeologii a historii zámku a podlažického kláštera, zajímavostí je model KODEXU GIGAS, jehož originál je uložen ve Švédsku.
Městské muzeum v Chrasti je umístěno v budově zámku, který byl v minulosti sídlem královéhradeckých biskupů, později jejich letním sídlem, nyní je v majetku města Chrasti. Po provedených úpravách je zpřístupněno nádvoří zámku, kde v sezóně probíhají koncerty a vystoupení, dále pak prostory městského muzea , muzejní galerie a zámecká zahrada. Bývalá zámecká kaple slouží jako koncertní a společenský sál.

V prostorách městského úřadu je možno po domluvě shlédnout Čínský pokoj a Římský sál, vyzdobené nástěnnými malbami podlažického rodáka Antonína Machka. Stálé muzejní expozice jsou zejména v poslední době postupně obnovovány a doplňovány o nové exponáty, jako jsou restaurované prapory místních cechů a jejich cechovní truhlice atd. Muzeum bylo založeno v roce 1893 při příležitosti Českoslovanské národopisné výstavy v Praze Vincencem Paulusem. Sídlí v objektu zámku na náměstí v Chrasti a disponuje cca 100 000 sbírkovými předměty. Stálé expozice jsou věnovány především historii regionu. Jsou to: geologie, paleontologie a vývoj člověka, pravěké osídlení a feudalismus, historický vývoj Chrasti, významné kulturní osobnosti, zaniklá řemesla, tkalcovské žakárové stavy. Muzeum pořádá výstavy – v muzejní galerii výstavy obrazů, fotografií a grafiky, v prostorách bývalé kaple se pořádají vernisáže výstav a koncerty. Muzeum je otevřeno od dubna do října. Pro badatelské účely a hromadné návštěvy – celoročně po dohodě s vedením muzea.

 

Adventní čas na zámku Slatiňany

Nejen osudy knížecí rodiny Auerspergů.
Slatiňany, Pardubický kraj

Adventní čas na zámku Slatiňany

Nejen osudy knížecí rodiny Auerspergů.
Slatiňany, Pardubický kraj

Adventní čas na zámku Slatiňany

Nejen osudy knížecí rodiny Auerspergů.
Slatiňany, Pardubický kraj

Adventní čas na zámku Slatiňany

Nejen osudy knížecí rodiny Auerspergů.
Slatiňany, Pardubický kraj

Zámek Chrast u Chrudimi – sídlo městského muzea

Původně renesančně stavěný mezi lety 1579 a 1605 Albrechtem Slavatou z Chlumu a po něm Markétou Berkovou, rozenou Trčkovou, od roku 1664 letní rezidence královéhradeckých biskupů, přestavěný a doplněný dalšími barokními křídly v letech 1721 – 1731 a kolem roku 1742.
Chrast, Pardubický kraj

Muzeum života na vesnici v Rosicích

Trvalá expozice v budově bývalé cihelny návštěvníkům přibližuje život na vesnici v dobách dávno minulých.
Rosice, Pardubický kraj

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích

Současný chrám svaté Markéty Antiochijské je dominatnou kraje. Byl vystaven na místě bývalého benediktinského kláštera založeného ve 12. století, který byl zničen za husitských válek.
Chrast, Pardubický kraj

Údolí říčky Žejbro v Železných horách

Říčka Žejbro se nachází v Železných Horách. Nejhezčí úsek je údolí mezi Vrbatovým Kostelcem u Chrasti a Podskalou. Říčka se tu zařezává do skalnatého údolí a vytváří tak romatickou kulisu pro jarní nebo podzimní procházku.
Vrbatův Kostelec, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Epifany patisserie

Jana Novotná jen potřebovala místo, kde by mohla péct své nekompromisní dorty na zakázku. A koupila stánek v Zaječicích na Chrudimsku, v němž se dříve točila zmrzlina. A tak ji začala dělat taky.
Zaječice, Pardubický kraj

Ubytování chata Vrbatovka

Dřevěná chata Vrbatovka se nachází v malebné krajině s výhledem na Orlické hory. Ubytování je vhodné pro rodiny i skupinky na cyklovýlety, turistiku.
Vrbatův Kostelec, Pardubický kraj

Sodomkův statek Czap

Rodinný statek s ubytováním, hospodou a kavárnou. Půdu, kterou obděláváme, nám zachovaly nesčetné generace zemědělských hospodářů.
Skuteč, Pardubický kraj

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn na řece Chrudimce na okraji Slatiňan stával už v 16. století. Svůj název získal od okolních pískovcových skal v údolí Škrovádu, kde se dlouhá léta těžil kámen pro velké stavby a sochy v nedaleké Chrudimi.
Slatiňany, Pardubický kraj