!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Městské muzeum Chrast - výstavy a poučení v někdejší rezidenci královéhradeckých biskupů
Kultura

Městské muzeum Chrast - výstavy a poučení v někdejší rezidenci královéhradeckých biskupů

Stálé expozice obsahují geologii a paleontologii, archeologii a historii zámku a podlažického kláštera, zajímavostí je model KODEXU GIGAS, jehož originál je uložen ve Švédsku.
Městské muzeum v Chrasti je umístěno v budově zámku, který byl v minulosti sídlem královéhradeckých biskupů, později jejich letním sídlem, nyní je v majetku města Chrasti. Po provedených úpravách je zpřístupněno nádvoří zámku, kde v sezóně probíhají koncerty a vystoupení, dále pak prostory městského muzea , muzejní galerie a zámecká zahrada. Bývalá zámecká kaple slouží jako koncertní a společenský sál.

V prostorách městského úřadu je možno po domluvě shlédnout Čínský pokoj a Římský sál, vyzdobené nástěnnými malbami podlažického rodáka Antonína Machka. Stálé muzejní expozice jsou zejména v poslední době postupně obnovovány a doplňovány o nové exponáty, jako jsou restaurované prapory místních cechů a jejich cechovní truhlice atd. Muzeum bylo založeno v roce 1893 při příležitosti Českoslovanské národopisné výstavy v Praze Vincencem Paulusem. Sídlí v objektu zámku na náměstí v Chrasti a disponuje cca 100 000 sbírkovými předměty. Stálé expozice jsou věnovány především historii regionu. Jsou to: geologie, paleontologie a vývoj člověka, pravěké osídlení a feudalismus, historický vývoj Chrasti, významné kulturní osobnosti, zaniklá řemesla, tkalcovské žakárové stavy. Muzeum pořádá výstavy – v muzejní galerii výstavy obrazů, fotografií a grafiky, v prostorách bývalé kaple se pořádají vernisáže výstav a koncerty. Muzeum je otevřeno od dubna do října. Pro badatelské účely a hromadné návštěvy - celoročně po dohodě s vedením muzea.

 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Epifany patisserie

Epifany patisserie

Zaječice, Východní Čechy
Ubytování chata Vrbatovka

Ubytování chata Vrbatovka

Vrbatův Kostelec, Východní Čechy
Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy
Motorest Bonet ve Slatiňanech

Motorest Bonet ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy