Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum zdravotnictví v Hamzově léčebně v Košumberku
Kultura

Muzeum zdravotnictví v Hamzově léčebně v Košumberku

Expozice v Hamzově léčebně v Lužích-Košumberku dokumentují jednotlivá období vývoje zdravotnictví, zejména dokumentují vývoj péče v této léčebně. Návštěvníci mohou nahlédnout do originálů písemností jejího zakladatele Františka Hamzy, část expozice se věnuje i patronovi parku Václavu Větvičkovi.
Když více než před sto lety přišel do Luže Dr. František Hamza (rodák ze mlýna na Jankovském potoce nedaleko Želiva), využil mimořádné polohy, příznivé nadmořské výšky a zcela čistého prostředí tohoto místa k založení pravděpodobně prvního léčebného ústavu pro tuberkulosní a skrofulosní děti v Evropě. Příjemného prostředí využíval především k terapii, léčení stravou, pohybem, pobytem na čistém vzduchu a slunci v pískových koupelích. Od roku 1901 také vedle stavby prvních budov léčebného ústavu rozvíjel i svou vizi: Zasadit léčebné zařízení právě do přírodně krajinářského parku a zpříjemnit tak svým pacientům pobyt a léčbu, ba co víc – využít park k terapii, jako jednu z léčebných metod. Ostatně přírodní prostředí průmyslem nezatížené okolní krajiny bylo také jedním z Hamzových impulsů při výběru místa. Dal zde vysadit hájky (modřínové, březové), ve kterých, jako první na světě, nechal vyučovat dlouhodobě nemocné děti pod širým nebem. Kolem prvních léčebních pavilónů byly vysazeny rozmanité dřeviny ve stylu lesoparků, cesty v areálu osazeny alejemi.

V krátké době po založení léčebny se v Luži podařilo vybudovat park, který si nezadá s žádným proslulejším arboretem, a to jak do sadových úprav a řešení prostoru, tak co do sortimentu dřevin. Snad i proto bylo Hamzovo arboretum, jak se dnes zdejšímu parku říká, přijato do Unie botanických zahrad ČR.
 

Z historie léčebny

Léčebnu založil profesor MUDr. František Hamza. Díky své genialitě vtiskl léčebně mnoho moderních stavebních a provozních prvků architektonicky, strukturálně i provozně. Vtiskl jí ale i moderního ducha, který se udržuje dodnes. Jde především o pečlivý odborný přístup k pacientům, plnění požadavků na moderní léčebné postupy i sledování zájmů a spokojenosti pacienta při pobytu v léčebně.

V léčebně stále působí škola, kterou MUDr. Hamza založil již v roce 1908, tehdy jako první ústavní zařízení tohoto typu ve střední Evropě, s cílem zajistit školní výuku pro své dětské pacienty. Hamza podporoval zdravý životní styl a dokonce léčbu prací, i když před sto lety tyto programy samozřejmě nazýval jinak.
 

Muzeum zdravotnictví

V muzeu si můžete prohlédnout celou řadu autentických zdravotních pomůcek, přístrojů a zařízení, které lékaři využívali, a to jak v období první republiky nebo v následujících desetiletích. 

Expozici doplňují historické fotografie. Zachycují nejen proměny areálu Hamzovy léčebny, ale nabízejí také pohled do jednotlivých ordinací, ložnic a dokonce i operačních sálů. Součástí výstavy jsou také pomůcky, které sloužily při ergoterapii dětí nebo jako názorné vyučovací ukázky v ústavní škole.

Provozovatel

Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé

Košumberk 80
538 54 Luže
Tel.:
+420 469 648 147
Email:
infocentrum@hamzo...
WWW:
www.hamzova-leceb...
GPS:
49,888942 16,030462
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Sodomkův statek Czap

Sodomkův statek Czap

Skuteč, Pardubický kraj
Ubytování chata Vrbatovka

Ubytování chata Vrbatovka

Vrbatův Kostelec, Pardubický kraj
Epifany patisserie

Epifany patisserie

Zaječice, Pardubický kraj