ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum zdravotnictví v Hamzově léčebně v Košumberku
Kultura

Muzeum zdravotnictví v Hamzově léčebně v Košumberku

Expozice v Hamzově léčebně v Lužích-Košumberku dokumentují jednotlivá období vývoje zdravotnictví, zejména dokumentují vývoj péče v této léčebně. Návštěvníci mohou nahlédnout do originálů písemností jejího zakladatele Františka Hamzy, část expozice se věnuje i patronovi parku Václavu Větvičkovi.
Když více než před sto lety přišel do Luže Dr. František Hamza (rodák ze mlýna na Jankovském potoce nedaleko Želiva), využil mimořádné polohy, příznivé nadmořské výšky a zcela čistého prostředí tohoto místa k založení pravděpodobně prvního léčebného ústavu pro tuberkulosní a skrofulosní děti v Evropě. Příjemného prostředí využíval především k terapii, léčení stravou, pohybem, pobytem na čistém vzduchu a slunci v pískových koupelích. Od roku 1901 také vedle stavby prvních budov léčebného ústavu rozvíjel i svou vizi: Zasadit léčebné zařízení právě do přírodně krajinářského parku a zpříjemnit tak svým pacientům pobyt a léčbu, ba co víc – využít park k terapii, jako jednu z léčebných metod. Ostatně přírodní prostředí průmyslem nezatížené okolní krajiny bylo také jedním z Hamzových impulsů při výběru místa. Dal zde vysadit hájky (modřínové, březové), ve kterých, jako první na světě, nechal vyučovat dlouhodobě nemocné děti pod širým nebem. Kolem prvních léčebních pavilónů byly vysazeny rozmanité dřeviny ve stylu lesoparků, cesty v areálu osazeny alejemi.

V krátké době po založení léčebny se v Luži podařilo vybudovat park, který si nezadá s žádným proslulejším arboretem, a to jak do sadových úprav a řešení prostoru, tak co do sortimentu dřevin. Snad i proto bylo Hamzovo arboretum, jak se dnes zdejšímu parku říká, přijato do Unie botanických zahrad ČR.
 

Z historie léčebny

Léčebnu založil profesor MUDr. František Hamza. Díky své genialitě vtiskl léčebně mnoho moderních stavebních a provozních prvků architektonicky, strukturálně i provozně. Vtiskl jí ale i moderního ducha, který se udržuje dodnes. Jde především o pečlivý odborný přístup k pacientům, plnění požadavků na moderní léčebné postupy i sledování zájmů a spokojenosti pacienta při pobytu v léčebně.

V léčebně stále působí škola, kterou MUDr. Hamza založil již v roce 1908, tehdy jako první ústavní zařízení tohoto typu ve střední Evropě, s cílem zajistit školní výuku pro své dětské pacienty. Hamza podporoval zdravý životní styl a dokonce léčbu prací, i když před sto lety tyto programy samozřejmě nazýval jinak.
 

Muzeum zdravotnictví

V muzeu si můžete prohlédnout celou řadu autentických zdravotních pomůcek, přístrojů a zařízení, které lékaři využívali, a to jak v období první republiky nebo v následujících desetiletích. 

Expozici doplňují historické fotografie. Zachycují nejen proměny areálu Hamzovy léčebny, ale nabízejí také pohled do jednotlivých ordinací, ložnic a dokonce i operačních sálů. Součástí výstavy jsou také pomůcky, které sloužily při ergoterapii dětí nebo jako názorné vyučovací ukázky v ústavní škole.

Provozovatel

Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé

Košumberk 80
538 54 Luže
Tel.:
+420 469 648 147
Email:
infocentrum@hamzo...
WWW:
www.hamzova-leceb...
GPS:
49,888942 16,030462
 
Region:
Pardubický kraj
Oblast:
Chrudimsko – Hlinecko
Město:
Luže
Tipy na výlet:
Luže a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Koncert Teneramente Quartet

Koncert smyčcového kvarteta z brněnské konzervatoře Teneramente Quartet v kostele Zvěstování Panny Marie v Janovičkách u Luže.
Luže, Pardubický kraj

Street food + Minipivovary Skuteč

Ochutnejte jídla nejen ze světového street foodu a skvělý výběr z minipivovarů v sobotu 21. června 2025 ve Skutči.
Skuteč, Pardubický kraj

Tandemový seskok padákem z Pardubic

Tandemový seskok z 3300 až 4000 metrů z Pardubic! Parádní dávka adrenalinu. Zažijete rychlost 200 km/h na vlastní kůži!
Skuteč, Pardubický kraj

Tandemový seskok padákem z Pardubic

Tandemový seskok z 3300 až 4000 metrů z Pardubic! Parádní dávka adrenalinu. Zažijete rychlost 200 km/h na vlastní kůži!
Skuteč, Pardubický kraj

Dolive Fest 2024

Multižánrový hudební festival v Železných horách na Hlinecku na farmě se zvířátky. Hudba, divadlo, promítání, projekce a spoustu dalšího.
Předhradí, Pardubický kraj

Umění malých kroků

Výstava fotografií poutních míst Východních Čech Kateřiny Profousové a Barbory Šedové v sále bývalého hostince č.p.1, kulturní památky ve vesnické památkové zóně Vysoká (Javorník u Vysokého Mýta).
Javorník, Pardubický kraj

Řidičský kemp – Young Drivers Summer Camp 2024

Týden zábavy a řidičských výzev pro mladé řidiče od 14 let. Nemusíte mít žádné auto ani řidičské oprávnění.
Vysoké Mýto, Pardubický kraj

Řidičský kemp – Young Drivers Summer Camp 2024

Týden zábavy a řidičských výzev pro mladé řidiče od 14 let. Nemusíte mít žádné auto ani řidičské oprávnění.
Vysoké Mýto, Pardubický kraj

Naučná stezka Hamzův park a arboretum Košumberk

V areálu parku se nachází Hamzova léčebna. Naučná stezka s novými prvky tak potěší nejen veřejnost, ale i dětské pacienty.
Luže, Pardubický kraj

Centrum historie Hamzovy léčebny

Nové minimuzeum otevřené v areálu Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé v Luži – Košumberku na Chrudimsku je věnováno historii léčebny a především pak období, kdy se i v našem kraji vyskytovala tuberkulóza.
Luže, Pardubický kraj

Renesanční radnice Luže

Původní radnici nechal v r. 1542 vystavět Diviš Slavata. V r. 1570 ji daroval městečku Luže.
Luže, Pardubický kraj

Synagoga Luže

Synagoga byla postavena v roce 1780 uprostřed židovského ghetta. Byla dvakrát přestavěna.
Luže, Pardubický kraj

Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži

Poutní areál, chrám Panny Marie Pomocné a jezuitská rezidence jsou významnou uměleckou památkou z rozhraní raného a vrcholného baroka. Jako komplexní umělecké dílo patří k nejvýznamnějším projevům doby kolem r. 1700 nejen v kontextu českého, ale celého středoevropského baroka.
Luže, Pardubický kraj

Kostel sv. Bartoloměje Luže

Kostel sv. Bartoloměje stojí ve středu města Luže, trochu ve stínu známějšího kostela Panny Marie na Chlumku.
Luže, Pardubický kraj

Vycházkový okruh Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky u Luže

Město Luže připravilo 7,5 km dlouhý vycházkový okruh Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky. Okruh začíná pod hradem Košumberk a pokračuje dále po červené směr Bílý Kůň kolem Paletínské kaple.
Luže, Pardubický kraj

Zřícenina hradu Košumberk

Nechte se přenést do 14. století, kdy české království spravoval Karel IV. Můžete zde porovnat životní podmínky a potřeby obyvatel ve středověku s dnešní přetechnizovanou dobou. Pohled na zřícené zdi vybízí k otázkám. Jak se jim tu bydlelo? Byli zde šťastní? Nebyla jim zima?
Luže, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec pod Linduší

V městečku Luže naleznete hostinec pod Linduší, který se nachází v prostoru pivovaru Košumberk. Pivovar byl znárodněn po druhé světové válce, následně byl v 90. letech vrácen a postupně rekonstruován.
Luže, Pardubický kraj

Sodomkův statek Czap

Rodinný statek s ubytováním, hospodou a kavárnou. Půdu, kterou obděláváme, nám zachovaly nesčetné generace zemědělských hospodářů.
Skuteč, Pardubický kraj

Chaloupka v kopretinách

Navštivte parádní luční "pokojíček" s vůní dřeva a jedinečnou odpočinkovou atmosférou. Čeká vás východ slunce, žádný budík a dny plné klidu, tiché rozjímání u západu slunce za doprovodu zpěvu ptáků a v noci tisíce hvězd na hlavou.
Pustina, Pardubický kraj

Hradní spižírna na Rychmburku

Naleznete zde anglické jídlo, kvalitní kávu Nebe Sky a hlavně naší domácí kopečkovou zmrzlinu vyrobenou pouze ze smetany a kvalitních surovin. K tomu všemu i námi vyrobené domácí dezerty.
Předhradí, Pardubický kraj

Chata Polanka

Polanka nabízí ubytování v 8 pokojích a restaurační služby. Nachází se v krásné přírodě uprostřed Toulovcových maštalí, které jsou chráněnou přírodní oblastí.
Nové Hrady, Pardubický kraj

Zámecká restaurace a kavárna v Nových Hradech

Ve správní budově přímo na nádvoří zámku Nové Hrady se nachází restaurace s rychlým občerstvením s kapacitou 60 míst uvnitř a příjemným venkovním posezením s kapacitou 20 míst. Naproti restauraci najdete na nádvoří kavárnu též s venkovním posezením, výbornou kávou, domácími zákusky a zmrzlinou.
Nové Hrady, Pardubický kraj

Epifany patisserie

Jana Novotná jen potřebovala místo, kde by mohla péct své nekompromisní dorty na zakázku. A koupila stánek v Zaječicích na Chrudimsku, v němž se dříve točila zmrzlina. A tak ji začala dělat taky.
Zaječice, Pardubický kraj

Apartmány v Proseči

Zrekonstruovaný objekt bývalého hostince „Na Šumavě“ v městě Proseči určený pro rodiny s dětmi, jednotlivci i malé skupiny.
Proseč, Pardubický kraj