!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hamzův park a arboretum Luže
Hamzův park a arboretum Luže
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Hamzův park a arboretum Luže

Hamzův park a arboretum je domovem domácích i cizokrajných dřevin. Park založil profesor MUDr. František Hamza v prvním desetiletí dvacátého století cíleně jako lesopark v severní části Českomoravské vrchoviny.
Hamzovo arboretum v areálu lesoparku Hamzovy léčebny je hodnotnou sbírkou cizokrajných dřevin pocházejících nejen ze Severní Ameriky a Asie, ale nachází se zde i řada druhů domácích dřevin. Na světě neexistují větší a působivější organismy, než četné druhy stromů, které propůjčují ráz rozlehlým částem pevniny. Snaha MUDr. Hamzy vytvořit svým svěřencům rodinné a příjemné prostředí a i jeho vlastní záliba v cizokrajných dřevinách jej zřejmě vedla k tomu vysadit v areálu léčebny zajímavé cizokrajné, dnes bezmála stoleté druhy dřevin.

Dnešní rozloha lesoparku je 13 ha. Plánovanými dosadbami arboreta se postupně doplňuje a dotváří sbírka cizokrajných dřevin ze všech kontinentů světa. Zůstává však zachován základní charakter lesoparku. Zásluhou zdejších klimatických podmínek se v arboretu výborně daří bukům. Staleté buky lesní patří ke skutečným dendrologickým perlám Hamzova arboreta. Například kultivar Rohanii – červenolistý buk vznikl péčí sychrovského zámeckého zahradníka pana Maška a na trh byl uveden v roce 1894. Asi nejvzácnějším jehličnanem je v místním arboretu metasekvoje čínská, která byla objevena teprve v 50. letech minulého století. V současné době tu roste na 1400 stromů, a to jak starých původních, tak nově vysazených.
 
Vzniká zde také zákoutí s voňavými keři a bylinami – tzv. Zahrádka slečny Diorové, kde se vám představí keře, které voní, i když nekvetou. Najdete tu například takové růže (růže rezavá a vinná), které obsahují silici intenzivně vonící po jablkách. A patří sem i "buchtovník" – zmarličník japonský, který udiví nosy návštěvníků až na podzim. Jeho opadávající a tlející listí je cítit jako ty nejvoňavější maminčiny buchty.
 
Hamzův park je celoročně zdarma přístupný veřejnosti. Proto tu vzniklo i několik naučných tras. Park je propojen s podhradím Košumberka, kde návštěvníky příjemně překvapí nádherný pohled na samotný hrad a mnoho zvířat včetně jelenů a muflonů
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Sodomkův statek Czap

Sodomkův statek Czap

Skuteč, Východní Čechy
Ubytování chata Vrbatovka

Ubytování chata Vrbatovka

Vrbatův Kostelec, Východní Čechy
Apartmány v Proseči

Apartmány v Proseči

Proseč, Východní Čechy