Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži
Příroda

Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži

Poutní areál, chrám Panny Marie Pomocné a jezuitská rezidence jsou významnou uměleckou památkou z rozhraní raného a vrcholného baroka. Jako komplexní umělecké dílo patří k nejvýznamnějším projevům doby kolem r. 1700 nejen v kontextu českého, ale celého středoevropského baroka.

Dějiny poutního kostela jsou spjaty s hraběnkou Marií Maxmiliánou Evou Hyzerlovou z Chodů a Košumberka. Od svého umírajícího bratra Františka Eusebia získala hraběnka milostný obraz Panny Marie Pomocné, tzv. Pasovské, který uložila v kapli hradu Košumberk. Mimo hraběnky se o obraz zajímal také prostý lid, který k němu často chodil, a tak nechala hraběnka na nedalekém vyvýšeném místě zvaném Chlumek postavit v letech 1667–1669 poutní kapli s ambitem, osmi kaplemi a schodištěm, přístupným ze dvou stran. Kromě faráře v Luži se o nové poutní místo starali také jezuité z královéhradecké koleje, kteří si postavili jihovýchodně od kaple svoji rezidenci. Vzhledem k tomu, že si poutníci toto místo oblíbili a směřovalo jich na Chlumek čím dál tím více, tak se nakonec zbožná hraběnka rozhodla zahájit další stavební práce. Původní kapli zbořila a začala s budováním rozlehlého poutního chrámu, jehož dokončení se bohužel nedožila.

Stavba chrámu byla provedena podle návrhu italského stavitele Bernarda Minelliho z Hořic za účasti G. B. Alliprandiho a Pavla Ignáce Bayera. 7. září 1696 byl do nového kostela z jezuitské rezidence slavnostně přenesen milostný obraz Panny Marie. Hlavním autorem výzdoby kostela byl sochař (tehdy ještě neznámý) Jiří František Pacák. Byl původně obyčejným poddaným, ale za svou znamenitou práci se stal svobodným pánem.

Významnou součástí interiéru jsou postranní oltáře v bočních kaplích. Z nich zmíníme jen oltář svaté Anny (vlevo u kazatelny), jejíž obraz prý namaloval Heinsch podle podoby zakladatelky kostela, hraběnky Hieserlové. Po dokončení kostela se pověst poutního místa velmi rychle rozšířila a kostel zůstal dodnes dominantou kraje.

Bez průvodce je zádveří chrámu, výtah a park pravidelně otevřen pro turisty v sezóně od dubna do konce října:  od 10:00 – 17:00 hod. denně kromě pondělí.     
 
Kromě toho je chrám otevřen v době konání bohoslužeb vždy 30min. před a 30min.   po bohoslužbě.
 
Pravidelné bohoslužby – mše sv. jsou na Chlumku  každou neděli od 9:30 hod.
 
Pravidelné poutě na Chlumku:
První neděle v červenci (mše sv. v 08:00, 9:30, 11:00, svátostné požehnání ve 14:30)
Neděle 15. srpna nebo následující (mše sv. v 08:00, 9:30, 11:00, svátostné požehnání ve 14:30)
Neděle 8. září nebo následující (mše sv. v 08:00, 9:30, 11:00, svátostné požehnání ve 14:30)
Svatováclavská 28. září (mše sv. v 09:30)

Provozovatel

Římskokatolická farnost Luže

Komenského 137
538 54 Luže
Tel.:
+420 469 671 110
Tel.:
+420 604 179 073
Email:
farar@chlumek.net
WWW:
www.chlumek.net
GPS:
49,894101 16,030507
 
Region:
Pardubický kraj
Oblast:
Chrudimsko – Hlinecko
Město:
Luže
Tipy na výlet:
Luže a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

Poznámka:Vstup zdarma od dubna do konce října od 10:00 do 17:00 hod. denně kromě pondělí.

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Vánoční koncert a živý betlém v kostele sv. Mikuláše ve Vraclavi

Regionální muzeum uzavírá svou letošní činnost tradičním vánočním koncertem v kostele sv. Mikuláše na Vraclavi. 23. 12. 2022, barokní areál Vraclav, Vánoční koncert a živý betlém v Barokním areálu ve Vraclavi.
Vraclav, Pardubický kraj

Brzy přijde Mikuláš

Loutkové divadlo Srdíčko připravuje pohádku s mikulášskou nadílkou, kterou budeme hrát v neděli 4. prosince 2022.
Vysoké Mýto, Pardubický kraj

Brzy přijde Mikuláš

Loutkové divadlo Srdíčko připravuje pohádku s mikulášskou nadílkou, kterou budeme hrát v neděli 4. prosince 2022.
Vysoké Mýto, Pardubický kraj

Osvětlený dům Chotovice

Vánočně osvětlený dům, kde lze vidět jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplnky českých Vánoc, to vše dokreslují koledy. Tento dům pravidelně vyhrává soutěže o nejkrásnější vánoční výzdobu v celorepublikové soutěži, a to od roku 2009. Přijďte se podívat, dům se rozsvěcí po celý vánoční čas!
Chotovice, Pardubický kraj

Kostel sv. Bartoloměje Luže

Kostel sv. Bartoloměje stojí ve středu města Luže, trochu ve stínu známějšího kostela Panny Marie na Chlumku.
Luže, Pardubický kraj

Renesanční radnice Luže

Původní radnici nechal v r. 1542 vystavět Diviš Slavata. V r. 1570 ji daroval městečku Luže.
Luže, Pardubický kraj

Synagoga Luže

Synagoga byla postavena v roce 1780 uprostřed židovského ghetta. Byla dvakrát přestavěna.
Luže, Pardubický kraj

Zřícenina hradu Košumberk

Nechte se přenést do 14. století, kdy české království spravoval Karel IV. Můžete zde porovnat životní podmínky a potřeby obyvatel ve středověku s dnešní přetechnizovanou dobou. Pohled na zřícené zdi vybízí k otázkám. Jak se jim tu bydlelo? Byli zde šťastní? Nebyla jim zima?
Luže, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Sodomkův statek Czap

Rodinný statek s ubytováním, hospodou a kavárnou. Půdu, kterou obděláváme, nám zachovaly nesčetné generace zemědělských hospodářů.
Skuteč, Pardubický kraj

Hradní spižírna na Rychmburku

Naleznete zde anglické jídlo, kvalitní kávu Nebe Sky a hlavně naší domácí kopečkovou zmrzlinu vyrobenou pouze ze smetany a kvalitních surovin. K tomu všemu i námi vyrobené domácí dezerty.
Předhradí, Pardubický kraj

Ubytování chata Vrbatovka

Dřevěná chata Vrbatovka se nachází v malebné krajině s výhledem na Orlické hory. Ubytování je vhodné pro rodiny i skupinky na cyklovýlety, turistiku.
Vrbatův Kostelec, Pardubický kraj

Zámecká restaurace a kavárna v Nových Hradech

Ve správní budově přímo na nádvoří zámku Nové Hrady se nachází restaurace s rychlým občerstvením s kapacitou 60 míst uvnitř a příjemným venkovním posezením s kapacitou 20 míst. Naproti restauraci najdete na nádvoří kavárnu též s venkovním posezením, výbornou kávou, domácími zákusky a zmrzlinou.
Nové Hrady, Pardubický kraj