Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Výlet Borkovickými blaty za rojovníkem bahenním
Výlet Borkovickými blaty za rojovníkem bahenním
"> "> ">

Výlet Borkovickými blaty za rojovníkem bahenním

Nedaleko Soběslavi, ve středu oblasti, které dominují vesnice s architekturou selského baroka, jako je Zálší, Mažice, Komárov, Vlastiboř nebo Záluží, leží tajemná Borkovická blata. Asi 5,5 km dlouhý výlet vás zavede po povalových chodníčcích do srdce této přírodní rezervace.
borkovická blataPřírodovědná naučná stezka Borkovická Blata byla vybudována v letech 1979 – 1980. Procházkou po této stezce (délka 5,5 km, cca 2 hodiny) se seznámíte s krásnou a ojedinělou blatskou přírodou, její florou a faunou a také se něco dozvíte o těžbě rašeliny a o rekultivaci této oblasti.

Blata jsou krásná v každém ročním období. Jarní pohled vrcholí v poslední květnové dekádě. Bělostné okolíky rojovníku prozáří Blata a jeho omamná vůně proniká do okolí. V červnu zaujmou něžné kvítky klikvy a na tůňkách vystupují zlatisté kvítky bublinatek. Podzim změní barevnost krajiny. Na polštářích mechu jsou roztroušeny červené korálky – bobule klikev.

Naučná stezka začíná i končí na parkovišti nedaleko Borkovického dvora, při silnici spojující Soběslav a Mažice.
 

Vznik zdejších rešelinišť a pivo z rojovníku

rojovníkBorkovická rašeliniště začala vznikat na konci poslední doby ledové, přibližně před 12 000 lety. V mělkých terénních sníženinách, trvale zamokřených srážkovou nebo podzemní vodou, se ukládaly odumřelé rostlinné zbytky. Bez přístupu kyslíku se měnily na rašelinu. Tento pomalý proces probíhá i dnes.

Jednou z nejvzácnějších rostlin na blatech je rojovník bahenní, stálezelený keř s bílými květy. Podobá se drobnému rododendronu (dokonce kvete ve stejný čas) a miluje rašiliništní stanoviště a vlhkost. V některých zemích (především za dob starých Germánů a Vikingů) se z jeho listů dělal čaj nebo pivo. V oblasti Hannoveru byl rojovník jako přísada do piva zakázán teprve až v 18. století. Na Sibiři lidé používali rojovník k odpuzování hmyzu, větve s kafrovou vůní dávali mezi šaty a do skladů s obilím. Vyšší dávky silice působí narkoticky a omamně.