Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Advent v Orlických horách, to je zaručená romantika!
Advent v Orlických horách, to je zaručená romantika!
"> "> ">

Advent v Orlických horách, to je zaručená romantika!

Orlické hory získávají stále na oblibě, a to díky jejich podmanivé přírodě, klidu a přívětivým lidem. V čase adventním jsou pak tyto přednosti obzvlášť vítány, neboť jsou potřebným protipólem současného předvánočního shonu. Vraťte Vánocům jejich původní význam. Na chvíli se zastavte a zregenerujte své síly právě v Orlických horách a Podorlicku!
V Orlických horách a Podorlicku najdete spoustu míst, která vám přirostou k srdci. Pojďte s námi některá z nich objevit právě v době příchodu zimy a tradičních svátků. Kromě krásné přírody na vás čekají vánočně vyzdobená města a malebné vesničky, staročeské zvyky i výstavy. Každý si zde určitě najde to své!
 

Vypravte se za zážitky na zámek či do muzea

Advent PotštejnDěti milují příběhy a chtějí zážitky, a předvánoční čas se tipy jenom hemží. Vyprávěli jste jim již někdy Betlémský příběh? Jestli ano, tak určitě ne na zámku! Zámek Potštejn otevírá své brány každou adventní sobotu a seznamuje nejen děti formou oblíbených hraných prohlídek s příběhem Vánoc. Putování s andělem Arielem a malou holčičkou Barunkou vánočně vyzdobeným zámkem v duchu starých českých tradic, třeba s potštejnskou medovinou či vánočním punčem, je skvělým zážitkem pro celou rodinu. Chybět nebude samozřejmě živý i zámecký betlém v životní velikosti, a celý zámek provoní dobroty paní cukrářky Evelíny ze zámecké cukrárny. Nezapomeňte však na včasnou rezervaci!

Výstava LetohradOd začátku prosince vás Městské muzeum Letohrad zve na zajímavou vánoční výstavu "Vánoce v muzeu", navštívit můžete také Muzeum řemesel. Kromě přehlídky desítek živností ve stálé expozici muzea si od letošního léta můžete prohlédnout nedávno otevřenou retro expozici. Výlet lze navíc obohatit i návštěvou blízké Tvrze Orlice, kde se vrátíte při prohlídce do minulosti. Kromě překrásných interiérů uvidíte například dobovou kuchyň, odvážní si mohou vyzkoušet práci na dřevěném lisu historické knihařské dílny a děti pobaví expozice Kouzelný les, která je interaktivní a zábavnou formou poučí o naší přírodě i zvířátkách.
 

Poodhalte tradici betlémů z Orlických hor

Ústí nad OrlicíK Vánocům patří betlémy. A zdejší "ústecké" betlémy jsou pojmem nejen v ČR, ale i v zahraničí. Více než 150 let stará tradice malování a stavění betlémů se v ústeckých i českotřebovských domácnostech zachovala dodnes. V Městském muzeu v Ústí nad Orlicí, které sídlí v překrásné Hernychově vile, můžete obdivovat jak kouzelnou vesnickou lidovou architekturu, tak i objekty z "města". Nechybí ani několik vodních mlýnů, pila, rumpálová studna, ale třeba i kamenná kašna. Zapomínat nesmíme na několik stovek postav, které představují prosté vesničany – zemědělce, ale i mnoho řemeslníků. V tříkrálovém betlému zaujmou vedle "tří mudrců" hlavně cizokrajná zvířata, mezi kterými vidíme například slona, velblouda nebo žirafu. V postním betlému objevíte kromě Jidáše s měšcem například řadu vojáků.

Pořekadlo „Pastýři vstávejte“ demonstruje zvyk našich předků. Ti v době adventu poklepávali na bednu s uloženými malovanými postavičkami a začali se připravovat na stavbu svého až několikametrového betlému. Letošní výstava betlémů je otevřena od 29. 11. 2020 do 2. 2. 2021 od úterý do pátku 9 až 17 hodin, o víkendu a svátcích od 13:30 do 17 hodin. K zajímavé prohlídce láká také výstava "Planičkův interiérový orloj", která je v muzeum k vidění až do 18. 10. 2020.

Utzův betlémObdivovatelé a příznivci betlemářského řemesla mohou zamířit také do Olešnice v Orlických horách na nově zrekonstruovaný mechanický Utzův betlém, který je unikátním dílem z řezbářského, výtvarného i technického hlediska. Dokumentární film umožní navíc nahlédnout do jinak nepřístupných míst jeho dokonalé mechaniky, která předčí i proslavený Proboštův betlém v Třebechovicích. Na výstavu betlémů můžete již tradičně vyrazit také do České Třebové (tradiční výstava betlémů od 29. 14. 2020 do 3. 1. 2021 v Městském muzeu) nebo Rychnova nad Kněžnou (Betlémy z kraje Orlických hor – výstava betlémů od 4. 12. do 25. 12. 2020 v Hladíkově síni na II. nádvoří Kolowratského zámku).