Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří
Příroda

Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří

Rezervace Bedřichovka chrání vzácnou flóru i faunu. Z rostlin zde roste bledule jarní, prstnatec májový, pcháč různolistý, upolín nejvyšší, či růže alpská. Rezervace je hnízdištěm pro mnoho druhů ptáků. Svůj domov zde má celosvětově chráněný chřástal polní.
Již v 70. letech minulého století byla z velkoplošných meliorací vyjmuta podmáčená louka u osady Bedřichovka pro rozmanitost flóry i fauny. Od 1. 7. 1982 je tato květnatá louka vyhlášena rezervací, její plocha čítá 11,93 hektarů. Přírodní rezervace Bedřichovka se nalézá mezi stejnojmennou osadou a lokalitou Trčkov na české straně hranice. Obě osady jsou připojeny k obci Orlické Záhoří

Rezervace ochraňuje polokulturní částečně podmáčené louky, které jsou domovem mnoha živočichů a rostlin, z nichž řada představuje chráněné a ohrožené druhy. Z nejvýznamnějších zástupců flory zde roste prstnatec májový, prvosenka vyšší, úpolín evropský, kozlík dvoudomý, růže alpská nebo bledule jarní.

Živočišnou říši zastupují předebším ptáci, žije zde na 67 druhů ptáků, např. krahujec obecný, jestřáb lesní, čáp černý, moták pilich, hýl rudý a zvláště chráněný chřástal polní. Ze savců se vyskytuje silně ohrožený rejsek horský, z obojživelníků čolek horský a obecný, skokan hnědý a ostronosý, ropucha obecná, z plazů užovka obojková a zmije obecná.

Hranicemi přírodní rezervace prochází turistická cesta, žlutě značená, která vede z Bedřichovky až do sedla pod Šerlichem.
 

Naučná stezka Bedřichovka

Oblastí prochází naučná stezka Bedřichovka, která seznamuje zájemce se dvěma lučními přírodními rezervacemi PR Bedřichovka a PR Trčkovská louka. Začátek stezky je v Orlickém Záhoří – chata Bedřichovka (parkoviště, autobusová zastávka), vede k Trřkovu a Bedřichovce a kolem česko-polské hranice. Konec má opět v Orlickém Záhoří. Trasa však není okruh, ale má dvě slepé větve jdoucí různými směry – jedna seznamuje s přírodní rezervací Trčkovská louka, druhá s přírodní rezervací Bedřichovka. Trasa k přírodním rezervacím je dlouhá cca 3 km (plus návrat do výchozího místa).

Akce v okolí

ČEZ SkiTour #3 – Orlický maraton

Největší seriál běžkařských závodů bude hostit velice tradiční maraton v Orlických horách.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

12. Tradiční výstava Betlémů na zámku Kvasiny

Již po dvanácté jsou v pěti sálech zámku Kvasiny vystaveny téměř dvě stovky betlémů všech materiálů, velikostí, domácího i exotického původu! Přijďte si užít sváteční atmosféru s přáteli, rodinou i dětmi.
Kvasiny, Královéhradecký kraj

Tradice krajkářství na Vamberecku

Paličkovaná krajka a krajkářství je fenomén, který se od 16. století šířil Evropou a v téměř každé zemi zanechal svou stopu v podobě tradičních krajkářských výrobních center, proslulých svým typickým vzorem či druhem krajky.
Kostelec nad Orlicí, Královéhradecký kraj

Nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v Orlickém Záhoří

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Parkování i vstup na něj je pro běžkaře zcela zdarma.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Skiareál Bedřichovka u Orlického Záhoří

Skiareál Bedřichovka v Orlickém Záhoří v Orlických horách láká na klidné prostředí rodiny s dětmi i zdatné lyžaře.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Naučná stezka Historie tavení skla z Deštného do Orlického Záhoří

Dlouhá naučná stezka vás dovede z Deštného přes hřeben hor až do Orlického Záhoří. Po cestě potkáte 7 informačních panelů, které najdete na místech spjatých s historií sklářství v této oblasti. Dočtete se na nich o životě sklářů, o zpracování skla a další zajímavosti.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Přírodní rezervace Trčkovská louka v Orlických horách

Přírodní rezervace Trčkovská louka o rozloze 10,48 ha se nachází nedaleko osady Trčkov podél pravobřežního potůčku, přítoku Divoké Orlice. Je velmi bohatá na vzácnou flóru, louka je též ornitologickým rájem – hnízdí zde např. jestřáb lesní, čáp černý nebo pěnice černohlavá.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Glampingová chalupa Záhorka v Orlických horách

Záhorka je nová chaloupka s pravou horskou atmosférou. Ukrývá v sobě dva apartmány, které se dají propojit. Můžete si tak pronajmout buď jen jeden z nich, anebo celou chalupu. Pohodlně se sem vejde 13 dospělých a čtyři děti.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Apartmány s kavárnou Kyhanka v Orlickém Záhoří

Kyhanka na samém vrcholu Orlických hor je místo, kde bude o vás skutečně postaráno a budete se cítit jako doma. Vynikající kávu a širokou nabídku výborných dezertů naleznete v útulné kavárně, ubytování vám poskytnou pohodlné apartmány.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Autokemp a penzion Zákoutí Deštné v Orlických horách

Areál autokempu Zákoutí se nachází v oblíbeném středisku zimních i letních sportů v Deštném v O.h. uprostřed krásné přírody Orlických hor. Je to malý kemp, který je díky své poloze oblíbený zejména turisty, cyklisty nebo rodinami s dětmi.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj