Klíny

Obec Klíny leží nedaleko Litvínova, katastr obce zahrnuje velkou část pohraničních lesů východní části Krušný hor. Mimo samotné obce Klíny k ní náleží také osady Rašov a Sedlo. Ať už vás láká horská příroda anebo sportovní aktivity, určitě zde najdete to, co hledáte.

Oblíbené v obci

KlínyObec Klíny se nachází v turistické oblasti Krušné hory, mezi Litvínovem a hraničním přechodem Mníšek v nadmořské výšce v rozmezí 654 až 825 m n.m. Historie obce, které se říkalo německy Göhren a jeho osad, je spojována s pokusy o zemědělskou a hornickou kolonizaci jižních svahů Krušných hor. Podle středověkých pramenů byla ves založena kolem roku 1355. Klíny byly nejvýše položeným sídlištěm (812 m n. m.) na území drženém pány z Rýzmburka a její založení nepochybně souvisí až s jejich důlním podnikáním ve 14. století. Po 30leté válce se většina obyvatel začala živit chovem dobytka, horským zemědělstvím, těžbou dřeva a kultivací esního porostu. Od druhé poloviny 19. století se obyvatelům Klínů, Rašova a Sedla naskytly další možnosti zaměstnání v textilních továrnách v Litvínově nebo na hlubinných dolech v mostecké části hnědouhelného revíru.

KlínyV 60. letech 20. století se Klíny staly centrem sjezdového lyžování. Sjezdové tratě s lyžařskými vleky každoročně využívají příznivci sjezdového lyžování z širokého okolí dodnes. Obcí prochází i běžecká stopa Krušnohorské lyžařské magistrály. V létě Klíny navštěvují cyklisté putující po východních Krušných horách. Na své si zde přijdou i bikeři, kterým tu slouží Bike park Klíny. Ve Sport areálu Klíny lze vyzkoušet i bobovou dráhu, minigolf, lezeckou stěnu, lanový park a adrenalinový Zipline! Na dobré pivo a české speciality se zastavte v Pivovaru Emeran. Horští turisté si mohou projít Tesařovou cestu (okruh o délce 12,5 km) anebo naučnou stezku Flájská hornatina. Na státní hranici s Německem se nachází přírodní rezervace Černý rybník, kde žije například tetřívek obecný a spousta dalších vzácných živočichů. Okolo rezervace je několik turistických hraničních přechodů pro pěší.

Aktivity v obci Klíny

Zipline ve Sportovním areálu Klíny – pátá nejdelší v Evropě

Pátou nejdelší zipline v Evropě nabízí Sportovní areál Klíny. Ten, kdo se na atrakci odváží, pojede po laně rychlostí 80 km v hodině ve výšce až 130 metrů nad údolím.
Klíny, Ústecký kraj

Bobová dráha Klíny

Bobová dráha Klíny se nachází ve stejnojmenném areálu v centru obce Klíny v Krušných horách. Jedná se o jedinou bobovku svého druhu v kraji. Bobová dráha leží v nadmořské výšce 720 m n. m., měří necelých 900 m a překonává převýšení 130 m.
Klíny, Ústecký kraj

Sport areál Klíny – zábava a rekreace pro vás

Rodinné středisko Sport areál Klíny v Krušných horách se rozkládá východně od centra obce Klíny v nadmořské výšce 720 m n. m. nedaleko přechodu Mníšek (Deutscheinsiedel). Sjezdovky v areálu jsou situovány severovýchodním směrem, což zaručuje na místní nadmořskou výšku dobré a stálé sněhové podmínky.
Klíny, Ústecký kraj

Bike park Klíny

Dobrodružství na kole nebo koloběžce v terénu, zábava pro dospělé i rodiny v Krušných horách? Vyrazte do Bikeparku Sport areálu Klíny! Tratě pro děti, začátečníky i náročné bikery vedou částečně lesem i po sjezdovce. Těšit se můžete na singltreky, downhill, lesní terén, překážky i skoky.
Klíny, Ústecký kraj

Ekofarma Klouček Klíny

V Krušných horách se v nadmořské výšce 820 m n. m. nachází obec Klíny, kde naleznete jedno z nejvýše položených ekocenter v ČR. Jeho součástí je malá farma zaměřená na ekologické zemědělství i výchovu dětí a mládeže k ekologii. Nabízí například programy se zvířaty a výuku zapomenutých řemesel.
Klíny, Ústecký kraj

Přírodní sáňkařská dráha u Skiareálu Klíny

Přírodní sáňkařskou dráhu najdete i u Skiareálu Klíny v Litvínově. Jedná se o přírodní cestu vedoucí lesem. Doba provozu není nijak omezena a sáňkování je bezplatné.
Klíny, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Klíny

Penzion Studánka

Moderní rodinný penzion Studánka v horském středisku Klíny, Krušné hory, nabízí klid, soukromí, čerstvý horský vzduch, vůni lesa a blízkost sportovně lyžařského areálu. Penzion poskytuje čisté a klidné ubytování v 6ti nadstandardních pokojích.
Klíny, Ústecký kraj

Hotel Emeran

Hotel s restaurací a ubytováním se nachází v centru Sport areálu Klíny. Ubytování ve 22 dvoulůžkových a 1 jednolůžkovém pokoji.
Klíny, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Slavné hornické město Jáchymov bylo založeno na počátku 16. století na úpatí Krušných hor u bohatých nalezišť stříbrné rudy. Z jáchymovského smolince izolovali na přelomu 19. a 20. století manželé Curieovi rádium – a radioaktivní voda se využívá k léčbě ve zdejších lázních. Přijeďte načerpat energii do prvních radonových lázní na světě.