Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Cyklostezkou Hradec – Kuks na pohodový rodinný výlet

Cyklostezkou Hradec – Kuks na pohodový rodinný výlet

Projeďte se po krásné cyklostezce, která vede z krajského města Hradec Králové k barokní perle regionu – hospitalu Kuks, po zpevněném povrchu podél Labe. Na stezku se můžete přïpojit v Hradci u Muzea východních Čech a po 28 kilometrech příjemné jízdy okolo Labe vás uvítá překrásný Kuks. Trasa je lehká, vhodná pro běžná kola, lze jí pohodlně projet i s vozíkem pro dítě.
1_HK-Kuks.jpg Labská stezka je jednou z nejdelších souvislých cyklostezek v České republice. V úseku Hradec Králové – Josefov – Kuks vede krásnou polabskou krajinou k historickým perlám tohoto kraje. Cestou lze navštívit Smiřice, kde se kromě kostela z dílny Kryštofa Dientzenhoferova nachází i unikátní nádraží coby lovecký zámeček a milovníci vojenství by zase neměli rozhodně minout Josefovskou bastionovou pevnost.

V Hradci Králové Labská stezka vede podél řeky Labe v blízkosti historického jádra města. Z centra města (od budovy Muzea východních Čech) vede stezka ke Kamennému mostu na Pláckách a pak po levém břehu Labe až do Předměřic nad Labem. V Předměřicích se přejede Labe a po pravém břehu vede stezka přes Smiřice a Černožice až do Josefova. Z Josefova (Jaroměře) vás stezka přiblíží přes Heřmanice přímo do barokního Kuksu s Hospitalem, muzeem barokního knihtisku či farmaceutickým muzeem.

Délka stezky činí 28 km, trasa vede převážně v těsné blízkosti řeky Labe (v Jaroměři i podél Metuje a Úpy). Trasa je lehká, vhodná pro běžná kola, lze jí pohodlně projet i s vozíkem pro dítě. Kuks je velkou cyklistickou křižovatkou s návazností na další cyklotrasy, např. č. 2 (Labská směrem na Dvůr Králové), 4098 severním směrem na Úpici a Trutnov nebo 4116 směrem na jih do Velichovek a Hořic.
 

Na stezku s in-line bruslemi

I když stezka převážně slouží cyklistům, vyznavači jízdy na kolečkových bruslích si zde také přijdou na své.  Kromě dvou úseu je totiž sjízdná i pro in-line. Jedná se o úsek v Jaroměři u tenisových kurtů v délce 700 m – štěrkový povrch (aplikován z důvodu ochranného pásma pevnosti Josefov) a úsek v Jaroměři u krematoria v délce 50 m – štěrkový povrch.