!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Velké Bílovice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Velké Bílovice

Když se na Velké Bílovice podíváte od kapličky na vrchu Hradištěk, pochopíte, jak vypadá největší vinařská obec v Česku. Vinice se tu rozprostírají od obzoru k obzoru na 800 hektarech a hospodaří na nich více než tisíc vinařů. Díky nim opodál vyrostlo druhé menší městečko, kde se vyrábí víno.

Co musíte vidět ve Velkých Bílovicích

Vinařské atributy na znaku i praporu dokazují, že vinařství se ve Velkých Bílovicích dařilo už před stovkami let. Historii obce se věnují také sbírky vlastivědného muzea v bývalé škole na náměstí, opodál na návrší se vypíná kostel Narození Panny Marie. Na vyvýšenině uprostřed vinic severně od města, v místě s krásným výhledem do širého okolí, stojí kaple zasvěcená sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi vysvěcená v roce 2002.
 

Sklepní uličky pojmenované po odrůdách vinné révy

Téměř ke každé bílovické domácnosti patří vinohrad a vinný sklep. Typický vinařský kolorit malebné krajiny dotvářejí stovky malých vinných sklepů severovýchodně od Velkých Bílovic, které vytvářejí samostatné vinařské městečko, a dokonce se dělí na několik částí: Pod Předními, Pod Panskými, Pod Krátkými, Půrynky a nejznámější Belegrady. Jednotlivé uličky a prostranství jsou pojmenované podle odrůd rév vinné anebo podle osobností či událostí spojených s vinařskou historií města.
 

Putování za vínem

Do Velkých Bílovic se nejčastěji jezdí kvůli vínu; objevíte tu řadu známých vinařství, od velkých firem až po malé vinaře. S tradicemi pěstování vinné révy a viničními tratěmi v okolí vás seznámí naučná vinařská stezka, z řady akcí vyniká zejména jarní obcházení vinných sklepů pojmenované Ze sklepa do sklepa. Výhled na vinice jižní Moravy v okolí nabízí několik rozhleden, například Maják na Přítlucké hoře, rozhledna na Kraví hoře u Bořetic nebo rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic.
 
Celý popis

Aktuality z města

Léto v Habánských sklepích po celé prázdniny nabízí prohlídky plné historie
24. červen 2019 16:00

Léto v Habánských sklepích po celé prázdniny nabízí prohlídky plné historie

Velké Bílovice
Habáni z Velkých Bílovic již dávno odešli. To podstatné z jejich doby však v Habánských sklepích přetrvalo celých 400 let: houževnatost a pracovitost zdejších vinařů, úcta k půdě a révě i pečlivý dohled na každou fázi výroby vína. Díky tomuto dědictví dodnes vznikají v Habánských sklepích unikátní vína s neopakovatelným charakterem - vína, která mají duši. Návštěvníky jižní Moravy čeká v létě jedinečná možnost poznat původní habánské sklepy a seznámit se s vinařstvím stejného jména. Prohlídky, zakončené degustací, budou trvat přibližně devadesát minut a návštěvníci se při nich dozvědí více o historii i současnosti Habánských sklepů.

Turistická informační centra


23.5.
Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice

Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice

Velké Bílovice, Jižní Morava