!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel narození Panny Marie ve Velkých Bílovicích
Památky

Kostel narození Panny Marie ve Velkých Bílovicích

Kostel stojí na mírném návrší zvaném Tabačov v nadmořské výšce 180 m. Původně zde byla v roce 1591 postavena bratrská kaple nad hrobem Jana ml. ze Žerotína. Od r. 1624, kdy byli nekatolíci ze země vypuzeni, zela kostel prázdnotou a chátrala.
Až, když katolický kostel, který stával naproti školy, hrozil zřícením, dal kníže Josef Václav z Lichtenštejna r. 1765 bratrskou kapli upravit na kostel katolický. V roce 1994 bylo zjištěno, že kostel je novostavbou  z let 1764-1765 a ne přestavbou. Projekt nového kostela vypracoval vídeňský knížecí stavitel Johann Ferdinand Modlhammer.
Kostel je barokních tvarů, nepochybně však využil starších základů, jak o tom svědčí hrobka pod presbyteriem. Nechal ji zřídit Ladislav Velen ze Žerotína (1581-1638) a je v ní pravděpodobně pochován i se svou ženou a dcerkou. Pozůstatkem původní renezančního kaple  je také votivní deska Jana mladšího ze Žerotína a jeho druhé ženy Kunikundy z Boskovic. Mramorový renesanční náhrobek je kamenicky bohatě pojednaný, s erby obou manželů a s částečně dochovaným nápisem. Dnes je zazděn na levé straně předsíně pod věží.

Kostel představuje jednolodní orientovanou stavbu na východě ukončenou polygonálním závěrem kněžiště s obdélnou sakristií při jeho jižní stěně. K severní straně kněžiště přiléhá patrová kaple s točitým schodištěm na její západní straně. Západnímu průčelí je na osu přistavěna mohutná čtyřboká věž s hlavním vstupem do kostela.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 8. 2019

Ubytování a restaurace v okolí