Bořetice

Vinařská vesnice leží v mírně zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa, v krajině, které se díky pěstování modrých odrůd vinné révy přezdívá Modré Hory. Nejproslulejší lokalitou jsou Kraví hory, kde se nad uličkami vinných sklepů zvedají svahy plné úrodných vinohradů, korunované rozhlednou.

Bořetice: vesnice v Modrých Horách

Krajina Modrých Hor, kde se odrůdy s modrými hrozny pěstují na více než polovině vinohradů, má tvar široké dlaně, otevřené k rovinatému jihu. Její prsty tvoří pět vinařských obcí: nejvýše položená Vrbice, Velké Pavlovice, Němčičky, Kobylí a Bořetice. Dominantou Bořetic je barokní kostel sv. Anny, mezi drobné památky patří boží muka vyzdobená slováckými motivy u rozhledny na Kraví hoře, údajně téměř přesná kopie božích muk ze slavné písničky Za Starú Břeclavú.
 

Cesty po vinicích a kolem vinných sklepů

Cestou z Bořetic k rozhledně nemůžete minout rozsáhlý areál vinných sklepů pod Kraví horou. V částech Hliníky, Kraví hora a Zahraničí napočítáte na 260 sklepů, stojí tu i stylový vinařský hotel Kraví hora. Názvy okolních vinařských tratí se dochovaly v nezměněné podobě ze středověku a vždy byly české: Dolní a Vrchní Kraví hora, Kácary, Olbramy, Hora Dlouhý, Hora Bočky a Novosády. Navštívit můžete například vinný sklípek u Jamborů nebo rodinné vinařství Jedlička & Novák.
 

Přírodní rezervace a obnovitelné zdroje

Několik set metrů od rozhledny, která leží přímo na trati turistické i cykloturistické stezky Modré Hory a v bezprostřední blízkosti cyklostezky Krajem André, najdete přírodní rezervaci Zázmoníky, kousek nedotčené panenské přírody s teplomilnou vegetací, chráněnými druhy živočichů a krásným výhledem do kraje. Unikátem je naučná stezka zaměřená na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, procházející areálem bioplynové stanice, vůbec první svého druhu v Česku.