!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Lenora

Někdejší sklářskou osadu na Šumavě dobře znají vodáci, kteří se odtud vydávají na letní putování po Teplé Vltavě. Prohlédnout si můžete sklářské muzeum, krytý dřevěný most a také historickou obecní pec, která se roztápí vždy poslední sobotu v měsíci a pečou se v ní placky, housky a chleba.

Lenora a paní Eleonora

Sklářská osada jižně od Vimperka na soutoku Teplé Vltavy a Řasnice vznikla v roce 1834 u vyhlášené huti, pojmenované po kněžně Eleonoře, manželce tehdejšího majitele panství Jana Adolfa ze Schwarzenberku. Tabulové a křišťálové sklo zdobené barevnou malbou a výbrusem putovalo ze Šumavy do celého světa, dnes ovšem ze sklárny zbyly jen ruiny a slavnou historii připomíná jen Sklářské muzeum v budově obecního úřadu. Bývalý zámeček rodiny Kraliků z Meyrwaldu, majitelů lenorských skláren, dnes slouží jako hotel.
 

Chleba, který nekoupíte

Turistickou atrakcí je obecní pec. Lenorští si ji postavili v první polovině 19. století, aby společným pečením chleba ušetřili palivo. Každou poslední sobotu v měsíci od dubna do konce prosince se tu veřejně peče chleba, koláče, housky a česnekem potírané lenorské placky; pečivo se zásadně neprodává, ale rozdává se zdarma. Další kuriozitou je krytý dřevěný most přes Teplou Vltavu, takzvané rechle; sloužil k zadržování a postupnému vypouštění plaveného dřeva z boubínských lesů.
 

Z Lenory lodí, na kole i pěšky

Lenora je důležitým turistickým centrem. Kolem informačního střediska Idina Pila vede nejkratší cesta na Boubín k tamní rozhledně, vodáci tu najdou půjčovnu lodí, s nimiž se mohou vydat se na letní splouvání Vltavy, Lenorou rovněž prochází šumavská cyklomagistrála ze Železné Rudy do Vyššího Brodu a zastavuje tu i šumavský cyklobus. Pěšky nebo vlakem se snadno dostanete k Soumarskému mostu, kde se můžete projít Soumarským rašeliništěm a podívat se na ně z výšky z vyhlídkové věže.

Aktuality z města

26. červenec 2021 13:00

Čerstvý chléb z pece provoní Lenoru i tuto sobotu

Lenora
Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Poslední sobota v měsíci červenci, tedy 31. 7. 2021, již tradičně patří Lenorské slavnosti chleba.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Kemp pod Boubínem

Kemp pod Boubínem

Lenora, Jižní Čechy