Pohořelice

Pohořelice leží v jihomoravských rovinách na březích řeky Jihlavy na spojnici Brna s Vídní a se Znojmem. Mezi akce, oblíbené v širokém okolí, patří únorový košt kysaného zelí ZeloFest a koncem října tradiční výlov rybníka Vrkoče.

Pohořelice: dal jim jméno požár?

Vzniklo jméno Pohořelic podle jména některého z dávných obyvatel anebo město vyrostlo na místě starší osady zničené požárem? Nevíme, jisté ale je, že první písemné záznamy pocházejí z roku 1222. Architektonickou dominantou Pohořelic je gotický, renesančně upravený kostel sv. Jakuba, v němž byly roku 1934 při stavebních úpravách objeveny unikátní gotické fresky. Pozornost si zaslouží i radnice, postavená v roce 1903 jako reprezentační sídlo městské spořitelny, rozsáhlý park a židovský hřbitov; nejstarší náhrobek pochází z druhé poloviny 17. století.
 

Rybníkářství a kapři z Pohořelic

Město v úrodné krajině se stalo střediskem obilnářství a vinařství, a díky pánům z Pernštejna i rybníkářství. Rybníky Novoveský, Starý, Zarostlý, Vrkoč a desítky dalších dodnes připomínají kdysi mnohem rozsáhlejší rybniční soustavy v okolí. Pohořelický kapr patří od roku 2007 mezi výrobky, které od Evropské unie získaly zeměpisnou ochrannou známku – chráněné označení původu, a to dokonce o několik měsíců dříve než jeho známější jihočeský kolega Třeboňský kapr.
 

Památník Pochodu smrti

Jižně od Pohořelic u křižovatky silnic směrem na Znojmo, Mikulov a Brno stojí kovový kříž, připomínající jednu z nejtragičtějších událostí na jižní Moravě. Tři týdny po skončení druhé světové války došlo k takzvanému divokému odsunu Němců z Brna. Několik tisíc vyčerpaných lidí se muselo zastavit v Pohořelicích, kde pak řada z nich zemřela vysílením a na následky úplavice či průjmů. Kříž stojí u jednoho z hromadných hrobů, celkem měl pochod smrti přes 1 700 obětí.
Soustava rybníků u Pohořelic

Soustava rybníků u Pohořelic

Pohořelice, Jihomoravský kraj
Stará radnice v Pohořelicích

Stará radnice v Pohořelicích

Pohořelice, Jihomoravský kraj
Socha pohořelického kapra

Socha pohořelického kapra

Pohořelice, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Jakuba Staršího v Pohořelicích

Kostel sv. Jakuba Staršího v Pohořelicích

Pohořelice, Jihomoravský kraj