Pohořelice

Pohořelice leží v jihomoravských rovinách na březích řeky Jihlavy na spojnici Brna s Vídní a se Znojmem. Mezi akce, oblíbené v širokém okolí, patří únorový košt kysaného zelí ZeloFest a koncem října tradiční výlov rybníka Vrkoče.

Pohořelice: dal jim jméno požár?

Vzniklo jméno Pohořelic podle jména některého z dávných obyvatel anebo město vyrostlo na místě starší osady zničené požárem? Nevíme, jisté ale je, že první písemné záznamy pocházejí z roku 1222. Architektonickou dominantou Pohořelic je gotický, renesančně upravený kostel sv. Jakuba, v němž byly roku 1934 při stavebních úpravách objeveny unikátní gotické fresky. Pozornost si zaslouží i radnice, postavená v roce 1903 jako reprezentační sídlo městské spořitelny, rozsáhlý park a židovský hřbitov; nejstarší náhrobek pochází z druhé poloviny 17. století.
 

Rybníkářství a kapři z Pohořelic

Město v úrodné krajině se stalo střediskem obilnářství a vinařství, a díky pánům z Pernštejna i rybníkářství. Rybníky Novoveský, Starý, Zarostlý, Vrkoč a desítky dalších dodnes připomínají kdysi mnohem rozsáhlejší rybniční soustavy v okolí. Pohořelický kapr patří od roku 2007 mezi výrobky, které od Evropské unie získaly zeměpisnou ochrannou známku – chráněné označení původu, a to dokonce o několik měsíců dříve než jeho známější jihočeský kolega Třeboňský kapr.
 

Památník Pochodu smrti

Jižně od Pohořelic u křižovatky silnic směrem na Znojmo, Mikulov a Brno stojí kovový kříž, připomínající jednu z nejtragičtějších událostí na jižní Moravě. Tři týdny po skončení druhé světové války došlo k takzvanému divokému odsunu Němců z Brna. Několik tisíc vyčerpaných lidí se muselo zastavit v Pohořelicích, kde pak řada z nich zemřela vysílením a na následky úplavice či průjmů. Kříž stojí u jednoho z hromadných hrobů, celkem měl pochod smrti přes 1 700 obětí.

Aktivity ve městě Pohořelice

Soustava rybníků u Pohořelic

Soustava pohořelických rybníků byla zbudována v 16. století, v polovině 19. století pak zrušena. K obnově většiny rybníků došlo v letech 1946 – 48. Trojice rybníků jižně od Pohořelic sestávající z vodních ploch rybníka Starý, Novoveský a Vrkoč slouží k rybolovu, ale také rekreaci.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Discgolf Park Pohořelice

Discgolf je hra vymyšlená v Americe v 70. letech minulého století. Principem je obejít hřiště a zahrát na co nejmenší počet pokusů. Místo míčku se používá létající talíř a hráči se trefují do závěsných košů.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Socha pohořelického kapra

V Pohořelicích u nové okružní křižovatky je umístěná nová pětimetrová plastika Pohořelického kapra, která vznikala od jara 2020 v dílně uměleckého kováře Pavla Valáška.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Jakuba Staršího v Pohořelicích

Kostel sv. Jakuba, architektonická dominanta Pohořelic, je v jádru raně gotická stavba z 13. století s dochovanými architektonickými články z doby vzniku i z pozdějších gotických úprav.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov v Pohořelicích

Židovský hřbitov v Pohořelicích představuje jediný hmotný doklad bohatých a dlouhých dějin pohořelické židovské náboženské obce, patřící zřejmě k nejstarším židovským obcím na Moravě.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Stará radnice v Pohořelicích

Radnice byla postavena v roce 1903 jako reprezentační sídlo městské spořitelny. Radnicí byla od doby své výstavby až do roku 2004, kdy úřady města byly přemístěny do nového objektu.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál


Tak trochu jiná zima v Mikulově aneb v zimě do Lednice

Prožijte adventní čas v klidné zimní atmosféře starobylého města Mikulova a udělejte si radost malými dárky z vánočního jarmarku. Blízký zámek Lednice, skromné to venkovské sídlo rodiny Lichtenštejnů, vás zase zve na zimní prohlídky nádherných interiérů. Pobyt v Lednicko-valtickém areálu můžete ještě okořenit plavbou s vůní svařeného vína po řece Dyji k Janohradu anebo návštěvou zámeckého skleníku, kde pořád něco kvete!

Trojúhelník Lednicko-valtickým areálem na kole

Nenáročný cyklovýlet vás zavede na nejkrásnější místa Lednicko-valtického areálu. Trasa vychází z Břeclavi a protíná nivu Dyje, proplétá se okolo Janova hradu k Minaretu, zámku Lednice, Chrámu Tří Grácií, zámku ve Valticích a Bořím lesem přes Rendez-Vous se vrací zpět do Břeclavi. Celý okruh měří 37 kilometrů a mimo krátkého stoupání z Valtic po silnici č. 40 k benzínce, vede po rovině.

Objevte všechny krásy Mikulovska

Když se vracíte z jihu zpátky do České republiky, Mikulov je prvním městem, které vás zdaleka vítá a ujišťuje, že jste zase doma. Malebný zámek na kopci posetém hezkými domečky ční nad okolní pálavskou přírodou. Zastavte se a poznejte zdejší historii, projděte se přírodou a okoštujte vynikající výsledky práce místních vinařů.

Za vínem do Velkopavlovické oblasti

Vydejte se pěšky nebo na kole za vínem. Ve skutečnosti není důležité jak, protože pokud navštívíte některý z nepřeberného množství moravských vinných sklípků, patrně stejně půjdete domů po svých a kolo vám bude sloužit spíše jako opora při chůzi. Alespoň budete mít více času pokochat se krásou nekonečných vinic. Moře je fajn, ale daleko. Morava také začíná na "M" a je o poznání blíž. Ruku na srdce, kolikrát jste byli v opravdovém moravském sklípku a "zabékali" si s cimbálovkou?