Pohořelice

Pohořelice leží v jihomoravských rovinách na březích řeky Jihlavy na spojnici Brna s Vídní a se Znojmem. Mezi akce, oblíbené v širokém okolí, patří únorový košt kysaného zelí ZeloFest a koncem října tradiční výlov rybníka Vrkoče.

Pohořelice: dal jim jméno požár?

Vzniklo jméno Pohořelic podle jména některého z dávných obyvatel anebo město vyrostlo na místě starší osady zničené požárem? Nevíme, jisté ale je, že první písemné záznamy pocházejí z roku 1222. Architektonickou dominantou Pohořelic je gotický, renesančně upravený kostel sv. Jakuba, v němž byly roku 1934 při stavebních úpravách objeveny unikátní gotické fresky. Pozornost si zaslouží i radnice, postavená v roce 1903 jako reprezentační sídlo městské spořitelny, rozsáhlý park a židovský hřbitov; nejstarší náhrobek pochází z druhé poloviny 17. století.
 

Rybníkářství a kapři z Pohořelic

Město v úrodné krajině se stalo střediskem obilnářství a vinařství, a díky pánům z Pernštejna i rybníkářství. Rybníky Novoveský, Starý, Zarostlý, Vrkoč a desítky dalších dodnes připomínají kdysi mnohem rozsáhlejší rybniční soustavy v okolí. Pohořelický kapr patří od roku 2007 mezi výrobky, které od Evropské unie získaly zeměpisnou ochrannou známku – chráněné označení původu, a to dokonce o několik měsíců dříve než jeho známější jihočeský kolega Třeboňský kapr.
 

Památník Pochodu smrti

Jižně od Pohořelic u křižovatky silnic směrem na Znojmo, Mikulov a Brno stojí kovový kříž, připomínající jednu z nejtragičtějších událostí na jižní Moravě. Tři týdny po skončení druhé světové války došlo k takzvanému divokému odsunu Němců z Brna. Několik tisíc vyčerpaných lidí se muselo zastavit v Pohořelicích, kde pak řada z nich zemřela vysílením a na následky úplavice či průjmů. Kříž stojí u jednoho z hromadných hrobů, celkem měl pochod smrti přes 1 700 obětí.

Stará radnice v Pohořelicích

Radnice byla postavena v roce 1903 jako reprezentační sídlo městské spořitelny. Radnicí byla od doby své výstavby až do roku 2004, kdy úřady města byly přemístěny do nového objektu.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Soustava rybníků u Pohořelic

Soustava pohořelických rybníků byla zbudována v 16. století, v polovině 19. století pak zrušena. K obnově většiny rybníků došlo v letech 1946 – 48. Trojice rybníků jižně od Pohořelic sestávající z vodních ploch rybníka Starý, Novoveský a Vrkoč slouží k rybolovu, ale také rekreaci.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov v Pohořelicích

Židovský hřbitov v Pohořelicích představuje jediný hmotný doklad bohatých a dlouhých dějin pohořelické židovské náboženské obce, patřící zřejmě k nejstarším židovským obcím na Moravě.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Jakuba Staršího v Pohořelicích

Kostel sv. Jakuba, architektonická dominanta Pohořelic, je v jádru raně gotická stavba z 13. století s dochovanými architektonickými články z doby vzniku i z pozdějších gotických úprav.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Discgolf Park Pohořelice

Discgolf je hra vymyšlená v Americe v 70. letech minulého století. Principem je obejít hřiště a zahrát na co nejmenší počet pokusů. Místo míčku se používá létající talíř a hráči se trefují do závěsných košů.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Socha pohořelického kapra

V Pohořelicích u nové okružní křižovatky je umístěná nová pětimetrová plastika Pohořelického kapra, která vznikala od jara 2020 v dílně uměleckého kováře Pavla Valáška.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti

Karavanem od jara do zimy: na pohodovou dovolenou k Vranovské přehradě

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky s obytňákem po nejzápadnějších výběžcích Znojemska! Čeká vás oblíbená rekreační oblast, jejímž srdcem je Vranovská přehrada, krásné hrady a zámky, skvělé koupání i gastronomické zážitky.
výlet po nejzápadnějších výběžcích Znojemska, Výlety za každého počasí

Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti