!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Soustava rybníků u Pohořelic

Soustava rybníků u Pohořelic

Příroda
Soustava pohořelických rybníků byla zbudována v 16. století, v polovině 19. století pak zrušena. K obnově většiny rybníků došlo v letech 1946 - 48. Trojice rybníků jižně od Pohořelic sestávající z vodních ploch rybníka Starý, Novoveský a Vrkoč slouží k rybolovu, ale také rekreaci.
Rybníky leží jižně od města Pohořelice a jedná se o soustavu tří velkých rybníků (Starý, Vrkoč a Novoveský) a tří malých rybníků (Čahoun, Nohavica a Zarostlý).

Jsou napájeny Olbramovickým potokem a v hlavní míře pak Mlýnskou strouhou. Ta se oděluje od řeky Jihlavy ve Cvrčovicích a ústí zprava do téhož toku u Ivaně. Její délka je 11 km a je dále napájena Šumickým a Olbramovckým potokem.

Břehy rybníků jsou porostlé rákosím a hnízdí zde řada druhů vodního ptactva.

Pohořelické rybníky slouží obdobně jako Lednické rybníky k odpočinku protajujících hejn severských husa kachen. Na části rybníku Vrkoč a rybníku Zarostlý bylo navrženo chráněné území z důvodu ochrany hnízdění vzácných druhů ptactva.

Jelikož se jedná o soukromý majetek Rybnikářství Pohořelice, je průchod povolen pouze po východní hrázi rybníka Starý, podél Mlýnské strouhy a východní hrázi rybníka Vrkoč. Rybník Novoveský, včetně přilehlého lužního lesa je volně přístupný.

Rybník Vrkoč je svou rozlohou 176 ha třetím největším rybníkem na Moravě.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí