!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Židovský hřbitov v Pohořelicích
Památky

Židovský hřbitov v Pohořelicích

Židovský hřbitov v Pohořelicích představuje jediný hmotný doklad bohatých a dlouhých dějin pohořelické židovské náboženské obce, patřící zřejmě k nejstarším židovským obcím na Moravě.
Doba založení hřbitova není přesně známá, nejstarší doložený náhrobek však pochází z 2. pol. 17. století. Na ploše o rozloze necelého hektaru, ohraničené hřbitovní zdí, se nacházejí náhrobky různého stáří uspořádané do řad, často jde o krásné ukázky kamenické práce.

Písemně jsou židéPohořelicích poprvé doloženi v roce 1490, kdy už pravděpodobně existovala i náboženská obec, znovu doložená od 1. pol. 17 století. Od roku 1850 se náboženská obec stala i obcí politickou s vlastním starostou. Židům, živícím se tradičně zejména obchodem, bývala v královských městech vymezena jen malá část města. V Pohořelicích se tak nárůstem počtu židovských obyvatel i domů postupně vytvořil charakteristický vzhled čtvrti za kostelem, dnes zvané Židy, s úzkými uličkami a na sebe nalepenými domky.

Od 15. nebo 16. století zde stávala židovská synagoga, v roce 1852 byla zbourána a roku 1856 postavena nová poblíž hřbitova. Ta byla rozbořena po druhé světové válce. Na jejím místě je dnes volné prostranství.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 28. 9. 2019
Socha pohořelického kapra

Socha pohořelického kapra

Pohořelice, Jižní Morava
Discgolf Park Pohořelice

Discgolf Park Pohořelice

Pohořelice, Jižní Morava
Stará radnice v Pohořelicích

Stará radnice v Pohořelicích

Pohořelice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí