!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vrch Velká Slunečná u Dolních Dunajovic
Příroda

Vrch Velká Slunečná u Dolních Dunajovic

Dunajovické kopce tvoří několik vrchů. Jejich dominanta je Velká Slunečná, která z dálky připomíná stupňovitou středoamerickou pyramidu Mayů nebo Aztéků.
Víte, kde hledat pyramidu, která vypadá, jako by ji vytvořili staří Mayové? Jde o vrch Velká Slunečná, dominantu Dunajovckých kopců, jejíž zvláštní tvar byl vymodelován traktorem.

Ještě v 60. letech minulého století to byl docela obyčejný kopec pokrytý vinohrady, jenže byl velmi prudký, že šel sotva obdělat. S tím si poradil místní kutil Dominik Pecka, který se se svým traktorem S-100 pustil do "zterasování" kopce. Dokonalé stupně se svým traktorem přezdívaným Stalinec modeloval po práci ve svém volnu. Na výsadbu vinic už však nedošlo.

Velká Slunečná je přístupná po cyklistezce z Dolních Dunajovic, z které je pod kopcem třeba odbočit vpravo, na neznačenou polní cestu. Ta vás přivede okolo křížku až těsně ke kopci.
Zobrazit více