Úvod > Co chcete dělat? > Putimská brána v Písku
Putimská brána v Písku
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.
Jen pár kroků od píseckého kamenného mostu, proti proudu řeky Otavy, se kdysi nacházela Putimská brána. Ačkoli se do dnešních časů nedochovala, přesto si toto místo ponechalo mnoho ze svého kouzla – zachovalé opevnění s baštou, starobylé domy, znovuobnovené parkány.

Putimská brána vznikla ve 13. století při budování nového města. Jednalo se o jednu ze tří bran, které chránily královské město Písek. Nacházela se v jihozápadní části a své jméno dostala podle obce Putim, ke které z ní směřovala cesta tzv. Zlatá stezka. Věž stávala mezi domy č. p. 131 a 132. V letech 1812 až 1836 byla brána postupně zbourána kvůli lepší dostupnosti historického centra. Během demolice byly v oblasti nalezeny dvě dělové koule, které byly následně zazděny do přilehlého domu U Koulí. Ten je spojen s básníkem Adolfem Heydukem, spisovatelem Josefem Holečkem a především pak se spisovatelem Fráňou Šrámkem. Ten z pobytu zde čerpal inspiraci pro svá díla Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou.

V blízkosti brány se také nachází informační tabule o putování dobrého vojáka Švejka.

Provozovatel

Turistické informační centrum Písek

Velké náměstí 113/1
397 01 Písek
Tel.:
+420 387 999 999
Email:
infocentrum@pisek.eu
WWW:
www.pisek.eu
GPS:
49,306063 14,146568
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování U Zlaté Koule v Písku

Ubytování U Zlaté Koule v Písku

Písek, Jihočeský kraj
Hotel Biograf v Písku

Hotel Biograf v Písku

Písek, Jihočeský kraj
Apartmány v centru města Písek

Apartmány v centru města Písek

Písek, Jihočeský kraj